Sprawdź

Dokładny pomiar to pierwszy etap tworzenia funkcjonalnej łazienki

Prawidłowo wykonany pomiar to kluczowy element, który pozwoli zaplanować idealne pomieszczenie. Zobacz, jakie to proste. Pomiar należy wykonać bardzo dokładnie, po przeprowadzeniu wszystkich prac remontowych w mieszkaniu. Dzięki temu zaplanujesz rozkład, jakiego oczekujesz.
 1. zmierz wszystkie odległości

 2. wymierz wszystkie otwory w ścianach

 3. zaznacz kierunki otwierania drzwi i okien

 4. zaznacz wszystkie elementy wystające ze ściany, miejsca doprowadzenia wody oraz jej odpływy

 

Samodzielny pomiar krok po kroku

 1. Zmierz wszystkie odległości

  Należy zmierzyć każdą ze ścian z osobna, jej wysokość, szerokość i długość. Każda ściana powinna być mierzona w trzech miejscach: przy podłodze, na wysokości ok. 200 cm i ok. 100 cm od podłogi. Taki pomiar pozwoli ocenić, czy ściana jest prosta i czy szafki górne i dolne mają mieć taką samą szerokość. Na projekcie zapisz najmniejszy z trzech wymiarów.
 2. Wymierz otwory w ścianach

  Zmierz odcinki ścian - m.in. odległość od narożnika do okna z obu jego stron. Zaznacz na swoim szkicu okno lub okna. Zaznacz też parapet. Zmierz wysokość i szerokość drzwi oraz wnęk czy innych stałych elementów.
 3. Sprawdź kąty narożników

  Użyj kątownika bądź bądź elementu o ostrych kątach (np. półki) i przyłóż go do każdego kąta znajdującego się w pomieszczeniu. Wszystkie pomiary nanieś na przygotowany wcześniej szkic. Przy kącie rozwartym podajemy wymiar ściany, zaś przy ostrym musimy zmniejszyć wymiar ściany o tyle ile ucieka nam ściana do środka. Dzięki temu określisz, czy kąty są proste.
 4. Zaznacz kierunki otwierania drzwi i okien

  Kolejnym etapiem przy pomiarze kuchni jest dokładne oznaczenie kierunku otwierania się drzwi i okien w pomieszczeniu. Należy o tym pamiętać, by przy projektowaniu nie zablokować możliwości ich otwierania.
 5. Zaznacz wszystkie elementy wystające ze ściany, miejsca doprowadzenia wody oraz jej odpływy

  Uwzględnij przyłącza gazowe i wodomierze, wysokość i odstęp od ściany. Na tak przygotowany rysunek nanieś elementy wystające ze ściany - kaloryfery (również jego głębokość), kratki wentylacyjne, rury, gniazdka elektryczne oraz włączniki światła.
 
 

Pobierz
Poradnik samodzielnego pomiaru jako .pdf

Pobierz plik .pdf