Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Dostępność
Cena (zł)

Marmur

Żaden inny materiał nie nadaje pomieszczeniom tyle szyku i stylu, co marmury. Te naturalne kamienie są nie tylko odporne i łatwe w konserwacji, ale charakteryzują się przepięknymi barwami, wzorami i bogactwem zastosowań. W naszej ofercie znajdziecie zarówno mozaiki kamienne jak i duże płyty marmurowe, tak egzotycznych gatunków marmurów jak np. Rainforest czy Black Foshan. Płytki marmurowe możecie zamówić przez internet i odebrać w pobliskim sklepie Leroy Merlin.

Wszystkie produkty(5)

z1
379 zł/ m2
(1)
289 zł/ m2
47,88 zł/ szt.
(2)
49,99 zł/ szt.
z

Dowiedz się więcej

Okładziny z naturalnego kamienia są eleganckie i trwałe, dlatego od lat pokrywa się nimi ściany oraz podłogi. Jednym z najpopularniejszych materiałów są płytki marmurowe – dostępne w różnych kolorach, z charakterystycznym, niepowtarzalnym wzorem żyłek. Płytki różnią się także wielkością, dzięki czemu można z nich stworzyć np. marmurową mozaikę albo intrygującą, tradycyjną okładzinę ścienną.

Marmur i jego właściwości

Marmur jest naturalnym materiałem, powstającym we wnętrzu ziemi pod wpływem wysokiego ciśnienia, ze skał wapiennych lub dolomitów. Dzięki temu jest bardzo trwały, a co za tym idzie – powszechnie ceniony w budownictwie oraz dekoratorstwie (trwałość marmuru to ok. 6-7 w 10-stopniowej skali Mohsa). Warto jednak wiedzieć o tym, że różne rodzaje marmuru cechują się odmienną twardością (w przypadku niektórych wynosi ona zaledwie 4 w skali Mohsa) – taką okładzinę można zarysować nożem. Ogółem rzecz biorąc, marmur jest jednak odporny na zarysowania. Jednocześnie uchodzi za materiał plastyczny, dość łatwy w obróbce. Jego kolejną cechą jest wysoka nasiąkliwość, a co za tym idzie – podatność na zaplamienia. Aby zniwelować tę wadę marmuru, warto go zaimpregnować.

Płytki marmurowe – zastosowanie

Łazienki i kuchnie to pomieszczenia, w których najczęściej stosuje się marmurowe okładziny. Marmurowe płytki mają różne rozmiary, pokrywa się nimi ściany oraz podłogi. Dostępne są zarówno wielkoformatowe płyty z marmuru, jak i drobniejsze, służące np. do układania mozaik. Z marmuru często wykonuje się też kuchenne blaty. I w kuchni, i w łazience może panować podwyższona wilgotność, dlatego marmur warto regularnie impregnować. Dzięki temu będzie się dobrze prezentował przez długi czas.

Poszczególne rodzaje marmuru cechują się odmiennymi właściwościami. Wszystkie są odporne na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie, ale niektóre odmiany marmuru lepiej przewodzą ciepło od innych i są mniej podatne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Płytki z takiego marmuru warto kłaść nad ogrzewaniem podłogowym.

Powierzchnia marmurowych płytek może być matowa lub połyskliwa. Pożądany efekt da się uzyskać szczotkując płytki, polerując je, piaskując itp. Zaletą marmurowych płytek jest ich unikalny wzór oraz duża paleta barw. Przeważnie są białe, beżowe, brązowe, zielone, czerwone lub czarne.

Rozmiar marmurowych płytek

Na ścianach i podłogach najczęściej kładzie się płytki średniej wielkości, np. 60 x 60 cm. Dostępne są również 40 x 40 cm i 30 x 30 cm (takie płytki warto układać w mniejszych pomieszczeniach). Płytki o rozmiarach 60 x 90 cm oraz 60 x 120 cm są już na tyle duże, że ich układanie wymaga doświadczenia. W takim przypadku warto również poprosić o pomoc drugą osobę.

A może płytki imitujące marmur?

Czasami warto rozważyć zakup płytek marmuropodobnych, które są lżejsze i nieco tańsze od tych z naturalnego kamienia. Powierzchnia glazury, terakoty albo gresu może do złudzenia przypominać naturalny marmur. Płytki z wymienionych materiałów idealnie nadają się do kuchni oraz łazienki. W tych pomieszczeniach, ze względu na swoją wytrzymałość oraz twardość, najlepiej sprawdzają się gres i terakota.

Konserwacja i pielęgnacja marmuru

Płytki marmurowe nie wymagają stosowania żadnych szczególnych, codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, o ile są prawidłowo zabezpieczone. Zaletą marmuru jest to, że można go łatwo utrzymać w czystości. Marmur warto jednak regularnie impregnować, m.in. po to, aby się odbarwiał. W przeciwnym razie określone substancje chemiczne – np. czerwone wino – mogą pozostawić na kamieniu nieusuwalne plamy.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.