Glazura to rodzaj płytek ceramicznych, stosowanych do wykończenia różnych powierzchni – zarówno ścian, podłóg, jak i urządzeń sanitarnych. Gdzie glazura sprawdzi się najlepiej? Na co zwrócić uwagę, wybierając glazurę? Podpowiadamy!
Glazura – jakie to płytki?
Czym jest glazura? Glazura to płytki wyrabiane z gliny i dodatków (talku i piasku), wypalane w wysokich temperaturach (ok. 1000oC), które swoją delikatnością i wyglądem przypominają nieco wyroby porcelanowe. Jest to najcieńszy rodzaj płytek ceramicznych. Ich powierzchnię zdobi i zabezpiecza szkliwo.
Ważnym parametrem, który ma wpływ na użytkowość glazury, jest kruchość. Płytki tego typu są bardzo delikatne i łatwo je zniszczyć nawet w czasie codziennego użytkowania. Mogą pękać i odpryskiwać wskutek uszkodzeń mechanicznych. Z tego względu takie wykończenie jest ograniczone wyłącznie do użytkowania wewnętrznego (struktura glazury sprawia, że nie są też mrozoodporne) i kładzenia na ściany.
Czy glazura nadaje się na podłogę? Glazura położona na podłogę może bardzo szybko stać się nieefektowna – szczególnie w miejscach wysokiej eksploatacji. Materiał nie jest odporny na ścieranie. Warto też podkreślić, że w kontakcie z wodą staje się niebezpieczna — na takiej powierzchni łatwo się poślizgnąć.
Glazura najczęściej ma jednolitą fakturę i gładką powierzchnię, ale dostępne są też egzemplarze ze specyficznymi nacięciami, które po fugowaniu będą imitowały mozaikę.
Poza klasyczną glazurą naścienną, która może występować w przeróżnych kolorach i rozmiarach, można też znaleźć specyficzne rodzaje płytek, takie jak dekor. Jest to płytka ozdobna, którą stosuje się jako akcent dekoracyjny wśród innych, prostszych płytek.
Parametry glazury
Wybierając płytki do łazienki, kuchni lub na taras, należy zwrócić uwagę na cechy, które pozwolą dobrać odpowiedni materiał do warunków panujących w pomieszczeniu. Co cechuje glazurę? Do najważniejszych parametrów tego materiału należą:
- nasiąkliwość – wyraża się ją symbolem E. Oznacza stopień porowatości struktury płytki. Im bardziej gładka jest jej powierzchnia, tym płytka jest w stanie pochłaniać mniej wody. Właściwość tę wyraża się w procentach – im są one wyższe, tym bardziej nasiąkliwa jest płytka, a więc mniej stosowna do pomieszczeń o dużej wilgotności. Jej E wynosi od 6% do 10%, co eliminuje ją z użycia np. na podłogi w łazience.
- ścieralność – parametr wyznaczany symbolem PEI, sugerującym jak szybko ściera się szkliwo na płytkach. PEI glazury zależy od producenta, ale z reguły nie jest wysokie. Dla porównania — wartość 5 ma gres, który jest trwały i nadaje się zarówno na podłogę, jak i jest stosowany na zewnątrz.
- mrozoodporność – czyli możliwość użytkowania w warunkach zewnętrznych. Glazura nie jest mrozoodporna i nie należy jej stosować poza pomieszczeniami. Nie nadaje się na balkony, tarasy i klatki schodowe. Położona w takich miejscach może pękać pod wpływem wahań temperatury.
- antypoślizgowość – glazura nie jest rodzajem płytek, które kładzie się na podłogach. Jej szkliwiona powierzchnia w kontakcie z wodą stwarza ryzyko poślizgnięcia się.
Wymiary glazury
Glazura zwykle ma formę kwadratowych lub prostokątnych płytek o różnych rozmiarach. Najbardziej popularne są te w formacie 20x20 cm oraz 10x10 cm, które pozwalają na uzyskanie bardziej tradycyjnego designu. Dostępna jest jednak też cała gama większych modeli np. 30x30 cm, 40x40 cm, 50x50 cm. Coraz bardziej popularne są też większe płytki prostokątne, najczęściej dostępne mniej więcej w rozmiarze 30x60 cm i 30x90 cm, które układa się szybciej i można dzięki nim uzyskać ciekawe i nowoczesne wykończenie. Popularność zyskują także płytki wielkoformatowe o rozmiarach 60x120 cm, a także większych - 120x240 cm.
Innowacyjnym rozwiązaniem mogą być też płytki w kształcie wielokątów: sześcio- lub ośmiokątów, lub zastosowanie takiego dekoru wśród kwadratowych płytek.
W sklepach można znaleźć też mozaiki z glazury – małe, szkliwione płytki, które dla uproszczenia montażu naklejone są już na odcinki kwadratowej siatki. Taką siatkę można rozciąć i umieszczać płytki pojedynczo, tak, aby uzyskać bardziej spersonalizowany wygląd wykończenia.
Montaż glazury
Glazurę mocuje się na klej do płytek. Klej rozprowadza się na ścianie i na płytce za pomocą pacy z ząbkami. Posmarowaną klejem płytkę należy mocno docisnąć do posmarowanej klejem powierzchni ściany i przytrzymać. Nadmiar kleju, który wydostanie się ze szczelin pomiędzy płytkami należy jak najszybciej usunąć za pomocą wilgotnej szmatki. Po tym jak klej wyschnie, można go usunąć jedynie skrobakiem, co może wiązać się z zarysowaniem lub uszkodzeniem delikatnej powierzchni glazury.
Dla zachowania równych odstępów między płytkami stosuje się krzyżaki dystansowe. Umieszcza się je w przerwach między płytkami, a następnie za pomocą poziomicy sprawdza się, czy wszystko jest równe.
Oczyszczone z kleju spoiny między płytkami wypełnia się fugą. Po naniesieniu zaprawy płytki należy przetrzeć mokrą gąbką, aby je doczyścić.
Czy glazura nadaje się do łazienki i do kuchni?
Dzięki właściwościom glazury, materiał ten nadaje się do wykańczania ścian zarówno w kuchni, jak i w łazience. Glazura jest też łatwa w czyszczeniu i odporna na działanie środków czyszczących i detergentów. Można ją też dezynfekować. Nie traci połysku ani koloru pod wpływem produktów dezynfekujących zawierających alkohol.
Czy glazura nadaje się do przedpokoju, korytarza, holu?
Stosowanie glazury raczej nie jest zalecane w pomieszczeniach o wysokim użytkowaniu, gdyż są to płytki delikatne i łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Łatwo się je jednak czyści, więc mogą stanowić dobrą barierę od wilgoci, błota i pyłów. Jeżeli koniecznie chce się zastosować glazurę w miejscach takich jak korytarz lub hol, należy ją kłaść jedynie na ścianach. Warto pamiętać też, że glazura nie jest mrozoodporna, dlatego pomieszczenia, które nią wykańczamy, powinny być ogrzewane. Nieogrzewaną klatkę schodową, warsztat czy garaż lepiej obłożyć innymi płytkami.