Są łatwe w montażu i ewentualnym demontażu oraz odporne na urazy mechaniczne. Doskonale odwzorowują rysunek drewna lub innych naturalnych materiałów, choć można też spotkać modele o fantazyjnych wzorach i kolorach. Panele laminowane (zabezpieczone przez proces laminacji) to dobry materiał wykończeniowy podłogi w pokoju dziennym, sypialni, a nawet kuchni. Z czego są zrobione i czym się charakteryzują?
Co to są panele laminowane i z czego są zrobione?
Panele podłogowe laminowane mogą imitować różne materiały, np. drewno, kamień, beton, płytki etc. Odwzorowują ich kolor, rysunek, a często też fakturę. Wykonuje się je z płyt wiórowych HDFktóre układa się warstwowo i wzmacnia przez laminację. Powierzchnię dekoracyjną tworzy papier ozdobny, który pokryty jest ochronnym tlenkiem glinu. Dzięki takiej budowie panele laminowane są trwałe, odporne na zarysowanie, ścieranie i inne urazy mechaniczne.
Montaż paneli podłogowych – jak układać panele laminowane?
Oprócz trwałości i szerokiego wyboru wzorów, zaletą paneli laminowanych jest łatwy montaż. W ofercie dostępne są modele paneli łączonych na dwa sposoby: „push-click” i „angle-angle”.Niezależnie od wyboru, potrzebna będzie folia paroizolacyjna,podkład oraz odpowiednie narzędzia: kliny, drewniany klocek, dobijak, listwy przypodłogowe, miarka, kątownik, młotek,piła, wiertło do drewna i wiertarka, śruby, klej do drewna i montażowy oraz taśma klejąca. Oto jak dokładnie przebiega montaż:
- Krok 1– rozłożenie folii paroizolacyjnej (którą w razie potrzeby można łączyć przy pomocy taśmy klejącej) oraz podkładu pod panele.
- Krok 2 – układanie paneli należy rozpocząć od lewego rogu (pamiętając przy tym o otworach dylatacyjnych między ścianą i innymi elementami, np. rurami). Pierwszym panelem ma być ten o krótkim wpuście. Obowiązuje prosta zasada łączenia: najpierw krótki wpust, potem długi pod kątem 30 stopni. Aby nie było szpar, panele można dosuwać do siebie przy pomocy dobijaka.
- Krok 3 – podczas układania kolejnego rzędu paneli, należy je przesunąć o około 30 cm.
- Krok 4 – ostatnim elementem są listwy przypodłogowe montowane na śruby, zaczepy i klipsy. Należy je umieszczać w odległości około 25-50 cm.
Jaki podkład pod panele laminowane będzie najlepszy?
Oprócz folii paroizolacyjnej, zabezpieczającej przed zbieraniem się wilgoci, pod panele laminowane kładzie się także różnego rodzaju podkłady. Dzięki nim uzyskują one jeszcze większą trwałość. W zależności od materiału, z jakiego są wykonane, mogą nadawać panelom dodatkowych walorów, zwiększać funkcjonalność i komfort użytkowania. Warto sprawdzić, czy sam producent nie zaleca danego rodzaju podkładu. Można wybierać spośród podkładów wykonanych z:
- korka lub gumokorka– zabezpiecza przed wilgocią, pleśnią, a dodatkowo stanowi dobrą izolację termiczną i akustyczną. Jest odporny na ściskanie, dlatego zalecany jest do stosowania w pomieszczeniach, w których będą stały ciężkie meble, np. w salonie czy sypialni;
- pianki polietylenowej – nie jest tak dobrym izolatorem, może się też spłaszczać pod ciężarem mebli. Zaletą tego typu podkładu jest niska cena;
- polistyrenu ekstrudowanego XPS– jest dobrym izolatorem cieplnym i akustycznym oraz dobrze chroni przed dostępem wilgoci;
- ekologicznej płyty drewnianej– stworzone z niej podkłady są wytrzymałe i wpisują się w nurt eko. Mają właściwości izolujące (słabsze od korka, lepsze od pianki) i w średnim stopniu chronią przed wilgocią.
Czyszczenie paneli laminowanych – czym je myć?
Przy zachowaniu kilku zasad i dobrym doborze środków, panele laminowane czyści się stosunkowo łatwo. Najlepiej, aby płyny miały właściwości antystatyczne, ponieważ tego typu wykończenie podłogowe przyciąga kurz. Łatwo go usunąć przy pomocy wody z octem i miękkiej ściereczki oraz płynów przeznaczonych do mycia paneli bez dodatku amoniaku. Panele nie lubią nadmiaru wody.
Panele laminowane do kuchni – jakie wybrać?
Standardowe panele laminowane nie są odporne na taką ilość wilgoci, jaka jest w kuchni. Można jednak zdecydować się na produkt z dodatkową warstwą ochronną. Najlepiej wybrać także ten, który charakteryzuje się oznaczeniem „3”, czyli ma podwyższoną wytrzymałość.