Świetlówki energooszczędne

Opinii 0

Stosowanie energooszczędnych źródeł światła niewątpliwie przyczynia się do obniżenia rachunków za prąd (nawet do 80%), ale zdecydowanie obniża tez koszty związane z ich wymianą. Źródła te charakteryzują się zdecydowanie dłuższą żywotnością niż stosowane tradycyjne żarówki, więc rzadziej je musimy kupować.

Świetlówkii energooszczędne

Ostatnio bardzo modne stało się bycie proekologicznym - troska o środowisko, segregowanie śmieci, zdrowe odżywianie się, posiadanie toreb wielokrotnego użytku czy oszczędzanie energii. Ciągle rosnące ceny energii elektrycznej wymuszają  na nas nieustaną walkę z obniżeniem jej zużycia. Oszczędność energii możemy uzyskać stosując nowoczesne i energooszczędne źródła światła. Stosowanie energooszczędnych źródeł światła  niewątpliwie przyczynia się do obniżenia rachunków za prąd (nawet do 80%), ale zdecydowanie obniża tez koszty związane z ich wymianą. Źródła te charakteryzują się zdecydowanie dłuższą żywotnością niż stosowane tradycyjne żarówki, więc rzadziej je musimy kupować.

Tradycyjne żarówki nie mogą pochwalić się długą żywotnością. Średni czas zużycia (średnia trwałość)  żarówek ogólnego użytku wynosi przeciętnie 1000 godzin. Przy zakupie nie warto sugerować się ich niską ceną. Dla żarówek halogenowych żywotność jest już dwukrotnie wyższa i sięga 2000 godzin. Świetlówki polecane są do pomieszczeń, w których nie zapalamy światła zbyt często  (jak np. toaleta). Ich cykl wynosi około 10.000, lecz częste zapalanie i gaszenie skraca ich żywotność.

Oprócz korzyści finansowych, które zapewne odczujemy przy pierwszych rachunkach za prąd po wymianie wszystkich żarówek w domu, przyczynimy się do ochrony środowiska – poprzez zmniejszenie poboru energii. Ciepłe lub zimne światło świetlówek pozwala na budowanie atmosfery w pomieszczeniu.

Porównywanie orientacyjnego poboru mocy zintegrowanej świetlówki kompaktowej z żarówką tradycyjną:

 

tradycyjna żarówka (moc)
  świetlówka (moc)
25W   =  5-6W
40W   =  7-8W
60W   =  11-13W
75W   =  15-16W
100W   = 18-21W
150W   =  35-42W

 

Świetlówek nie wolno wyrzucać razem ze śmieciami, gdyż zawierają rtęć (bardzo niebezpieczny dla zdrowia metal). Zużytą świetlówkę należy wyrzucić do specjalnie przygotowanych pojemników znajdujących się w każdym sklepie oferującym sprzedaż tych właśnie źródeł światła, albo zostawić w lokalnych punktach zbierających elektrośmieci. Korzyścią wyrzucania żarówek w tych miejscach, jest również fakt, iż zostają one aż w 90% wykorzystane do produkcji nowych.

Dodano: 02-08-2012