Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Panele ścienne i boazeria

Panele ścienne i boazeria świetnie komponują się w pomieszczeniach urządzonych w stylu farmerskim i wakacyjnym. Można przy ich pomocy tworzyć ciekawe aranżacje i wykorzystać jednocześnie do wygłuszenia pomieszczeń. Leroy Merlin oferuje zarówno panele ścienne drewniane, wykonane z MDF, jak i imitujące drewno wykonane z PVC. Wraz panelami i boazeriami oferujemy całą gamę akcesoriów takich jak listwy wykończeniowe do boazerii i akcesoria montażowe do boazerii. Wszystkie nasze produkty wykonane są z wysokiej jakości materiałów. Boazerie i panele ścienne można zamówić przez internet i odebrać w najbliższym sklepie Leroy Merlin.

Wszystkie produkty(520)

z26
(1)
26,88 zł/ szt.
(18)
29,88 zł/ szt.
(2)
36,88 zł/ szt.
142,41 zł/ m2
59,90 zł/ m2

Dowiedz się więcej

Boazerie i panele ścienne, panele drewniane, tapicerowane, panele ścienne MDF, okładziny ścienne, panele ścienne PVC czy deski elewacyjne – to elementy do aranżacji ścian dostępne w ofercie Leroy Merlin. Prawidłowy montaż i wykończenie umożliwiają akcesoria i listwy wykończeniowe, które można kupić wraz z głównym produktem. Czym kierować się przy doborze odpowiedniego rodzaju materiału do obłożenia ścian? Jak dostosować swój wybór do przeznaczenia wnętrza i jego charakteru?

Boazerie i panele ścienne

Boazeria kojarzy się ze słabej jakości okładziną układaną prostopadle lub równolegle do podłogi. Jednak współczesne produkty bardzo różnią się od tego reliktu przeszłości. Forma, układ, faktura czy kolor pozwalają na stworzenie ciekawego projektu wykończenia ściany. Z produktów dostępnych w naszym sklepie można wybrać panele ścienne wykonane z:

 • drewna,
 • płyt MDF,
 • tapicerowane,
 • w formie okładziny PVC (potocznie błędnie określanym jako PCV), która znajduje swoje zastosowanie w łazience lub kuchni.

Aranżacje wnętrz z zastosowaniem paneli i boazerii wyciszają oraz ocieplają (wizualnie i dosłownie) pomieszczenia, a także pozwalają uzyskać różne efekty pasujące do każdego stylu. Panele tapicerowane dobrze współgrają ze stylem glamour i nowoczesnym. Boazeria i panele drewniane sprawdzą się we wnętrzach industrialnych, loftowych i wiejskich. Biała boazeria prezentuje się odpowiednio we wnętrzach w stylu śródziemnomorskim lub skandynawskim.

Panele ścienne MDF

Panele ścienne MDF mają przeróżne wzory, kształty i łatwo się je montuje, dlatego cieszą się popularnością wśród osób szukających oryginalnych, trwałych i łatwych w zastosowaniu rozwiązań. Zapewniają oryginalną fakturę i wyciszenie pomieszczenia niskim kosztem. Cechują się także dużą wytrzymałością. Wykonane z płyt MDF panele na ścianę fakturą przypominają beton, drewno, cegłę lub kamień, mają różne wzory. Chętnie są wybierane przez klientów do aranżacji salonu czy korytarza. Są bardzo łatwe w pielęgnacji, wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć je wilgotną szmatką, a do tego przez bardzo długi czas zachowują trwałość i świeży wygląd. Tego typu panele ścienne 3D doskonale imitują naturalne surowce, a są od nich lżejsze i łatwiejsze w pielęgnacji – dzięki temu są tak popularne w nowoczesnych wnętrzach.

Panele ścienne, ze względu na łatwy montaż i niewielką wagę (w porównaniu do naturalnych materiałów), są stosowane również jako dekoracje sufitów. To dzięki nim powstają drewniane ściany, których faktura płynnie przechodzi na sufit. Takie aranżacje dobrze prezentują się w sypialniach – jako tło dla łóżka, w salonach – jako tło dla komody czy kina domowego, a także w domowych biurach.

Zaletą płyt MDF jest to, że nie wymagają one malowania czy lakierowania, w przeciwieństwie do boazerii. Ich wierzchnia warstwa to tworzywo sztuczne. Panele ścienne z płyty MDF wielkością dorównują wielkoformatowym płytkom ceramicznym, a montuje się je na pióro-wpust. Oznacza to, że we wpust pierwszego elementu wsuwamy pióro kolejnego. Identycznie postępujemy z kolejnymi panelami.

Mocowanie płyt MDF do ściany

Płyty MDF montuje się na listwach, czyli tzw. łatach, w równych odstępach wynoszących 40–60 cm, tak samo jak w przypadku boazerii. Pomiędzy listwami pozostawia się pustą przestrzeń, aby zachować cyrkulację powietrza. Przy układaniu listew do montażu należy zachować odstęp od sufitu i od podłogi. Pozwoli to swobodnie zamontować skrajne elementy paneli, a także położyć listwy wokół framugi drzwi i okien. Listwy przykręca się do ściany, sprawdzając wypoziomowanie i eliminując nierówności.

Płyty należy montować od rogu pomieszczenia, a pierwsza z nich wyznacza układ kolejnych. Panele montuje się klamerkami. Klamerki umieszcza się w listwie (w jej górnej części), wpinając je we wpust montowanego panelu. Można je montować na zszywki do listwy lub przybić młotkiem, dzięki temu, że posiadają dwa ostre ząbki. Płyty da się zamontować na kilka sposobów: można układać je po skosie, poziomo, pionowo lub do połowy ściany, czyli jako lamperie.

Przed montażem trzeba przewidzieć także miejsce pod gniazdka i włączniki. Przed ułożeniem paneli na ścianie należy te elementy wymontować i wytyczyć miejsce ich późniejszego położenia. W pustych przestrzeniach pomiędzy listwami a panelami z łatwością ukryje się również większą ilość kabli. Podobnie robi się się w sufitach podwieszanych, dlatego zamontowanie ozdobnego oświetlenia na dekoracyjnej ścianie jest stosunkowo proste i wygodne, a kucie kabli pod tynkami nie będzie konieczne przy ewentualnym demontażu takiego oświetlenia.

Dekoracje ścian

Klienci poszukują ciekawszych sposobów na aranżację ścian niż tylko pomalowanie ich farbą w jednym kolorze, dlatego popularnością cieszą się dekoracje ścienne. W tej roli sprawdzają się panele ścienne, które mają urozmaiconą strukturę i wzór, dzięki czemu pozwalają tworzyć aranżacje w różnych stylach. W dziale z dekoracjami na ścianę można kupić:

 • panele tapicerowane;
 • panele ścienne drewniane;
 • panele MDF.

Panele ścienne tapicerowane łączą w sobie cechy tradycyjnych okładzin ściennych i paneli, a do ich zalet można zaliczyć: niebanalny wygląd przez różnorakie kolory, materiały i faktury, trójwymiarowy efekt wizualny, wyciszenie pomieszczenia od wewnątrz i z zewnątrz. Ponadto wiele paneli na ścianę jest wykonanych z wodoodpornego materiału, co sprawia, że nadają się one również do miejsc narażonych na wilgoć. Najczęściej wybiera się je do aranżacji korytarzy, holi, salonów, sypialni, domowych biur i pokoi dzieci. Bardzo często wykorzystywane są jako wezgłowie lub zagłówek łóżka.

Boazeria i panele drewniane

Współczesną boazerię od tej dawnej różni przede wszystkim jakość materiału. Kiedyś była ona dosyć cienka i nieatrakcyjna wizualnie, jeżeli chodzi o rodzaj zastosowanego drewna. Dziś jest do wyboru zdecydowanie więcej rodzajów drewna, co daje o wiele więcej możliwości. W ofercie Leroy Merlin są:

 • panele ścienne drewniane (z różnych gatunków drewna, m.in. jodły, dębu, drewna rozbiórkowego);
 • boazeria drewniana sosnowa;
 • podbitka dachowa wykonana z drewna sosnowego.

Boazerie i podbitkę montuje się na takiej samej zasadzie jak płyty MDF, zmieniając możliwość i sposób montażu z haczyków na wkręty. Natomiast panele drewniane 3D montuje się na klej.

Boazeria

Sosna umożliwia zmianę koloru boazerii. Obłożenie ścian czy sufitu sosnową boazerią i pomalowanie ich na wymarzony kolor spowoduje, że całe wnętrze będzie nowoczesne i spójne, daje to też wiele możliwości aranżacji – inaczej będzie się prezentować boazeria w kolorze surowego drewna, a inaczej po malowaniu i impregnacji. Ponadto drewno sosnowe wyróżnia się dobrą izolacją cieplną i mimo tego, że wymaga regularnej impregnacji dla zachowania trwałości i dobrego wyglądu, jest również przyjazne środowisku.

Grubość. Boazeria w Leroy Merlin występuje w dwóch grubościach: 11,5 mm oraz 12,5 mm.

Montowana jest poprzez przybijanie, zszywanie czy klejenie do podłoża lub montaż sposobem pióro - wpust.

Podbitka dachowa

W kategorii paneli ściennych w sklepach Leroy Merlin dostępna jest też podbitka dachowa z drewna sosnowego. Nadaje się do montażu w środowisku wilgotnym, w przeciwieństwie do paneli drewnianych, jest przeznaczona do wykończenia dachu i zabezpieczenia jego elementów przed działaniem czynników atmosferycznych. Podbitka ma grubość 14 mm. Można ją wykończyć według własnego pomysłu, malując ją na wybrany kolor.

Panele drewniane

Panele drewniane są wykonane z różnych gatunków drewna. Co więcej, drewno może być nowe lub pochodzić z drugiej ręki – ciekawą propozycją są panele z drewna rozbiórkowego. Dając drewnu nowe życie, stworzono efektowne, trójwymiarowe panele, których montaż jest niezwykle prosty. Panele drewniane mogą stanowić akcent lub pokrywać większą powierzchnię ściany, w obu przypadkach przykuwają wzrok i są oryginalnym elementem wystroju wnętrza.

Panele tapicerowane

Panele tapicerowane można dobrać kolorystycznie w jednym odcieniu lub łączyć ze sobą kilka barw. Panele tego typu wybierane są często do budowy zagłówka łóżka w sypialni, obić wnęk ścian tworzących siedzisko w przedpokoju lub aranżacji całych ścian w salonach, co wpływa na wyciszenie pomieszczenia. Mogą posłużyć także jako dekoracje ścian w ciągach komunikacyjnych czy ściany w pokoju dzieci – co przyczynia się z kolei do bezpieczeństwa maluchów oraz wycisza i ociepla pokój.

Panele tapicerowane wykonane są z gąbki ustabilizowanej na podkładzie i obitej tkaniną stosowaną w tapicerowaniu mebli. Materiał jest dodatkowo zabezpieczony przed zabrudzeniami dzięki zaimpregnowaniu i zastosowanym środkom utrzymującym jego czystość i trwałość.

Montaż paneli tapicerowanych

Panele ścienne tapicerowane są bardzo łatwe w montażu. Przymocowuje się je bezpośrednio do powierzchni ściany na klej lub taśmę montażową. Szybki montaż pozwala dosłownie w chwilę odmienić wygląd pomieszczenia i jest w stanie poradzić sobie z nim każdy.

Panele ścienne PCV (PVC)

Panele ścienne PCV (a właściwie PVC) to rozwiązanie stosowane najczęściej do kuchni i łazienki. Pozwala ono w szybki i niedrogi sposób zmienić wystrój wnętrza, bez konieczności wprowadzania inwazyjnych zmian remontowych. Panele PVC są bardzo popularne i chętnie wybierane przez klientów ze względu na liczne wzory:

 • cegła/kamień;
 • drewno;
 • mozaika/grafika;
 • gres/glazura;
 • pasy/siding;
 • gładki.

Panele PVC montuje się na dwa sposoby:

 • na klej – najszybszy sposób montażu; panele PVC można zastosować we wszystkich pomieszczeniach o podwyższonym stopniu wilgotności, ale nie w tych bezpośrednio narażonych na działanie wody, np. kabinach prysznicowych. Montaż w takim miejscu powoduje odklejanie się paneli;
 • na pióro-wpust – panel ścienny PVC w niektórych przypadkach montowany jest na pióro-wpust, czyli podobnie jak panele podłogowe. Najczęściej dotyczy to paneli PVC w formacie deskopodobnym i imitującym drewno.

Okładziny ścienne

Okładziny wykonane z PVC można montować w różnych pomieszczeniach np. salonach, sypialniach, kuchniach i łazienkach, nawet wewnątrz kabiny prysznicowej. Bardzo dobrze komponują się z podłogą z płytek ceramicznych. Najczęściej imitują beton lub cegłę. Podczas montażu można je przybijać, zszywać lub kleić.

Deski i panele elewacyjne

Deska elewacyjna i panele elewacyjne to elementy wybierane przez klientów do aranżacji elewacji domu. Deski wykonane są z drewna naturalnego, natomiast panele to płyty okładzinowe imitujące naturalne drewno.

Deski elewacyjne przystosowane są do warunków środowiskowych i atmosferycznych. W naszej ofercie są deski elewacyjne wykonane z drewna sosnowego i modrzewia syberyjskiego, które wybierane są również na tarasy i wykończenie podbić dachowych. Stosowane są również jako dekoracyjne wykończenie pasów wokół okien. Po zaimpregnowaniu i malowaniu zachowują długą trwałość i odporność na wilgoć oraz silne działanie promieni słonecznych, mogących niszczyć drewno. Odpowiednie zabezpieczenie drewna przed czynnikami zewnętrznymi i coroczna impregnacja pozwalają zachować jego właściwości na długie lata. Eliminuje to jednocześnie zniekształcenia i łuszczenie się drewna w trakcie użytkowania.

Deskę elewacyjną i panele elewacyjne montuje się na stelażu z listew – przymocowuje się do niego wybrany materiał. Należy pamiętać, że przy połączeniu deski z kończącą się ścianą lub oknem materiał musi zostać wpuszczony głębiej w elewację, aby lico deski czy panelu zrównało się z linią ściany pokrytą innym materiałem. Zewnętrzne granice można także wykończyć kantówkami dekoracyjnymi czy listwami zamykającymi obrzeża zabudowy.

Grubość, środowisko montażu. Oferujemy naszym klientom deski i panele elewacyjne przystosowane do montażu w środowisku suchym i wilgotnym o różnej grubości, od 1,5 do 28 mm, i różnych wzorach, co sprawia, że odpowiednie panele można łatwo dopasować do konkretnej elewacji w zależności od tego, jaki efekt chce się osiągnąć.

Listwy i akcesoria wykończeniowe

Akcesoria wykończeniowe to niezbędny element do odpowiedniego montażu desek i paneli dekoracyjnych oraz wykończenia miejsc problematycznych.

Listwy wykończeniowe to:

 • ćwierćwałek;
 • listwa maskująca;
 • listwa łączeniowa;
 • listwa narożna;
 • listwa podsufitowa;
 • listwa uniwersalna;
 • listwa wykończeniowa.

Umożliwiają one ukrycie ewentualnych szczelin i łączeń w miejscach styczności z drzwiami i oknami, wzmocnienie kantów ścian, na których są ułożone oraz zasłonięcie stelażu (listew) widocznych z boku.

Listwy wykończeniowe do paneli ściennych stosuje się również w miejscach styczności z sąsiednimi ścianami oraz posadzką. Mają zabezpieczyć panele przed uszkodzeniami, ułatwić pielęgnację pomieszczenia i nie dopuścić do wdzierania się kurzu w pozostałe szczeliny.

W Leroy Merlin dostępne są listwy wykończeniowe wykonane z:

 • aluminium;
 • MDF;
 • PVC.