Żarówka halogenowa

Opinii 9

Żarówki halogenowe różnią się od tradycyjnych żarówek tym, że zastosowano w nich tzw. "regeneracyjny cykl halogenowy". To właśnie użycie związków chemicznych - halogenków metali takich jak fluor, brom, jod - umożliwiło poprawę skuteczność świetlną żarówki oraz wydłużenie jej trwałości.

ŻARÓWKI HALOGENOWE NA NAPIĘCIE SIECIOWE - 230 V

a) Żarówki halogenowe na napięcie sieciowe E14 i E27

Żarówka halogenowa umieszczona została w bańce o klasycznym kształcie. Dzięki tej popularnej formie, bardzo łatwo można zastąpić nią tradycyjne źródła światła, które narażają nas na duże koszty.

Dodatkowym atutem żarówki jest dwa razy dłuższa żywotność w porównaniu do najczęściej używanych żarówek.

Żarówkę tradycyjną można zastępować żarówkami halogenowymi z trzonkami E14 i E27 dzięki czemu uzyskuje się:

- o 20 % wyższy strumień świetlny,

- dwukrotnie dłuższy czas pracy,

 - wyższą temperaturę barwową światła - barwy oświetlanych przedmiotów są bardziej nasycone.

 

Żarówki halogenowe z trzonkami E14 i E27 mogą pracować w dowolnej pozycji oraz można je ściemniać. Produkowane są w wersji z bańką przezroczystą i matowaną.

Żarówki w bańce cylindrycznej przeznaczone są do stosowania w oprawach oświetleniowych do oświetlenia zewnętrznego oraz wnętrz. Wyposażone są w trzonki typu E27 i B15d.

Żarówki dekoracyjne mogą być stosowane jako bezpośrednie zamienniki tradycyjnych żarówek świecowych, kulistych, rurkowych.

Żarówka ta jest tylko nieco większa od 12V żarówki z trzonkiem kołkowym i nie wymaga stosowania transformatora.

 

Główne zalety żarówek halogenowych G9:

- żarówka wykonana jest ze szkła kwarcowego redukującego promieniowanie nadfioletowe (zgodnie z PN-EN 60432)

- żarówka może pracować w oprawach bez osłony zabezpieczającej w wyniku zastosowania techniki pęczkowej i wbudowanego systemu bezpieczeństwa, zgodnie z normą PN-EN 60598-1.

 

Oferowane są w wersji z bańką przezroczystej i matowej. Dzięki swoim zaletom idealnie nadają się do stosowania w nowoczesnych oprawach przeznaczonych do użytku wewnętrznego i zewnętrznego.

 

 

c) Żarówki reflektorowe GU10

 Żarówka halogenowa z parabolicznym odbłyśnikiem GU10 umożliwia ukierunkowanie wiązki światła w niewielkim kącie rozsyłu strumienia świetlnego 100 i 300.

Ich mocna i zwarta obudowa umożliwia stosowanie w oświetleniu wewnętrznym i zewnętrznym.

Wytwarzane są też w wersji z "zimnym odbłyśnikiem", tzn. 60 % promieniowania cieplnego kierowane jest do tyłu, dzięki czemu idealnie nadają się do oświetlania przedmiotów wrażliwych na ciepło.

Żarówki reflektorowe GU10 są pośrednim zamiennikiem tradycyjnych żarówek reflektorowych.

 

 

 

d) Żarówki dwustronnie trzonkowane R7S

Żarówka halogenowa dwustronnie trzonkowana jest odpowiednim źródłem światła przeznaczonym do małych reflektorów stosowanych w oświetleniu zewnętrznym i wewnętrznym. Dzięki dużym mocom - od 60 W do 2000 W - i wysokiej skuteczności świetlnej, projektory wyposażone w tego typu źródło światła mogą realizować duże poziomy natężenia oświetlenia. Żarówki te wyposażone są w filtr podczerwieni umieszczony na bańce żarówki.

ŻARÓWKI HALOGENOWE ZASILANE NAPIĘCIEM OBNIŻONYM - 12 V

a) Niskonapięciowe żarówki halogenowe bez reflektora G4

 Żarówki tego typu znajdują szerokie zastosowanie w różnego typu oprawach oświetleniowych służących do oświetlania wnętrz. Obecnie tego typu źródła światła produkowane są w wersji UV-STOP.

Specjalne szkło kwarcowe absorbuje zbędną część promieniowania UV, czyniąc wytwarzane światło wolnym od tego szkodliwego dla człowieka i przedmiotów oświetlanych promieniowania. Główne obszarem zastosowania tego typu żarówek jest oświetlenie dekoracyjne, dzięki UV-STOP do oświetlania obiektów w galeriach, muzeach, witrynach sklepowych i do oświetlania stanowisk pracy.

 

 

b) Niskonapięciowe żarówki halogenowe GX 5,3

 Są to żarówki z odbłyśnikiem o dichroicznym pokryciu, dzięki któremu uzyskuje się znaczne zredukowanie promieniowania cieplnego w świetle. Umożliwia to oświetlanie przedmiotów wrażliwych na ciepło. Zastosowanie rozwiązania UV-STOP umożliwia oświetlanie przedmiotów wrażliwych na promieniowanie nadfioletowe. Dzięki odpowiedniej konstrukcji odbłyśnika, z tyłu odbłyśnika powstaje niebieska poświata czyniąc to źródło światła idealnym do oświetlenia dekoracyjnego. Oznaczają się stałą barwą światła w całym okresie trwałości.

 

 

c) Niskonapięciowe żarówki halogenowe

Żarówki halogenowe tego typu wyposażone są w odbłyśnik aluminiowy. Nadają się one szczególnie do oświetlenia akcentującego. Ich niewątpliwe zalety:

- źródło światła stanowiące z odbłyśnikiem optymalną całość,

- uchwyt z kapturkiem zmniejsza olśnienie,

- nieograniczona możliwość ściemniana,

- dowolna pozycja pracy,

- żarówki UV-STOP.

 

 

RÓŻNICE MIĘDZY ŻARÓWKĄ HALOGENOWĄ A ŻARÓWKĄ TRADYCYJNĄ

Żarówki halogenowe różnią się od tradycyjnych żarówek tym, że zastosowano w nich tzw. "regeneracyjny cykl halogenowy". To właśnie użycie związków chemicznych - halogenków metali takich jak fluor, brom, jod - umożliwiło poprawę skuteczność świetlną żarówki oraz wydłużenie jej trwałości. Dzięki temu powstała tzw. żarówka halogenowa. Zastosowanie w niej cyklu halogenowego powoduje samoczynne oczyszczanie bańki z odparowanego wolframu i osadzanie go ponownie na skrętce. Oznacza to, że bańka żarówki halogenowej nie zaciemnia się, a jej trwałość jest znacznie dłuższa niż tradycyjnej żarówki. Dlatego właśnie, żarówka wytwarza stałą ilość światła w całym okresie użytkowania.

TYPOWE ZASTOSOWANIA

Liniowa żarówka halogenowa

jasne halogenowe światło, idealna do akcentowania i tworzenia atmosfery, tworzy zmienne otoczenie - ściemniana, idealna do wielu różnych zastosowań

 

Żarówki halogenowe dużej mocy do 2000W.

Zastosowanie głównie w naświetlaczach do oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego. Oświetlenie w fotografii.

 

Żarówka z trzonkiem G4 (12V)

Małe oprawy do oświetlenia miejscowego, np.: biurka, stoły, punktowe podświetlanie elementów pomieszczenia

 

Żarówka z trzonkiem GX 5,3 (12V)

 Szerokie zastosowanie w oświetleniu akcentującym np.: obrazy, figurki, rośliny, meble. Zastosowanie w oświetleniu ogólnym (np. sufit podwieszany)

 

Żarówki halogenowe E14 i E27 (230V)

Żarówki zasilane bezpośrednio z sieci (230V), alternatywa do żarówek reflektorowych. Zamieniając uzyskujemy korzyści światła halogenowego.

 

Żarówka GU10 zasilana bezpośrednio z sieci (230V).

Główna zaleta to brak potrzeby stosowania transformatora obniżającego napięcie. Ma te same obszary zastosowania i wszystkie zalety żarówek z trzonkiem GX 5,3. Żarówki halogenowe z trzonkiem E14 mogą zastępować żarówki reflektorowe z trzonkiem E14

 

Żarówka z trzonkiem G9 (230V)

Żarówka zasilana bezpośrednio z sieci (230V), alternatywa do żarówek z trzonkiem G4 (12V). Główna zaleta brak potrzeby stosowania transformatora obniżającego napięcie. Takie same miejsca zastosowania jak żarówek G4 (12V).

 

Żarówki halogenowe w bańce tradycyjnej (230V)

Halogenowa alternatywa do żarówek tradycyjnych. Szerokie zastosowanie, we wszystkich oprawach do żarówek tradycyjnych. Ma wszystkie zalety żarówek halogenowych i ich stosowanie przynosi wszystkie korzyści światła halogenowego

 

ZALETY ŻARÓWEK HALOGENOWYCH

Podstawowe zalety żarówek halogenowych w odniesieniu do żarówek tradycyjnych:

 

- są energooszczędne - ich skuteczność świetlna jest do 33% większa, czyli uzyskujemy do 33 % więcej światła zużywając tyle samo energii elektrycznej (w przypadku żarówek halogenowych Energy Saver skuteczność świetlna jest większa i wynosi do 50%),

- wytwarzają tyle samo światła przez cały okres użytkowania, natomiast żarówka tradycyjna traci do 30% ilości wytwarzanego światła,

- są trwalsze - średnio od 2 do 5 razy od żarówek tradycyjnych, zużywamy mniej żarówek halogenowych w trakcie ich eksploatacji,

- wytwarzają bielsze światło, dzięki czemu barwy oświetlanych przedmiotów są bardziej nasycone,

- są mniejsze od żarówek tradycyjnych, możemy stosować je w bardzo małych oprawach oświetleniowych.

 

Ponadto, żarówki halogenowe mogą posiadać dodatkowe cechy, takie jak:

- wbudowany bezpiecznik: bezpiecznik chroni przed wybuchem żarówki w momencie, gdy w sieci zasilającej powstaje przepięcie. Przepięcie w sieci może powstać np. w wyniku włączenia urządzenia elektronicznego do sieci (np. komputera);

- możliwość stosowania w otwartej oprawie oświetleniowej: oprawa otwarta to oprawa, w której nie stosuje się szybki ochronnej. W takich oprawach można stosować źródła światła, w których nie ma zagrożenia wybuchem. Typowym przykładem otwartych opraw oświetleniowych są żyrandole i kinkiety, w których żarówki nie są osłonięte;

- filtr UV: filtr ten umieszczany jest zwykle na bańce żarówki i zatrzymuje promieniowanie nadfioletowe (UV), dzięki temu światło wolne jest od tego szkodliwego promieniowania. Oświetlane przedmioty nie płowieją;

 - technologia bąbelkowa: bańka żarówki ma nieregularny kształt, ponieważ stanowi część elementu konstrukcyjnego podtrzymującego żarnik. Dzięki temu żarówka tego typu jest odporna na drgania i wibracje.

RODZAJE TRZONKÓW

Trzonek w źródłach światła spełnia dwie podstawowe funkcje. Umożliwia kontakt elektryczny żarówki oraz pozwala na właściwe mocowanie żarówki w oprawce. W żarówkach halogenowych występuje wiele typów trzonków, w zależności od miejsca zastosowania oraz typu źródła światła. Żarówki halogenowe wyposażone są w następujące typy trzonków: E27, E14, GY6,35, G4, GX5,3, GU5,3, GU10, GZ10, G53, G9, Fa4.


Dodano: 01-03-2012