Trawertyn
Dowiedz się więcej
Trawertyn jest jednym z naturalnych kamieni często wykorzystywanych w aranżacji wnętrz. Ma ciekawą, porowatą strukturę oraz naturalną paletę barw w bieli, ciepłych beżach, żółtych i pomarańczowych odcieniach. Odporność mechaniczna kamienia sprawia, że jest chętnie używany do dekorowania ścian, podłóg czy zabudowy kuchennej lub łazienkowej. Powierzchnie wykończone płytkami trawertynowymi uchodzą za eleganckie i niepowtarzalne.
Charakterystyka trawertynu
Trawertyn jest znany od czasów starożytnych jako materiał wykończeniowy oraz dekoracyjny. Nazywany alabastrem egipskim znalazł swoje miejsce w Koloseum, Bazylice św. Piotra w Rzymie czy Sacré-Cœur w Paryżu.
Kamień ten jest wapienną skałą osadową o porowatej strukturze. Powstaje w procesie wytrącania się węglanu wapnia ze słodkiej wody, co ma miejsce głównie w charakterystycznych lokalizacjach, w których znajdują się gorące źródła (inna nazwa trawertynu to martwica wapienna lub źródleniec). Największe złoża trawertynu znajdują się w pobliżu: Pammukale w Turcji, włoskiego Tivoli czy Parku Yellowstone w USA. Porowata struktura trawertynu sprawia, że kamień ten ma stosunkowo niewielką masę, ale jednocześnie jest nasiąkliwy. W wielu zastosowaniach jego struktura pozostawiana jest w naturalnej postaci, ewentualnie wypełnia się ją spoiwem żywicznym lub szpachlą z kamienia naturalnego.
Płytki z trawertynu są twarde, odporne pod względem mechanicznym oraz na działanie czynników atmosferycznych. Dobre przewodnictwo cieplne sprawia, że płytki podłogowe z trawertynu dobrze współpracują z instalacją ogrzewania podłogowego.
Rodzaje płytek z trawertynu
Naturalny kamień jest poddawany różnym rodzajom obróbki. Uzyskane w ten sposób powierzchnie różnią się nie tylko wyglądem, ale również do pewnego stopnia właściwościami.
- Trawertyn polerowany – dzięki wieloetapowemu szlifowaniu i polerowaniu powierzchnia zyskuje wysoki połysk i głębokie nasycenie barw. W procesie obróbki może pozostać z naturalną, porowatą fakturą lub wypełnieniem, które daje idealnie gładką powierzchnię końcowego produktu. Jest on używany do produkcji płytek na ścianę z trawertynu, dużych płyt trawertynowych (podłogowych i naściennych), blatów kuchennych, łazienkowych i innych.
- Trawertyn szlifowany – w tym przypadku obróbka materiałami o różnej gradacji pozostawia powierzchnię kamienia w półpołysku. Stosowany jest głównie do produkcji płytek na ścianę i podłogi.
- Trawertyn szczotkowany – ma matową, porowatą powierzchnię.
- Trawertyn bębnowany (tumbled) – płyty trawertynowe wykończone tym sposobem mają porowatą, naturalną strukturę, z zaokrąglonymi, postarzanymi krawędziami.
- Trawertyn dłutowany – wyglądem przypomina powierzchnię trawertynu bębnowanego. Tutaj krawędzie postarzane są techniką młotkowania.
- Trawertyn łupany – powierzchnia płyt pozostaje naturalna, szorstka i nierówna. Powstaje ona w wyniku odłupywania fragmentów kamienia.
Dodatkowo podczas cięcia bloków skalnych wyróżnia się cięcie wzdłuż żył skalnych – veincut oraz w poprzek nich – crosscut. Pierwsze uwidacznia w przekroju obraz warstw skalnych i jest metodą częściej stosowaną.
Trawertyn – zastosowanie i pielęgnacja
Płytki trawertynowe są łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji. Nie wymagają szczególnych zabiegów czyszczących poza myciem ich wodą z delikatnym detergentem. Jak większość materiałów okładzinowych z naturalnego kamienia płytki z trawertynu dość łatwo ulegają przebarwieniom pod wpływem działania kwasów i silnie barwiących substancji. Chłonność powierzchni zmniejsza okresowa impregnacja trawertynu, którą należy wykonywać szczególnie starannie w przypadku powierzchni narażonych na częste zabrudzenia (jak blaty kuchenne) lub działanie wilgoci (trawertynowe płytki łazienkowe).
Trawertyn można stosować niemal na każdej powierzchni. Najczęściej wykorzystywany jest do wykańczania podłóg i ścian w łazienkach, reprezentacyjnych wejściach, korytarzach czy salonach. Płytki z trawertynu sprawdzają się również jako okładzina schodów wewnętrznych czy obudowa kominka. Jest on doskonałym materiałem na blaty kuchenne i łazienkowe, parapety wewnętrzne oraz wiele przedmiotów codziennego użytku: umywalki, wanny, zlewy czy stoliki. Od dawna jest również znanym materiałem rzeźbiarskim, więc we wnętrzach pojawiają się niekiedy także przedmioty dekoracyjne wykonane z trawertynu (rzeźby, misy).