Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Dostępność
Cena (zł)

Listwy przypodłogowe drewniane

Przypodłogowe listy drewniane wieńczą wykończenie podłóg i są ważnym elementem stylistycznym. Leroy Merlin oferuje listwy wykonane z pełnego drewna. Oferujemy listwy proste lub stylizowane, wysokie lub niskie, płaskie, a także profilowane. Nasza oferta pozwoli wykończyć podłogi w stylu retro, nowoczesnym , minimalistycznym lub skandynawskim. Zapoznaj się w naszymi produktami w internecie dokonaj zakupu online i odbierz listwy w najbliższym sklepie Leroy Merlin.

Wszystkie produkty(8)

z1
z

Dowiedz się więcej

Drewniane listwy przypodłogowe pozwalają na estetyczne, trwałe i odporne na uszkodzenia wykończenie podłogi. Nadają przy tym wnętrzu elegancji i charakteru. Wybierać można spośród różnych gatunków drewna, kolorów oraz kształtów listew, które podkreślą styl danej aranżacji. Listwy przypodłogowe z drewna są również łatwe w montażu i obróbce. Można je pomalować na dowolny kolor, lakierować bądź olejować.

Listwy przypodłogowe z drewna – z jakiego powinny być wykonane?

Na wygląd, wytrzymałość i trwałość listew przypodłogowych szczególny wpływ ma gatunek drewna, z jakiego zostały wykonane. Do wyboru są te rodzime (liściaste oraz iglaste), jak i egzotyczne:

  • dąb – najbardziej szlachetny gatunek rodzimego drewna liściastego, który charakteryzuje się odpornością na ścieranie i urazy mechaniczne, wysoką gęstością oraz pięknym wybarwieniem;
  • sosna – jeden z najpopularniejszych i powszechnie wykorzystywanych gatunków drewna. Jego cechą charakterystyczną jest jasna barwa, łatwa obróbka, lecz jednocześnie także skłonność do powstawania zarysowań;
  • jesion – gatunek twardszy od dębu, jednak mniej wytrzymały i odporny, np. na działanie wilgoci czy słońca. Listwy przypodłogowe tego typu są popularne przede wszystkim ze względu na szeroki wybór kolorów;
  • iroko – drewno egzotyczne pochodzące z Afryki, występujące w kilku odcieniach i mające charakterystyczny rysunek ciemnych pręgów. Jest uznawane za wytrzymałe, nie traci koloru i stanowi dobrą alternatywę dla droższego teaku (drzewo naturalnie występujące tylko w południowej i południowo-wschodniej Azji).

Oprócz gatunku drewna, z jakiego wykonane są listwy przypodłogowe, dla finalnego efektu istotne jest także wykończenie. W ofercie dostępne są listwy lakierowane, olejowane i surowe. Te ostatnie można pomalować na dowolny kolor.

Listwy przypodłogowe w kolorze podłogi – hit czy kit?

Listwy przypodłogowe drewniane zazwyczaj występują w naturalnych odcieniach drewna. Barwa jest ich atutem, co nie znaczy, że nie można wybrać innego koloru, który będzie współgrać z wyposażeniem wnętrza. Zazwyczaj ten element wykończeniowy dopasowuje się do podłogi, stolarki okiennej i drzwiowej lub ściany.

Można postawić na jednolitość, lecz także kontrast. Listwy wykonane z surowego drewna przeznaczone są bowiem do malowania. W ostatnich sezonach modne stały się listwy przypodłogowe drewniane białe, szare oraz czarne. Pierwsze z nich są uniwersalne, wprowadzają łagodny akcent i będą spójne z białą stolarką lub podłogą w odcieniach od jasnego do miodowego drewna. Czarne i szare mocniej akcentują swoją obecność. Pasują zwłaszcza do wnętrz loftowych, eklektycznych, glamour czy w stylu angielskiej elegancji.

Listwy przypodłogowe drewniane – wymiary

Listwy przypodłogowe drewniane mają różną wysokość, mieszczącą się w zakresie: 4-7,8 cm. Należy je dopasować do efektu, jaki chce się uzyskać. Wpływ na to może mieć także sposób wykończenia czy frezowanie. Dostępne są listwy zaokrąglone lub z dekoracyjnymi wytłoczeniami. Ich długość to zazwyczaj 220 cm.

Czym i jak docinać listwy przypodłogowe drewniane?

Przed przystąpieniem do montażu listew drewnianych, należy je wymierzyć, dopasować do długości ściany oraz dociąć pod kątem 45 stopni. Pozwoli to stworzyć estetyczne łączenia. Do docinania tego typu elementów można wykorzystać piłę ręczną, która jest dodatkowo wyposażona w prowadnicę do piłowania pod tym kątem. Innym przydatnym narzędziem może być piła ukosowa.

Jak zamontować drewniane listwy przypodłogowe i czym je kleić?

Montaż listew przypodłogowych z drewna jest stosunkowo prosty i można wykonać go samodzielnie. Do klejenia odpowiedni będzie klej montażowy lub pianka poliuretanowa. Przed użyciem należy sprawdzić w opisie producenta, czy produkt można stosować na drewno i tynk, ponieważ właśnie te dwa materiały będą ze sobą łączone. Warto wiedzieć, że podczas malowania ściany trzeba pozostawić niepomalowany odcinek o szerokości dopasowanej do wysokości listwy. Dzięki temu klej lepiej będzie wiązał i listwa po czasie nie odpadnie wraz z farbą.

Klej należy nakładać na listwę przypodłogową. Przy równych ścianach technika nie jest aż tak istotna (mogą to być punkty lub linia ciągła kleju na listwie). Do powierzchni z nierównościami zaleca się wyciskanie kleju w formie zygzaka. Następnie trzeba jeszcze docisnąć listwę do ściany (przez kilkanaście sekund lub dłużej w przypadku krzywych ścian) oraz usunąć ewentualny nadmiar kleju.

Czym pomalować listwy przypodłogowe drewniane?

Do malowania listew przypodłogowych z drewna odpowiednie będą wszelkie lakiery, bejce, lakierobejce, oleje, farby do drewna, , np. emalie akrylowe, farby kredowe czy alkilowe.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.