Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Taśmy LED, profile, zasilacze

Wszystkie produkty(165)

z9
(3)
119 zł/ szt.
(2)
39,99 zł/ szt.
36,99 zł/ szt.
21,99 zł/ szt.
36,99 zł/ szt.
12,99 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Taśmy LED mogą pełnić wiele różnych funkcji. Po pierwsze, stanowią ciekawy element dekoracyjny, który może całkowicie odmienić charakter wnętrza. Po drugie, mogą być alternatywą dla standardowego oświetlenia i stanowić główne źródło światła w danym pomieszczeniu. Po trzecie, bywają skutecznym sposobem na doświetlenie np. schodów, wiszących szafek kuchennych lub wnęk, co znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie. Nic więc dziwnego, że taśmy LED od kilku sezonów są prawdziwym hitem i cieszą się rosnącą popularnością. To z kolei sprawia, że producenci oferują coraz większy wybór produktów tego typu, a także różnego rodzaju akcesoriów do taśm LED. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na ich parametry.

Taśmy LED – co warto o nich wiedzieć?

Budowa taśmy LED nie jest szczególnie skomplikowana. W jej środku znajduje się warstwa, która zawiera część przewodzącą prąd, a także materiał izolujący i zapobiegający uszkodzeniom. Na dole jest zaś silikonowa osłonka, która zabezpiecza specjalną taśmę montażową. Na górze są pojedyncze lampki LED (często pokryte silikonem, chroniącym je np. przed wodą).

Tym, na co warto zwrócić szczególną uwagę, są diody. Ważne parametry to przede wszystkim:

  • rozmiar – często jest podany na taśmie. To np. „SMD 3528” – SMD (Surface Mounted Device) mówi o typie układu, zaś wymienione dalej cyfry odnoszą się właśnie do rozmiaru diod. W tym przypadku są to prostokąty o wymiarach 3,5 x 2,8 mm;
  • moc – wpływa przede wszystkim na natężenie światła. Moc dekoracyjnych taśm LED wynosi mniej niż 10 W. Jeśli taśma ma jednak stanowić główne źródło światła, lepiej wybrać taką o mocy najmniej 14,4 W;
  • natężenie światła – wspomniane wcześniej diody SMD 3528 emitują 3-5 lumenów, zaś SMD 5050 – 10-15 lumenów. Te drugie są zatem mocniejsze i choć zwykle jest ich mniej, to i tak generują bardzo duże światło. Co istotne, pobierają przy tym więcej prądu niż diody SMD 3528 (przeznaczone głównie do zastosowań dekoracyjnych). Dostępne są również taśmy LED 2835, które – choć mają mniejsze diody – emitują więcej światła niż ich poprzednia generacja, czyli 3528. Co ważne, modele 2835 generują tylko światło białe. Pozostałe alternatywy to: LED 3014, 5630, 5730 i inne (rzadko spotykane);
  • rozmieszczenie – diody LED znajdują się w różnej odległości od siebie. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ ta kwestia realnie wpływa na finalny efekt. Odległe od siebie diody wyglądają jak pojedyncze punkty, zaś te ulokowane gęsto tworzą efekt świetlistej linii. Ten parametr producenci zwykle opisują na dwa sposoby: podają liczbę lampek na 1 m lub liczbę lampek na całej taśmie (w pierwszym przypadku może być to np. „120 diod/m”, jeśli zaś w drugim taśma będzie miała 5 m, opis będzie następujący: „600LED”).

Warto też pamiętać o barwie i temperaturze światła emitowanego przez diody. Zależy to nie tylko od samych diod, lecz także zastosowanego sterownika. Dzięki niemu można je również np. ściemniać.

Jeśli chodzi o temperaturę światła, ciepłe (mieszczące się w zakresie od ok. 2700 do 3500 kelwinów) jest o wiele przytulniejsze – sprawdzi się więc np. w sypialni. Przedział środkowy to 3500-4500 K, czyli barwa biała neutralna – będzie dobra do kuchni oraz pokoju dziennego. Diody emitujące najzimniejsze światło – od 4500 do 6500 K – warto stosować w pomieszczeniach użytkowych, takich jak łazienka, ponieważ ułatwia ono wykonywanie precyzyjnych czynności, ale utrudnia zasypianie.

Co istotne, dostępne są też taśmy LED, które można stosować na zewnątrz. Przed zakupem koniecznie należy sprawdzić, czy jest to właśnie taki, odpowiednio zabezpieczony wariant. Taśma do użytku na zewnątrz powinna być wodoodporna (podobnie jak ta zastosowana w łazience), a zatem spełniać normę IP68. Norma IP65 wiąże się z kolei z odpornością na wilgoć.

Akcesoria do taśm LED

Bardzo ważnymi akcesoriami do taśm LED są zasilacze oraz profile. Im większa moc diod, tym większy zasilacz trzeba kupić. Nie należy wybierać modeli „na styk” – zasilacz powinien mieć o ok. 10-20% większą moc niż podłączona do niego taśma.

Co równie istotne, im więcej diod, tym większe zapotrzebowanie na prąd. W przypadku montażu długich odcinków warto zastosować dodatkowe zasilacze – jeden na każde 5 m taśmy. Odpowiednio zasilane diody nie będą przygasały.

Wśród akcesoriów do taśm LED równie ważne są wspomniane wcześniej sterowniki, które pozwalają sterować światłem – ściślej rzecz biorąc, jego barwą i natężeniem. Są przeznaczone przede wszystkim do taśm RGB oraz RGB+CCT – oferujących zmienne kolory. Co więcej, można znaleźć sterowniki obsługiwane zdalnie, za pomocą pilota.

Jeśli zaś chodzi o profile do taśm LED, stanowią one dobre zabezpieczenie m.in. przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi. Profile zwykle są wykonane z MDF lub aluminium, tak, że można bez problemu ukryć w nich taśmę. Pozwalają umieścić ją nawet w narożnikach. Warto dopasować taśmę najdokładniej jak się da, ponieważ dzięki temu efekt finalny będzie jeszcze ciekawszy!