Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Panele podłogowe laminowane

Panele podłogowe to dobry sposób na trwałą i wieloletnią podłogę. Dzięki kilkuwarstwowej powłoce z utwardzonej żywicy panele podłogowe będą bardziej odporne na ścieranie, uderzenia czy zarysowania. Informacja o klasie ścieralności paneli podłogowych da nam odpowiedź jak bardzo nasz materiał jest wytrzymały. Warto więc rozważyć tę kwestię jeszcze przed dokonaniem zakupu paneli na podłogę. Istotną kwestią przemawiającą na korzyść paneli laminowanych jest łatwość ich konserwacji. Na rynku dostępna jest szeroka gama preparatów dzięki którym bez problemu panele podłogowe w czystości. W naszej ofercie dostępne są panele laminowane imitujące popularne rodzaje drewna w różnorodnych wzorach i kolorach. Mówiąc o zaletach paneli podłogowych nie można też zapomnieć o łatwym, nie wymagającym użycia klejów, montażu. Nie jesteś zdecydowany jakie panele podłogowe wybrać? Odwiedź najbliższy sklep Leroy Merlin i poproś o pomoc naszego doradcę.

Wybierz Dla Siebie najlepszą podłogę laminowaną

Chcesz mieć pewność, że wybrałeś najlepszy dla Ciebie produkt? Odpowiedniej jakości, funkcji i dopasowany dokładnie do Twoich potrzeb? Wybierz opcje, które doprowadzą Cię do najlepszego rozwiązania.
Wybierz odpowiedni produkt dla Twoich potrzeb z serii Forte Intenso Intenso Extreme marki Artens

Wszystkie produkty(252)

z13
59,97 zł/ m2
72,99 zł / m2
17% taniej
34,97 zł/ m2
(2)
59,97 zł/ m2
(6)
64,97 zł/ m2
89,99 zł / m2
27% taniej
(27)
46,97 zł/ m2
56,99 zł / m2
17% taniej
(32)
44,97 zł/ m2
57,99 zł / m2
22% taniej
(49)
35,99 zł/ m2

Kupuj seriami

Dowiedz się więcej

Są łatwe w montażu i ewentualnym demontażu oraz odporne na urazy mechaniczne. Doskonale odwzorowują rysunek drewna lub innych naturalnych materiałów, choć można też spotkać modele o fantazyjnych wzorach i kolorach. Panele laminowane (zabezpieczone przez proces laminacji) to dobry materiał wykończeniowy podłogi w pokoju dziennym, sypialni, a nawet kuchni. Z czego są zrobione i czym się charakteryzują?

Co to są panele laminowane i z czego są zrobione?

Panele podłogowe laminowane mogą imitować różne materiały, np. drewno, kamień, beton, płytki etc. Odwzorowują ich kolor, rysunek, a często też fakturę. Wykonuje się je z płyt wiórowych HDFktóre układa się warstwowo i wzmacnia przez laminację. Powierzchnię dekoracyjną tworzy papier ozdobny, który pokryty jest ochronnym tlenkiem glinu. Dzięki takiej budowie panele laminowane są trwałe, odporne na zarysowanie, ścieranie i inne urazy mechaniczne.

Montaż paneli podłogowych – jak układać panele laminowane?

Oprócz trwałości i szerokiego wyboru wzorów, zaletą paneli laminowanych jest łatwy montaż. W ofercie dostępne są modele paneli łączonych na dwa sposoby: „push-click” i „angle-angle”.Niezależnie od wyboru, potrzebna będzie folia paroizolacyjna,podkład oraz odpowiednie narzędzia: kliny, drewniany klocek, dobijak, listwy przypodłogowe, miarka, kątownik, młotek,piła, wiertło do drewna i wiertarka, śruby, klej do drewna i montażowy oraz taśma klejąca. Oto jak dokładnie przebiega montaż:

  • Krok 1– rozłożenie folii paroizolacyjnej (którą w razie potrzeby można łączyć przy pomocy taśmy klejącej) oraz podkładu pod panele.
  • Krok 2 – układanie paneli należy rozpocząć od lewego rogu (pamiętając przy tym o otworach dylatacyjnych między ścianą i innymi elementami, np. rurami). Pierwszym panelem ma być ten o krótkim wpuście. Obowiązuje prosta zasada łączenia: najpierw krótki wpust, potem długi pod kątem 30 stopni. Aby nie było szpar, panele można dosuwać do siebie przy pomocy dobijaka.
  • Krok 3 – podczas układania kolejnego rzędu paneli, należy je przesunąć o około 30 cm.
  • Krok 4 – ostatnim elementem są listwy przypodłogowe montowane na śruby, zaczepy i klipsy. Należy je umieszczać w odległości około 25-50 cm.

Jaki podkład pod panele laminowane będzie najlepszy?

Oprócz folii paroizolacyjnej, zabezpieczającej przed zbieraniem się wilgoci, pod panele laminowane kładzie się także różnego rodzaju podkłady. Dzięki nim uzyskują one jeszcze większą trwałość. W zależności od materiału, z jakiego są wykonane, mogą nadawać panelom dodatkowych walorów, zwiększać funkcjonalność i komfort użytkowania. Warto sprawdzić, czy sam producent nie zaleca danego rodzaju podkładu. Można wybierać spośród podkładów wykonanych z:

  • korka lub gumokorka– zabezpiecza przed wilgocią, pleśnią, a dodatkowo stanowi dobrą izolację termiczną i akustyczną. Jest odporny na ściskanie, dlatego zalecany jest do stosowania w pomieszczeniach, w których będą stały ciężkie meble, np. w salonie czy sypialni;
  • pianki polietylenowej – nie jest tak dobrym izolatorem, może się też spłaszczać pod ciężarem mebli. Zaletą tego typu podkładu jest niska cena;
  • polistyrenu ekstrudowanego XPS– jest dobrym izolatorem cieplnym i akustycznym oraz dobrze chroni przed dostępem wilgoci;
  • ekologicznej płyty drewnianej– stworzone z niej podkłady są wytrzymałe i wpisują się w nurt eko. Mają właściwości izolujące (słabsze od korka, lepsze od pianki) i w średnim stopniu chronią przed wilgocią.

Czyszczenie paneli laminowanych – czym je myć?

Przy zachowaniu kilku zasad i dobrym doborze środków, panele laminowane czyści się stosunkowo łatwo. Najlepiej, aby płyny miały właściwości antystatyczne, ponieważ tego typu wykończenie podłogowe przyciąga kurz. Łatwo go usunąć przy pomocy wody z octem i miękkiej ściereczki oraz płynów przeznaczonych do mycia paneli bez dodatku amoniaku. Panele nie lubią nadmiaru wody.

Panele laminowane do kuchni – jakie wybrać?

Standardowe panele laminowane nie są odporne na taką ilość wilgoci, jaka jest w kuchni. Można jednak zdecydować się na produkt z dodatkową warstwą ochronną. Najlepiej wybrać także ten, który charakteryzuje się oznaczeniem „3”, czyli ma podwyższoną wytrzymałość.

FAQ


Jaką klasę ścieralności paneli laminowanych wybrać do mieszkania?

W mieszkaniach sprawdzą się w zasadzie wszystkie najpopularniejsze klasy ścieralności paneli laminowanych – od Kl.23/AC3 do Kl.34/AC6. Będą odpowiednie nawet w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych. Nie dotyczy to jednak przestrzeni publicznych. W tym przypadku klasa ścieralności Kl.23/AC3 będzie zbyt słaba, a w miejscach intensywnie użytkowanych, jak np. sklepy, sprawdzą się w zasadzie tylko dwie najbardziej wytrzymałe, tj. Kl.33/AC5 lub Kl.34/AC6.

Czym ciąć panele laminowane?

Do cięcia paneli laminowanych poleca się przede wszystkim wyrzynarki (z odpowiednio dobranym brzeszczotem), a także pilarki. Te ostatnie należy wyposażyć w dobrej jakości tarcze tnące – najlepiej wybrać modele dedykowane cięciu paneli laminowanych. Są dostosowane pod względem ilości, wielkości oraz kształtu zębów tnących. Warto postawić na tarcze stworzone z węglika spiekanego (widii), który jest bardzo twardy i odporny na ścieranie.

Czym nabłyszczyć panele laminowane?

Do nabłyszczania paneli laminowanych najlepiej wykorzystać specjalnie stworzone do tego środki, które nie tylko nadadzą podłodze połysk, lecz także odpowiednio ją wyczyszczą i zabezpieczą, np. przed wnikaniem plam. Taka ochrona pozwoli też wydłużyć żywotność paneli. Inną opcją jest zastosowanie żelu woskowego, który dobrze sprawdzi się podczas pielęgnacji paneli przypominających naturalne drewno – pięknie podkreśla słoje.

Czy panele laminowane przykleja się do podłoża?

Nie, paneli laminowanych nie powinno się ani przyklejać, ani przybijać do podłoża. Jest to „podłoga pływająca”, która nie wymaga stałego przymocowania. Takie panele montuje się na dwa główne sposoby: systemami „angle-angle” lub „push-click”. Jest to na tyle proste i wygodne, że zwykle można poradzić sobie z montażem samodzielnie. Odpowiednią wiedzę w tym zakresie posiadają nasi specjaliści, którzy w ramach usług, zajmują się m.in. montażem paneli [KLIK].

Czy można pomalować panele laminowane?

Nie, malowanie podłogowych paneli laminowanych zdecydowanie nie jest polecane. Położona na nich farba będzie łatwo ulegać ścieraniu, a już samo przygotowanie powierzchni może na tyle zniszczyć panele, że konieczna będzie ich całkowita wymiana. Dotyczy to również paneli winylowych.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.