Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Panele LED, oświetlenie funkcjonalne

Biura, kuchnie, garderoba, warsztat czy garaż są pomieszczeniami o szczególnych wymaganiach. Przebywamy w nich nawet po kilka godzin dziennie, co powoduje, że muszą być dobrze doświetlone, aby czas, jaki w nich spędzamy, był produktywny, wydajny i pozytywnie wpływał na samopoczucie przy pracy. Zobacz, jakie możliwości daje funkcjonalne oświetlenie i jak bogatą ofertę kryje.

Wszystkie produkty(252)

z13
49,99 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Dobierając oświetlenie do domu, biura czy garażu, klienci często kierują się kilkoma kluczowymi cechami oświetlenia ‒ jego wyglądem, przeznaczeniem, klasą szczelności, ergonomicznością, ekonomicznością, siłą światła i łatwością montażu. Ponieważ wybór oświetlenia wpływa na budżet domowy, najczęstszym wyborem, jakiego dokonują klienci, jest energooszczędne oświetlenie LED, które łączy wszystkie wyżej wymienione cechy ‒ funkcjonalność, wygląd i oszczędność.

Panele LED

Panel LED występuje w różnych formach wizualnych i jest przystosowany do różnych funkcji. Dzięki cechom, jakie posiada, można zastosować go zarówno jako oświetlenie wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

W przypadku aranżacji wnętrz możemy zdecydować się na panele LED natynkowe i podtynkowe. Panele LED sufitowe pozwalają na stworzenie dużych formatów oświetlenia o jednolitej barwie. W asortymencie sklepów Leroy Merlin znajdują się: panel LED okrągły, prostokątny, kwadratowy, a nawet sześciokątny nazywany puzzlem.

Większość aranżacji z zastosowaniem paneli odnosi się do sufitów, ale bardzo dobrze wyglądają one także na ścianach. Panele w formacie plastra miodu można ze sobą łączyć. Panele kwadratowe dobrze wyglądają w aranżacjach szachownicy, a panele prostokątne tworzą prostopadłe lub równoległe do podłogi układy. Panele ledowe korzystnie wyglądają w grupie i warto je w taki sposób montować.

Oświetlenie do kuchni i garderoby

Garderoby i kuchnie często znajdują się w miejscach słabo doświetlonych. Zabudowa garderoby może stanowić osobne pomieszczenie lub być pojemną szafą. Kuchnia natomiast nie zawsze jest otwarta na salon ‒ w niektórych mieszkaniach jest nawet pomieszczeniem bez okna. Takie wnętrza potrzebują znacznie więcej oświetlenia niż pomieszczenia, które gwarantują dostęp do światła dziennego. Zabudowa garderoby i kuchni wiąże się z koniecznością wprowadzenia światła dodatkowego, które będzie sprzyjało codziennemu użytkowaniu. Z pomieszczeń tych korzystamy każdego dnia, więc im bardziej funkcjonalnie są urządzone, tym wygodniej i przyjemniej spędza się w nich czas.

Wybierając oświetlenie do kuchni, warto pomyśleć o czymś więcej niż tylko o lampie czy żyrandolu powieszonym w centralnej części sufitu. W ofercie oświetlenia kuchni znajdują się m.in. listwy oświetleniowe, belki ledowe czy panel LED podszafkowy, które montuje się pod szafkami wiszącymi w celu oświetlenia powierzchni roboczej kuchni, czyli blatu. Przydatna jest również maskownica do kabli, która zabezpiecza przewody przed niesprzyjającymi czynnikami. Ciekawym rodzajem asortymentu do kuchni są oprawy dekoracyjne LED stosowane do domowego zielnika. Użycie doniczek w świecącej się oprawie, dostarczy roślinom niezbędnego światła imitującego naturalne światło dzienne. W kuchni bez okna nie trzeba będzie już rezygnować z żywych roślin, bo oprawy dekoracyjne zapewnią im to, czego potrzebują.

Oświetlenie garderoby montowane jest głównie w szafkach i szafach (na górnych półkach lub pomiędzy półkami), a także w szufladach. W szafach najlepiej sprawdzają się panele oświetleniowe z czujnikiem ruchu, a w szufladach listwy oświetleniowe. W garderobach, które stanowią odrębne pomieszczenie, warto zamontować oświetlenie LED do cokołu szaf, dzięki czemu w ciemnym wnętrzu rozświetli się podłoga lub posadzka, a szafy nabiorą lżejszego wyrazu.

Oświetlenie garderoby oparte na czujnikach ruchu powoduje zapalenie się światła za każdym razem, kiedy uchylane są drzwi szafy czy wysuwana jest szuflada. W podświetlonej zabudowie znalezienie odpowiedniego stroju czy biżuterii jest dużo prostsze. Łatwiej również zachować w niej porządek.

Zabudowa kuchni i garderoby mimo różnych funkcjonalności ma takie same wymagania techniczne. Zastosowane oświetlenie nie może się zbyt mocno nagrzewać, ponieważ ma styczność z produktami łatwopalnymi. Musi być zabezpieczone, aby nic w trakcie użytkowania się nie zepsuło i nie spowodowało zwarcia. Oświetlenie musi być również opłacalne, czyli energooszczędne, ponieważ jest często zapalane w ciągu dnia, ale na dosyć krótki czas. Przede wszystkim powinno podkreślać zabudowę i dobrze wyglądać po zmroku.

Oświetlenie do biura

W pracy spędzamy większą część każdego dnia. Niezależnie od tego, czy biurem jest własny dom, czy pomieszczenia przeznaczone do pracy wielu osób, oświetlenie jest bardzo istotne ze względu na wygodę miejsca pracy, ale także zdrowie.

Biuro w domu czy w miejscu publicznym powinno spełniać podobne wymagania. Ma być wygodne, odpowiednio oświetlone, ciekawe wizualnie i pozytywnie wpływać na myślenie i szybkość działania. Właściwie dobrane światło może motywować i pozwalać na utrzymanie dobrego poziomu energii przez cały dzień. Z kolei źle dobrane oświetlenie może wywoływać senność, a każda godzina spędzona w takim miejscu będzie przyczyniać się do zmęczenia.

W ofercie Leroy Merlin do wyboru są różne rodzaje oświetlenia do biura:

  • lampa podłogowa ‒ jest nie tylko elementem dekoracyjnym, ale przede wszystkim doświetla biuro. Warto ustawić ją w pobliżu biurka;
  • lampka biurkowa ‒ niezawodna i niezastąpiona na każdym biurku. Po jej włączeniu, światło pada bezpośrednio na blat roboczy i pozwala w pełni skupić się na pracy;
  • lampa stołowa ‒ użytkowana na dużych stołach konferencyjnych lub stołach zbiorczych, gdzie omawia się sprawy z całą grupą pracowników. Doświetlenie stołów pozwala skupić się na omawianym temacie i zachować uwagę;
  • panel LED ‒ montuje się go najczęściej jako oświetlenie biurowe sufitowe. Bardzo często spotykany jest w biurach i to właśnie ten rodzaj oświetlenia jest najczęściej wybierany przez klientów. Panele LED oświetlają pomieszczenie od góry, zapewniając stałe światło, zbliżone do światła dziennego, przez wiele godzin. Co więcej, są energooszczędne i nie nagrzewają się zbyt mocno. Panele montowane są jako oprawa stropowa, więc często są wybierane do zabudowy sufitów podwieszanych. Ich trwałość i długowieczność to niezawodna inwestycja dla każdej firmy;
  • oprawa rastrowa ‒ przeznaczona specjalnie do biur, występuje również w wersji LED. Montuje się ją na sufit jako oświetlenie natynkowe.

Duże biura, które muszą być aranżowane zgodnie z konkretnymi przepisami, zakładają podział na oświetlenie główne, inaczej nazywane ogólnym, i doświetlenie podzielone na miejscowe i złożone. Przepisy wskazują, że pracodawca jest odpowiedzialny za prawidłowe oświetlenie miejsc pracy, a światło powinno być dobrane do rodzaju wykonywanego zajęcia. Odpowiednie przepisy zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Kwestie te regulują także Polskie Normy (PN-EN), które określają współczynnik natężenia oświetlenia dla poszczególnych pomieszczeń w biurze.

Do oświetlenia głównego zalicza się oświetlenie sufitowe stropowe i natynkowe, natomiast pozostałe lampy (np. biurkowe i podłogowe) są ich uzupełnieniem. Asortyment lampek biurowych jest ogromny. Lampkę na biurko warto wybrać nie tylko pod względem rodzaju i mocy światła, jakie zapewnia, ale i designu, ponieważ w miejscu takim jak biuro lampka może okazać się najciekawszym akcentem przykuwającym wzrok i nadającym wnętrzu oryginalny styl. Kolory, wysokości i wymiary lampek na biurko można dostosować do aranżacji nowoczesnych, minimalistycznych czy loftowych. Dostępne są lampki stojące przykręcane lub mocowane na klips, w stałej podstawie lub z możliwością regulacji.

Oświetlenie do garażu i warsztatu

Nie zawsze przykłada się dużą wagę do oświetlenia garażu czy warsztatu. Najczęstszym wyborem klientów jest plafon LED umieszczony pod sufitem oraz oprawa oświetleniowa z kratką montowana na bocznej ścianie garażu. Możliwości wprowadzenia światła do garażu jest jednak znacznie więcej. Przydatne są naświetlacze wyposażone w rączki lub statyw, dzięki którym możemy przestawiać reflektor w dowolne miejsce. Kiedy zepsuje się samochód czy motocykl i potrzebujemy samodzielnie coś naprawić lub wymienić, dzięki naświetlaczom intensywne światło zostanie doprowadzone odpowiednio blisko miejsca pracy. Naświetlacze przydają się także w trakcie remontów.

W podobną funkcję do naświetlaczy wyposażony jest reflektor LED i reflektor halogenowy, inaczej nazywany halogenem warsztatowym.

Do garaży i warsztatów stosuje się lampy o klasach szczelności IP44, IP54 i wyższych. Takie oświetlenie jest odporne na kurz, którego w garażu nie brakuje, oraz na bezpośrednie działanie wody. Woda w garażach (zarówno wolnostojących, jak i przy zabudowie jednorodzinnej, a nawet w garażach podziemnych) pojawia się często, wwożona pojazdami przy opadach deszczu lub śniegu, który stapia się w garażu. Wilgoć w garażach utrzymuje się również na co dzień w postaci wilgotnego powietrza, co jest spowodowane brakiem bezpośredniego nasłonecznienia w zamkniętym garażu. Objawia się to stałym chłodem, jaki tam panuje.

Do garażu można również wybierać oświetlenie o wyższej klasie szczelności, np. IP67 lub IP68, które zwykle stosuje się na zewnątrz. Taki rodzaj oświetlenia sprawdzi się głównie w garażach, które często są otwarte i stale narażone na działanie zmiennych czynników atmosferycznych.

Lampy warsztatowe, podobnie jak lampy garażowe, zwłaszcza przy niektórych pracach wykonywanych w warsztacie, mogą być narażone zarówno na wilgoć, jak i kurz oraz pył. Dlatego warto dobrać oświetlenie przystosowane do tak specyficznych warunków. Najlepszym wyborem do warsztatu są reflektory LED, belki LED lub listwy oświetleniowe. Te ostatnie mogą być umiejscowione w oprawie hermetycznej i pyłoszczelnej, co zabezpiecza je przed pyłem i zabrudzeniami, tym samym wydłużając ich trwałość.