Panele ścienne i boazeria

Panele i zagłówki tapicerowane

Nie wiesz w jaki sposób zmienić wygląd swojej sypialni, zainteresuj się panelami tapicerowanymi. Jest to najnowszy trend w dekoracji ścian, składający się z pojedynczych, jedno lub wielokolorowych modułów, pozwalających tworzyć niezwykłe kompozycje kolorystyczne i geometryczne, takie jak zagłówki czy wezgłowia. Panele tapicerowane są wykonane z podkładu z płyty MDF, wypełnienia z gąbki oraz tkaniny obiciowej, stosowanej w meblach tapicerowanych. Dodatkowo materiał jest impregnowany specjalnymi środkami, dzięki którym łatwo je utrzymać w czystości. Dekoracyjne panele tapicerowane są bardzo łatwe w montażu, ponieważ nie wymagają specjalistycznych narzędzi, a jedynie klej lub specjalną taśmę montażową, dzięki której w szybki i prosty sposób zmienimy wygląd pomieszczeń w naszym domu. Przyjdź do Leroy Merlin i sprawdź naszą ofertę paneli tapicerowanych.

Metamorfoza biura, sypialni, salonu, przedpokoju lub pokoju dziecka? Wystarczy trochę kreatywności i w 10 minut można dodać koloru, graficznych elementów i przyjemnej w dotyku faktury do wnętrza. Przy pomocy paneli tapicerowanych w różnych kształtach i odcieniach można stworzyć nie tylko miękkie zagłówki czy efektownie wyróżniające się ściany, ale całe przestrzenie do relaksu i zabawy. Z czego są zrobione, czy rzeczywiście tak łatwo się je montuje i jak je wykorzystać?

Z czego zrobione są zagłówki tapicerowane?

Panele oraz zagłówki tapicerowane stworzone są z dociętej do odpowiednich wymiarów i kształtów bazy z płyty MDF. Za ich miękkość odpowiada warstwa gąbki. Na nią naciągnięta jest tkanina wykończeniowa z miękkiego, przyjemnego w dotyku weluru obiciowego (takiego samego, jaki wykorzystywany jest przy produkcji mebli tapicerowanych). Dostępne są różne kształty oraz kolory, które można ze sobą łączyć, dopasowując desenie lub tworząc geometryczne mozaiki stworzone na bazie prostokątów, kwadratów, heksagonów, trójkątów czy jodełki. Obicie jest trwałe, dość grube i nie wyciera się, dzięki czemu długo pozwala cieszyć się efektownym wyglądem i miękkością przez długi czas.

Jak można wykorzystać panele tapicerowane?

Panele tapicerowane znajdują wiele zastosowań nie tylko w aranżacjach domów i mieszkań, lecz także budynków publicznych i biur. Dzięki nim można w prosty i szybki sposób odmienić wnętrze, stworzyć unikatowy klimat lub dodać nowy akcent kolorystyczny do aranżacji. Z paneli tapicerowanych można zrobić:

  • miękki zagłówek łóżka;
  • wygodne siedzisko w przedpokoju, garderobie lub biurze;
  • bezpieczny kącik zabaw w pokoju dziecięcym;
  • zabezpieczenie przy przewijaku niemowlęcym;
  • dekoracyjną, przestrzenną mozaikę na ścianie;
  • miejsce do przypinania notatek i pamiątek nad biurkiem lub łóżkiem w pokoju młodzieżowym;
  • panele akustyczne w pokoju, w którym ćwiczy się grę na instrumentach lub nagrywa głos;
  • wykończenie ściany w salonie, ściany za telewizorem lub przy stole jadalnianym.

Jak zamontować panele tapicerowane?

Pierwszym krokiem podczas montażu paneli tapicerowanych będzie dokładne wyznaczenie miejsca przymocowania oraz rozplanowanie wzorów, kształtów i kolorów. Najlepiej użyć do tego długiej poziomicy, a linię zaznaczyć ołówkiem. Panele tapicerowane można przykleić lub zamontować na rzep. To drugie rozwiązanie pozwala potem na zmianę ułożenia elementów.

Przed ułożeniem paneli tapicerowanych należy przygotować ścianę: umyć ją mydłem malarskim lub wodą z płynem do naczyń i wysuszyć. Na panel trzeba nanieść klej montażowy lub przykleić specjalny samoprzylepny rzep (jedną część do panelu, drugą do ściany), a następnie docisnąć w odpowiednim miejscu.

Panele tapicerowane – kształty i kolory

Panele tapicerowane można łączyć w prosty sposób, wybierając tylko jeden kolor i kształt, lub bawić się kompozycjami i odcieniami. Elementy nie muszą się nawet ze sobą stykać. Modne jest też przymocowanie paneli ściennych na wzór jodełki, plastra miodu, szachownicy lub mozaiki. Warto jedynie pamiętać, aby wcześniej rozplanować ułożenie i dokładnie wymierzyć ścianę, na której zostaną przyklejone. Należy również pamiętać, aby włosie tkaniny układało się w tę samą stronę, co pozwoli na uzyskanie schludnego efektu.