Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Taśmy LED

Taśmy LED to coraz częstsze wyposażenie naszych domów. Można je wykorzystać do podświetlania paneli sufitowych, ścianek, mebli, regałów, itp. Taśmy LED można też z powodzeniem wykorzystywać do dekorowania domów w czasie świąt i uroczystości. Wykorzystują niewiele mocy a zapewniają światło w wybranej kolorystyce i temperaturze barwowej. Oferujemy taśmy na metry jak i w gotowych zestawach z zasilaczami. Wybrane przez internet taśmy LED można odebrać w najbliższym sklepie Leroy Merlin.

Wybierz taśmę LED idealną do Twojego wnętrza

Chcesz mieć pewność, że wybrałeś najlepszy dla Ciebie produkt? Odpowiedniej jakości, funkcji i dopasowany dokładnie do Twoich potrzeb? Wybierz opcje, które doprowadzą Cię do najlepszego rozwiązania.
Określ rodzaj taśmy LED

Wszystkie produkty(62)

z4
(3)
119 zł/ szt.
(2)
39,99 zł/ szt.
(1)
99 zł/ szt.
(1)
149 zł/ szt.
(7)
29,99 zł/ szt.
59 zł/ szt.
99,98 zł/ szt.
99,98 zł/ szt.
(1)
99,98 zł/ szt.
49,99 zł/ szt.
29 zł/ szt.
49,99 zł/ szt.
(1)
49,99 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Taśmy LED mają szerokie zastosowanie, zwłaszcza jako pomocnicze lub dekoracyjne źródła światła, tworzące klimat pomieszczenia. Można zamocować je na ścianie, suficie lub podłodze, jak również przykleić w środku mebli, np. doświetlając półki w szafie. Ze względu na swoją niską wagę, cenę i pobór prądu, sposoby zastosowania różnego rodzaju taśm LED są prawie nieograniczone.

Taśma LED – pomysły na wykorzystanie w domu, samochodzie i ogrodzie

Proste w montażu taśmy LED pozwalają na kreatywne wykorzystanie nie tylko we wnętrzach, ale także ogrodzie, samochodzie czy na tarasie. Przydadzą się do:

 • oświetlania półek wewnątrz szaf i szafek;
 • tworzenia dekoracyjnego oświetlenia sufitowego lub przy linii podłogi;
 • doświetlania blatu roboczego w kuchni;
 • dodatkowego oświetlenia w garażu, warsztacie, pracowni;
 • dodatkowego lub dekoracyjnego oświetlenia w łazience (np. dookoła lustra, we wnęce itp.);
 • oznaczania linii schodów;
 • zewnętrznego oświetlenia domu i ogrodu;
 • oznaczenia linii podjazdu lub chodnika;
 • jako neon, np. w salonie, przedpokoju lub młodzieżowej sypialni;
 • akwarium (wodoodporna taśma LED może je znakomicie doświetlić);
 • tuningu samochodu (kolorowe taśmy LED RGB).

Taśmy LED – rodzaje

Taśmy LED różnią się m.in. mocą wytwarzanego światła. Na ten parametr wpływają typ i liczbę diod w taśmie. Czterocyfrowe oznaczenie SMD określa fizyczną wielkość diody LED wyrażoną w mm (np. 3528 oznacza 3,5 na 2,8 mm). Najczęściej stosowane są diody:

 • SMD 3528 (najsłabiej świecące diody),
 • SMD 5050 (mocne diody),
 • SMD 2835 (unowocześniona wersja 3528),
 • SMD 5630 (najmocniejsze diody stosowane w taśmach).

Kolejną ważną cechą taśmy LED jest gęstość zamocowania w niej diod. Oznacza się ją liczbą diod na 5 m taśmy, np. 150, 300 lub 600. Co ważne, należy pamiętać, że większa liczba diod lub ich wielkość oznaczają mocniejsze światło, lecz jednocześnie także większy pobór prądu.

Wśród taśm LED wyróżnia się także różne kolory światła, jakie wytwarzają: białe (w wielu odcieniach, wyrażony w kelwinach), jednokolorowe lub wielokolorowe.

Istotna jest też wysokość napięcia elektrycznego, z którego korzysta taśma LED. Na rynku występują taśmy zasilane 12 V i 24 V. Rzadziej spotykane są modele korzystające z prądu sieciowego i zasilane baterią.

Można wyróżnić też elastyczne taśmy przeznaczone do zginania. Przydadzą się np. do tworzenia bardziej energooszczędnej i tańszej alternatywy dla neonu czy jako oświetlenie okrągłych luster.

Montaż i łączenie taśmy LED

Jak łączyć taśmy LED: szeregowo czy równolegle?

Taśmy LED można łączyć zarówno równolegle, jak i szeregowo. Metoda łączenia równoległego to właściwie podłączenie kilku listew do tego samego zasilacza, co zapobiega spadkom napięcia, ale i komplikuje instalację.

Metoda łączenia szeregowego pozwala podłączyć jedną taśmę do drugiej, choć należy pamiętać, że uniemożliwia tworzenie długich łańcuchów.

Podłączenie taśmy LED do zasilacza

Podłączenie taśmy LED do zasilacza nie jest trudne i przypomina łączenie przewodów przez kostkę elektryczną: zasilacz ma wejścia na przewody, które mocuje się za pomocą śrubki. Jeśli występuje trudność we włożeniu przewodów do zasilacza, być może należy najpierw poluzować śruby.

Jak podłączyć ściemniacz i czujnik ruchu do taśmy LED?

Ściemniacz, czujnik ruchu i inne sterowniki oświetlania montuje się w instalacji pomiędzy zasilaczem a taśmą LED – do wejścia oznaczonego INPUT należy podłączyć kable wychodzące z zasilacza, a do wejścia oznaczonego OUTPUT należy podłączyć kable biegnące do listwy LED.

Montaż taśmy LED na ścianie

Montaż taśmy LED na ścianie jest wyjątkowo prostą czynnością. Ogromna większość taśm jest samoprzylepna, a wykorzystywany klej dobrze sprawdza się na niemal wszystkich powierzchniach. Najczęściej montuje się taśmy LED np. za podwieszanym sufitem lub sztukaterią z płyty gipsowo-kartonowej.

Łączenie taśmy LED pod kątem 90° – jak to zrobić?

Układanie taśmy LED pod kątem 90° może nie być łatwym zadaniem. Najlepiej wykorzystać do tego specjalne złączki, choć w niektórych sytuacjach może wystarczyć połączenie za pomocą krótkich odcinków zwykłego przewodu.

Czym ciąć taśmę LED?

Taśmy LED to diody wraz z kablami, które są zatopione w giętkiej taśmie silikonowej. Silikon jest miękkim materiałem, w związku z czym przecięcie taśmy LED nie jest trudne. W praktyce dobrze sprawdzają się zwykłe nożyczki. Warto natomiast pamiętać, że taśmę można ciąć tylko w określonych miejscach – co równą liczbę diod (punkty cięcia są oznaczone za pomocą piktogramu nożyczek).

Taśmy LED zewnętrzne – jakie wybrać do ogrodu?

Do ogrodu należy wybrać wodoszczelną taśmę LED, czyli taką, która jest oznaczona normą IP68. Taśmy LED zewnętrzne często są zasilane zwykłym prądem sieciowym, bez potrzeby wykorzystywania zasilacza. Warto również pamiętać o systemie mocowania – klej zastosowany w typowych taśmach może nie sprawdzić się w wilgotnym miejscu. Tę rolę dobrze spełnią klej przeznaczony do użytku zewnętrznego lub szybkozłączki.

Jak dobrać zasilacz do taśmy LED?

Początkowo trzeba sprawdzić dwie rzeczy: jakim napięciem są zasilane dane taśmy LED oraz czy potrzebny jest prąd stały. Listwy zasilane prądem sieciowym nie wymagają zasilacza.

Moc zasilacza do listew zasilanych prądem stałym należy dobrać w następujący sposób: pomnożyć pobór prądu przez liczbę diod lub długość taśmy, a następnie dodać do tego 10-15% zapasu. Przykładowo w przypadku 5-metrowej taśmy o poborze prądu 4,8 W/m, zakładany finalny pobór prądu będzie wynosił 24 W. Dodając założony zapas, otrzyma się 26-27 W, co w praktyce oznacza, że potrzebny będzie zasilacz o mocy 30 W.

Ile prądu zużywają taśmy LED?

Zużycie prądu zależy od rodzaju i liczby zastosowanych diod. Przykładowo taśma LED 150 SMD 3528 pobiera 2,4 W na każdy metr, a taśma LED 150 SMD 5050 – 7,2 W/m. W kontekście oddawanego światła, listwy LED zużywają podobną ilość energii co żarówki LED, można więc nazwać je energooszczędnym źródłem światła.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.