Podbitka drewniana dachowa – co warto o niej wiedzieć?
Podbitka dachowa to estetyczne wykończenie okapu dachu czy zadaszenia tarasu. Osłania elementy konstrukcyjne i chroni dach przed uszkodzeniami powodowanymi m.in. przez zwierzęta. Jednym z materiałów wykorzystywanych do wykonania podbitki dachowej jest drewno. Co warto wiedzieć o drewnianym podbiciu dachu?
Dlaczego podbitka dachowa jest ważna?
Podbitkę dachową montuje się na etapie wykańczania budynku, po wykonaniu elewacji. Stanowi ona wykończenie połaci dachowych wysuniętych poza obrys ścian zewnętrznych. Osłania krokwie i inne elementy dachu przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, chroni je przed nadmiernym zawilgoceniem, a więc i przyspieszoną destrukcją materiału. Jest również osłoną dachu przed wiatrem. Dzięki podbitce jego chłodne podmuchy nie osłabiają izolacyjności termicznej dachu. Podbitka drewniana dachowa pełni również bardzo ważną funkcję estetyczną - poprawia wizualny odbiór budynku. Pozbawiony podbitki dach z okapem jest niewykończony, a widoczne, nieoszlifowane elementy konstrukcyjne i folie dachowe nie stanowią estetycznego widoku.
Podbitka dachowa pełni jeszcze jedną ważną funkcję. Chroni dach przed gryzoniami, ssakami, ptakami i owadami, które mogą doprowadzić do sporych i kosztownych zniszczeń. Szukające schronienia pod dachem ptactwo często dziurawi folie dachowe, co wpływa na pogorszenie izolacyjności dachu. Niszczy też nierzadko podchodzący pod połać, używany do ocieplenia ścian zewnętrznych styropian, wydziobując jego granulat. Podbitka dachowa może też uchronić nas przed wizytą kun domowych, które szczególnie upatrzyły sobie połacie dachu jako miejsce schronienia. Te zwinne i potrafiące przedostać się przez małą szczelinę zwierzęta, przemieszczając się pod dachem dziurawią folie dachowe i przesuwają płyty wełny, stanowiące ocieplenie połaci, co w konsekwencji prowadzi do znacznych strat ciepła z budynku. Nie wspominając już o hałasie, jaki powodują te prowadzące nocny tryb życia drapieżne ssaki.
Drewno na podbitkę dachową
Do wykonania podbicia dachu stosuje się między innymi deski drewniane. Podbitka drewniana jest prawdziwą ozdobą dachu. Naturalny surowiec, z jakiego jest wykonana dobrze komponuje się z różnymi materiałami elewacyjnymi – tynkiem, kamieniem, cegłą czy nawet płytami aluminiowymi. Do wykonania podbitki drewnianej wykorzystuje się najczęściej drewno sosnowe, świerkowe lub modrzewiowe. Powinno być ono dobrze wysuszone (najlepiej, aby wilgotność desek nie przekraczała 16%).
Dobrze też wybrać deski na podbitkę już zaimpregnowane. W przeciwnym przypadku zabezpieczenie drewna będziemy musieli wykonać we własnym zakresie. Do wykonania podbitki drewnianej wykorzystuje się zwykle deski o grubości 12-22 mm. Ich szerokość może być dowolna a długość nie powinna przekraczać 6 m. Podbitkę można wykonać stosując deski proste lub z wyprofilowanymi na pióro i wpust krawędziami. Mogą to być deski wykorzystywane do wykonania boazerii czy deski elewacyjne o niezbyt dużej grubości.
Montaż podbitki dachowej drewnianej
Drewnianą podbitkę dachową mocuje się najczęściej do krokwi dachowych. W tym celu przybija się do nich prostopadle listwy montażowe, do których z kolei mocuje się deski. Mogą być one przytwierdzane równolegle do ściany lub prostopadle do niej. W przypadku wąskiego okapu lepiej zdecydować się na montaż równoległy. Wąskie deski mocuje się gwoździami przybijanymi na środku deski.Deski proste mocuje się jedna obok drugiej. Powstające między nimi szczeliny umożliwiają swobodną pracę drewna i zapewniają niezbędną wentylację połaci. W przypadku desek z wyprofilowanymi na pióro i wpust krawędziami, gdzie połączenie elementów jest szczelne, konieczne będzie zastosowanie szczelin wentylacyjnych i osłonięcie ich siatką.