Drewniane listwy profilowane
Dowiedz się więcej
Drewniane listwy profilowane różnią się formą, długością i grubością. Z reguły służą do wykańczania podłóg lub innych powierzchni. Są powszechnie wykorzystywane podczas prac remontowych, budowlanych czy stolarskich. Ich właściwości i trwałość zależą od gatunku drewna oraz tego, jak zostało ono zabezpieczone.
Drewniane listwy profilowane – rodzaje
Dzięki odpowiednim listwom można całkowicie odmienić charakter wnętrza. Odpowiedni dobór ich szerokości, kształtu oraz barwy sprawia, że można je dopasować do pomieszczeń w każdym stylu. Listwa maskująca doskonale sprawdza się jako element do wykańczania brzegów podłogi. Zakrywa wszelkie szczeliny i ewentualne nierówności. Ćwierćwałki i półwałki są często wykorzystywane do wykańczania paneli ściennych i boazerii. Dzięki nim można wydzielić dwie różne strefy. Które listwy profilowane są używane najczęściej?
- Uniwersalne listwy maskujące – są wyjątkowo uniwersalne. Zakrywają nierówności, niedoskonałości występujące na styku materiałów, pęknięcia, szczeliny i inne mankamenty. Często są też wykorzystywane do maskowania ościeżnic drzwiowych.
- Kantówka (krawędziak, legar) – występuje w wersji struganej (heblowanej). Najczęściej jest wykonana z bezsęcznego drewna wysokiej jakości. Bywa użyteczna podczas prac konstrukcyjnych, budowlanych i wykończeniowych. Może być dowolnie malowana i lakierowana. Jako element konstrukcyjny, stosuje się również kantówkę surową.
- Ćwierćwałek wypukły lub wklęsły – ćwierćwałki są wytwarzane z różnych gatunków drewna i dostępne w wielu rozmiarach. Służą do wykańczania narożników ścian, podłóg oraz ościeżnic. Podobną funkcję spełniają półwałki drewniane.
- Kątownik – listwa profilowana, mająca ramiona różnej długości. Ze względu na rozmiary, wyróżnia się kątowniki równoramienne i różnoramienne. Wykorzystywana jako materiał wykończeniowy do ścian i podłóg oraz podczas prac stolarskich.
- Deska strugana (tarcica strugana) – deski tego rodzaju mają bardzo liczne zastosowania, a ich wytrzymałość zależy od gatunku drewna. Są wykorzystywane w trakcie różnych prac budowlanych, wykończeniowych jako drewniane okładziny, listwy maskujące itp. Służą do tworzenia elementów architektury ogrodowej i nie tylko.
Wykończenie podłogi
Drewniane listwy to jeden z produktów przeznaczonych do estetycznego wykańczania podłóg. Skutecznie maskują nierówne krawędzie, ukrywają drobne nierówności i szpary. Nawet jeżeli podłoga została przycięta bardzo dokładnie i ma estetyczne krawędzie, warto je zabezpieczyć listwami, by w przyszłości mycie jej było łatwiejsze (listwa zapobiegania dostawaniu się brudu i kurzu w szparę między ścianą).
Listwy profilowane powinny być wykonane z tego samego drewna, z którego jest zrobiona podłoga. Każdy gatunek drewna starzeje się i zmienia barwę w odmienny sposób. Elementy z tego samego materiału nawet po dłuższym czasie zachowują spójny wygląd. Listwy zazwyczaj są dobierane do koloru podłogi. Warto pamiętać, że powinny również pasować do barwy ścian oraz sufitu. W ten sposób można uzyskać pożądany efekt estetyczny. Oprócz odpowiedniego materiału i spójności kolorystycznej ważna jest też forma listew, ponieważ nadaje pomieszczeniom unikalny charakter.
Konserwacja drewnianych listew
Drewno jest materiałem wymagającym. Jego niepowtarzalny wygląd i wieloletnia trwałość sprawiają, że jest chętnie wykorzystywane do wykańczania wnętrz (pomimo konieczności cyklicznej konserwacji). Drewniane listwy należy regularnie zabezpieczać przed działaniem szkodników oraz naturalną degradacją. Pomocne okazują się różne preparaty zabezpieczające: bejce, lakiery, lakierobejce, impregnaty itp. Listwy należy pomalować przed montażem. W ten sposób cała ich powierzchnia stanie się odporna na działanie szkodników i niekorzystnych warunków. Każdą zabezpieczoną listwę można malować wielokrotnie – zależnie od potrzeb.