Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Dostępność
Cena (zł)

Drzwiczki rewizyjne i maskownice

Drzwi rewizyjne i maskownice to praktyczne elementy, które znajdują zastosowanie w domach prywatnych oraz budynkach użyteczności publicznej. Dzięki nim można wygodnie dostać się do wodomierzy, syfonów czy różnego rodzaju zaworów instalacyjnych. W Leroy Merlin znajdziesz duży wybór drzwiczek, klap rewizyjnych oraz maskownic o różnych wymiarach. Proponujemy trwałe modele wykonane ze stali oraz tworzywa sztucznego, odporne na działanie czynników chemicznych, termicznych oraz atmosferycznych. Zapraszamy do zakupów w sklepie internetowym oraz w sklepach stacjonarnych.

Wszystkie produkty(39)

z2

(2)
29,99 zł/ szt.

(1)
29,99 zł/ szt.

(1)
43,99 zł/ szt.

(1)
34,99 zł/ szt.

32,99 zł/ szt.

41,99 zł/ szt.

(1)
123 zł/ szt.

(3)
69,99 zł/ szt.

(3)
29,49 zł/ szt.

43,99 zł/ szt.

(3)
47,99 zł/ szt.

(5)
21,99 zł/ szt.

43,99 zł/ szt.

(2)
36,29 zł/ szt.

(2)
44,99 zł/ szt.

49,99 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Instalacje wodne, elektryczne i kanalizacyjne zazwyczaj nie są zbyt estetyczne, dlatego się je maskuje. Można je ukryć w ścianach albo w tzw. ciągach instalacyjnych, jednak pewne elementy instalacji muszą być łatwo dostępne, np. w razie remontu albo awarii. Drzwiczki rewizyjne i maskownice pozwalają szybko się dostać do wspomnianych elementów, a jednocześnie nie rzucają się w oczy.

Drzwiczki rewizyjne – charakterystyka

Zależnie od potrzeb i umiejscowienia, drzwiczki oraz kratki rewizyjne są wykonane ze stali, blachy ocynkowanej, aluminium lub tworzywa sztucznego. Mają różne wymiary. Ich powierzchnia najczęściej jest odporna na działanie czynników atmosferycznych oraz substancji chemicznych (skrzynki rewizyjne często znajdują się na zewnątrz). Drzwiczki do takich skrzynek zazwyczaj są białe lub mają metaliczną barwę. Można je jednak pomalować na dowolny kolor przy użyciu odpowiednich farb.

Drzwiczki rewizyjne da się montować poziomo lub pionowo. W zależności od potrzeb, drzwiczki zamykające otwór rewizyjny mogą być wyposażone w magnesy lub w uchwyt (niektóre modele mają estetyczny uchwyt chowany). Co więcej, drzwiczki mogą być wyposażone w zamek, dzięki któremu nieupoważnione osoby nie dostaną się do otworu rewizyjnego, a więc również do ważnych liczników, zaworów itp.

Co zamiast drzwiczek rewizyjnych?

Otwory rewizyjne można zakrywać również maskownicami (drzwiczkami rewizyjnymi do płytek), składającymi się ze stalowej ramki, do której jest przymocowana płytka łazienkowa. Umożliwia to niemal idealne ukrycie otworu rewizyjnego w obudowie wanny lub w ścianie wykończonej okładziną ceramiczną. Maskownica wtedy w ogóle nie rzuca się w oczy.

Drzwiczki rewizyjne – zastosowanie

Funkcja drzwiczek i maskownic rewizyjnych jest podobna – zakrywają nieestetyczne otwory, pozwalające dostać się do kluczowych elementów instalacji. Dostęp ten można ograniczyć, wybierając modele wyposażone w zamki. Gdzie najczęściej stosuje się drzwiczki i maskownice?

  • Łazienka – odpowiednio umieszczona kratka rewizyjna pozwala dostać się do wodomierzy, ciepłomierzy, filtrów, syfonów oraz różnych zaworów. W łazienkach, które są w znacznej mierze pokryte okładziną ceramiczną, często stosuje się maskownice rewizyjne.
  • Korytarz, wiatrołap – w tych miejscach najczęściej znajdują się otwory rewizyjne, pozwalające dostać się do liczników oraz bezpieczników.
  • Pomieszczenia techniczne – w nich również wykonuje się otwory rewizyjne, choć w pomieszczeniach tego typu różne instalacje są na ogół widoczne. Niemniej np. w kotłowniach znajdują się drzwiczki rewizyjne, pozwalające dostać się do ciągów kominowych.

Wykonywanie otworów rewizyjnych nie jest obowiązkowe, aczkolwiek warto je stosować, ponieważ zapewniają wygodę. Otwory tego typu sprawdzają się nie tylko w razie awarii – pozwalają również łatwo wymieniać części eksploatacyjne, wykorzystywane w danej instalacji (np. uszczelki, ulokowane pod wanną lub umywalką). Otwory rewizyjne wykonuje się m.in. w podtynkowych stelażach łazienkowych, po to, żeby w razie usterki mechanizmu spłukującego można było łatwo go naprawić.

Wielkość i lokalizacja otworu rewizyjnego

Otwór rewizyjny zwykle nie jest duży, więc powinien znajdować się w łatwo dostępnym miejscu. W przypadku instalacji wodnych powinien być oddalony od syfonu co najwyżej o 50 cm. Jeżeli otwór musi zostać wykonany w dobrze widocznym miejscu, warto zamaskować go np. za pomocą obrazka, półki, szafki itp. Otwór w piecu lub kominku powinien znajdować w dolnej części przewodu kominowego, tak, by dało się łatwo opróżnić wyczystkę. Minimalny rozmiar otworu to 20 × 20 cm. Im jest większy, tym wygodniej można przeprowadzić zakładaną czynność.