Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Dostępność
Cena (zł)

Oleje do drewna

Dobrym sposobem aby zabezpieczyć drewnianą podłogę w naszym domu jest zastosowanie oleju do drewna. Posiada on właściwości, które nadają podłodze ciepłą barwę i uwydatnia kolor drewna. Dodatkową korzyścią w przypadku podłóg olejowanych jest możliwość miejscowego naprawienia, ponieważ olej nie tworzy widocznej powłoki na powierzchni. Najpopularniejszymi rodzajami olejów do podłóg są: oleje wodne i oleje rozpuszczalnikowe. Warto także zwrócić uwagę na to, że coraz większą popularnością cieszą się oleje wybielające, dzięki którym możemy uzyskać efekt w postaci postarzanego drewna.

Wszystkie produkty(17)

z1

(8)
76,69 zł/ szt.

(4)
219 zł/ szt.

(9)
99,99 zł/ szt.

99,99 zł/ szt.

219 zł/ szt.

(2)
219 zł/ szt.

(4)
99,99 zł/ szt.

219 zł/ szt.

(78)
87,99 zł/ szt.

99,99 zł/ szt.

(1)
219 zł/ szt.

99,99 zł/ szt.

135 zł/ szt.

135 zł/ szt.

(1)
259 zł/ szt.

135 zł/ szt.
z

Dowiedz się więcej

Podłoga z naturalnego drewna jest niezwykle stylowa – kojarzy się ciepłem, tworzy przytulną atmosferę. Podłogę tego typu trzeba jednak odpowiednio zabezpieczyć, do czego idealnie nadają się oleje do drewna. Większość z nich jest uniwersalna, tzn. można nimi pokrywać deski z drewna iglastego (np. sosnowego), liściastego (np. dębu) albo egzotycznego (np. merbau, teak). Czy to znaczy, że nie trzeba zwracać uwagi na poszczególne cechy oleju – można kupić jakikolwiek? Nie, ponieważ różne środki zapewniają odmienny efekt.

Olej do drewna – jak chroni podłogę?

Drewno można zabezpieczyć m.in. woskiem, mieszanką oleju i wosku, a także lakierem do parkietu. Wyraźnie zmienia on barwę desek, olej i wosk są pod tym względem znacznie subtelniejsze. Olej zawiera wiele naturalnych składników (a niekiedy składa się wyłącznie z nich). Co więcej, łatwo się go nakłada – o wiele prościej niż lakier – nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by samodzielnie pokryć podłogę olejem.

Właściwości oleju do drewna sprawiają, że wnika on głęboko w strukturę desek, wzmacnia je, a także chroni przebarwieniami, powstającymi wskutek promieniowania UV. Większość produktów tego typu składa się bowiem z tzw. absorberów UV. Co więcej, podłoga zabezpieczona olejem jest:

  • o wiele bardziej plamoodporna;
  • odporniejsza na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne;
  • łatwiejsza w pielęgnacji;
  • odżywiona;
  • mniej podatna na osiadanie kurzu;
  • odporna na szarzenie, żółknięcie oraz blaknięcie;
  • odporniejsza na pęknięcia – oleje mają dość elastyczną strukturę (bardziej niż np. lakiery), dzięki czemu „pracują” tak jak podłoga.

Co więcej, można też znaleźć specjalne oleje do drewna łazienkowego, które sprawdzą się w wilgotnych pomieszczeniach. Chronią deski nie tylko przed wilgocią, lecz także bezpośrednim działaniem wody. Pod tym względem szczególnie wart polecenia jest m.in. olej tungowy (z drzewa orzechowego tung).

Rodzaje olejów do drewna podłogowego – jaki wybrać?

Oleje do drewnianych podłóg dzielą się na co najmniej kilka rodzajów, m.in. na twardniejące oraz nietwardniejące.

  • Oleje twardniejące – zawierają żywice oraz rozpuszczalniki, dzięki którym warstwa oleju staje się twardsza i wytrzymalsza. Za pomocą środków tego typu warto zabezpieczać intensywnie użytkowane podłogi, np. w ciągach komunikacyjnych.
  • Oleje nietwardniejące – nazywa się je także „bezrozpuszczalnikowymi”. To oleje zawierające m.in. sole mineralne, a czasami również barwniki. Cechują się więc naturalnym składem, ale i mniejszą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego tak zabezpieczoną podłogę warto dodatkowo pokryć woskiem, który zmniejszy jej podatność na zarysowania.

Odrębną grupę produktów stanowią olejowoski – są przeznaczone dla osób, które nie chcą wykonywać kilku odrębnych czynności. Oleje wnikają w głąb desek, z kolei wosk tworzy wspomnianą już warstwę ochronną. Co ważne, niektóre olejowoski zawierają rozpuszczalniki, wpływające na czas schnięcia mieszanki. To samo odnosi się żywic, często stosowanych w olejowoskach typu high solid.

Podłoga olejowana kontra styl

Gdzie sprawdzi się olejowany parkiet? Jeśli chodzi o wygląd, można śmiało powiedzieć, że zaolejowane deski pasują do pomieszczeń urządzonych praktycznie w każdym stylu.

Olej pozwala bowiem zachować naturalny wygląd drewna, dzięki czemu można dostrzec m.in. jego usłojenie. Co istotne, do wyboru są oleje bezbarwne, jak i barwiące. Te pierwsze nie odmieniają znacząco wyglądu podłogi, te drugie są w stanie nadać jej zupełnie nowy charakter. Odpowiedni olej może np. wybielić deski, dzięki czemu będą dobrze pasowały do wystroju rustykalnego albo skandynawskiego.

Parkiet pokryty olejem odpornym na wilgoć jest z kolei dobrą alternatywą dla łazienkowych i kuchennych płytek. W tych pomieszczeniach drewniane podłogi sprawdzają się szczególnie dobrze – tworzą w nich przyjemną, przytulną atmosferę.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.