Panele, deski, parkiety

Podkłady podłogowe

Podkłady mają za zadanie poprawić izolację akustyczną oraz zabezpieczać podłogę przed wilgocią. Istnieje kilka rodzajów podkładów: folia, płyta oraz podkłady z tworzywa sztucznego. Wybierając podkład powinniśmy mieć na uwadze do jakiego rodzaju pomieszczenia będzie on przeznaczony. Czy będzie to pokój o dużym natężeniu ruchu, gdzie lepszy będzie podkład charakteryzujący dużo większą izolacją akustyczną czy raczej do sypialni gdzie wystarczającą formą podkładu będzie folia.

Podkład podłogowy to specjalna mata, którą układa się między panelami a wylewką betonową lub starą podłogą. Posadzka wykończona za pomocą paneli jest rodzajem podłogi pływającej. Dlatego zwykle niezbędne jest położenie właśnie podkładu. W innym przypadku panele nie będą równomiernie pracować. Szybciej dojdzie do ich rozwarstwienia oraz rozchodzenia.

Rodzaje podkładów podłogowych – co pod panele podłogowe?

  • Podkłady poliuretanowo-mineralne (inaczej PUM lub maty kwarcowe) – są uniwersalne i bardzo często stosowane. Charakteryzują się wysoką izolacją akustyczną oraz wyjątkową wytrzymałością. Nadają się do używania łącznie z ogrzewaniem podłogowym. Niestety, są przy tym najdroższe. Ich wysokie przewodnictwo cieplne nie jest pożądane w przypadku układania podłogi nad nieogrzewanym pomieszczeniem. Nie są odporne na wilgoć i są dość ciężkie.
  • Podkłady z polietylenu o dużej gęstości (inaczej PEHD) – mają podobne zalety co podkłady PUM. Również cechują się dużą odpornością na zużycie (także w pomieszczeniach o podwyższonym natężeniu ruchu). Dobrze izolują dźwięki odbite oraz sprawdzają się w przypadku ogrzewania podłogowego.
  • Podkłady z polistyrenu ekstrudowanego (inaczej XPS) – są grubsze od podkładów PUM i PEHD, przez co są polecane do układania na nierówną podłogę. Mają wysoką izolację termiczną, więc są najlepszym rozwiązaniem na podłogi nad nieogrzewanymi pomieszczeniami – garażami lub piwnicami. Dodatkowo są wytrzymałe i dobrze tłumią dźwięki uderzeniowe.
  • Podkłady z folią aluminiową – cechują się bardzo wysoką izolacją akustyczną oraz dobrym przewodnictwem cieplnym (nadają się do stosowania na ogrzewanie podłogowe). Niestety są bardzo ciężkie.
  • Folia paroizolacyjna – izolacja przeciw wilgoci, która jest niezbędna do zastosowania pod podkładem (wyjątek stanowią podkłady typu „2 w 1” lub „3 w 1” mające już paroizolację). Panele niezabezpieczone od dołu przed wilgocią będą pęcznieć i wybrzuszać się, a przez to źle wyglądać.
  • Podkład z płyt ekologicznych – to popularny rodzaj podkładu wykonany z prasowanego drewna. Jest dość gruby, co umożliwia stosowanie go na nierówne podłogi. Cechuje się dobrą izolacją akustyczną.
  • Podkłady z gąbki (pianki polietylenowej) – są mniej wytrzymałe od innych podkładów wykonanych z tworzyw sztucznych, ale są też od nich tańsze. Mają dobrą izolację akustyczną, ale niższą wytrzymałość.
  • Korek – to naturalne tworzywo na podkład podłogowy. Ma gorsze właściwości niż podkłady z tworzyw sztucznych, ale jest od nich wyraźnie tańszy. Cechuje się dobrą izolacją przeciw wilgoci, choć niską wytrzymałością. Nie nadaje się do ogrzewania podłogowego.
  • Tektura falista – jest najmniej trwałym, ale najtańszym rodzajem podkładu pod panele podłogowe. Nie izoluje paneli przed wilgocią, ale można ją stosować w przypadku ogrzewania podłogowego.

Podkład podłogowy – jaki wybrać?

Wybierając odpowiedni podkład podłogowy, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj wykończenia podłogowego, jaki będzie na nim układany (np. panele laminowane, wykładzina lub drewno). Istotne jest również pomieszczenie i intensywność jego użytkowania, a także to, czy dodatkowym celem jest izolacja termiczna (np. montaż na podłożu nieizolowanym w piwnicy czy garażu) lub akustyczna (np. wyciszenie sypialni lub pokoju dziecka). Wpływ na wybór podkładu podłogowego ma też zastosowanie ogrzewania podłogowego, ponieważ nie każde typy są z nim kompatybilne. Co więcej, niektóre podkłady mogą skutecznie zniwelować nierówności podłogi.

Jaki podkład pod panele laminowane?

Pod panele laminowane można stosować wszystkie rodzaje podkładów podłogowych. Różnią się one przede wszystkim właściwościami oraz ceną. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na warunki panujące w danym pomieszczeniu oraz budowę podłogi, np. nierówności czy zastosowanie ogrzewania podłogowego.

Jaki podkład pod panele winylowe?

W odróżnieniu od paneli laminowanych, panele winylowe nie mogą być używane z każdym typem podkładów. Substancje, z których są wykonane, mogą wchodzić w reakcje ze składnikami paneli podłogowych, Dlatego należy wybierać podkłady przeznaczone i oznaczone jako te rekomendowane właśnie do paneli winylowych. Często stosuje się podkłady z tworzyw sztucznych np. PUM lub PEHD.

Jaki podkład pod wykładzinę?

Warto pamiętać, że wykładziny dywanowe o podkładzie piankowym lub filcowym nie wymagają użycia maty. W przypadku wykładziny o podkładzie dywanowym lub lateksowym, warto zastosować piankowy podkład pod panele. Pomoże zminimalizować nierówności podłoża oraz będzie tłumił hałas.

Jaki podkład pod podłogę drewnianą?

Położenie podkładu z korka naturalnego pod podłogę z desek trójwarstwowych pomoże w izolacji akustycznej oraz termicznej pomieszczenia. Warto pamiętać, że taki podkład uniemożliwi stosowanie ogrzewania podłogowego (choć zwykle i tak nie stosuje się go pod podłogi drewniane).

Jaki podkład do wyciszenia pomieszczenia?

W sypialni, pokoju dziecka lub pomieszczeniu, które wymaga izolacji akustycznej warto zamontować specjalne podkłady wyciszające, tłumiące dźwięki odbite (wykonane z polietylenu PEHD lub poliuretanowo-mineralne PUM) lub uderzenia (polistyren XPS).

Jaki podkład pod panele na nierówną podłogę?

Nierówna podłoga może wpłynąć na skrócenie żywotności paneli. Aby ją wyrównać, wykonuje się wylewkę samopoziomującą, a w przypadku niewielkich defektów – kładzie się gruby podkład z płyty XPS.

Jaki wybrać podkład podłogowy pod panele przy ogrzewaniu podłogowym?

Przy ogrzewaniu podłogowym należy w pierwszej kolejności sprawdzić współczynnik rozpraszania cieplnego R podkładu podłogowego. Powinien być on jak najniższy. Informacja na temat kompatybilności podkładu z tego typu ogrzewaniem znajduje się w opisie produktu lub na opakowaniu (ikona floorheating). Zazwyczaj zaleca się te wykonane z polietylenu PEHD, poliuretanowo-mineralne PUM, ale też polistyrenu XPS o współczynniku R równym 0,04 m2 K/W.

Czy przy wymianie paneli podłogowych wymieniać podkład?

Nie zawsze przy wymianie paneli trzeba wymieniać także podkład podłogowy. Niektóre typy podkładów mają niewielkie szanse na przetrwanie zdejmowania starych paneli. Jednak jeśli podkład jest wysokiej jakości i w dobrym stanie, nie ma potrzeby wymiany. Warto wiedzieć, że nie zawsze trzeba w ogóle zdejmować stare panele przed położeniem nowych. Jeśli nie zaburzy to wysokości podłóg w pomieszczeniach, można kłaść nowe panele na stare.

Produkt, którego szukasz został wycofany. Zobacz inne produkty z tej kategorii.