Optymalne rozmieszczenie zróżnicowanego oświetlenia to podstawa funkcjonalnie urządzonej przestrzeni. Lampki biurkowe pozwalają na miejscowe doświetlenie powierzchni roboczej. Mogą również służyć jako punktowe oświetlenie wieczorne lub nocne, które stwarza przyjemny nastrój. Jako narzędzie do pracy przy biurku lampka powinna zapewniać podstawowe funkcje – regulację jasności i kąta padania światła. Oprócz nich oferowane są niekiedy również inne udogodnienia. Jakie?
Współczesne lampki biurkowe – jakie mają funkcje?
Zależnie od modelu, klipsy i lampki biurkowe mogą mieć wiele funkcji. Część nie jest związana bezpośrednio z oświetleniem, jednak są przydatne, zwłaszcza przy biurkach młodszych dzieci i nastolatków. Należą do nich: port USB, budzik, wyświetlacz daty i inne opcje. Ważna jest również regulacja ramienia lampki oraz jak najszerszy kąt padania światła. Często dostępna jest możliwość zmiany jasności (lampka ze ściemniaczem) i temperatury barwowej światła (barwa ciepła, zimna oraz pośrednie).
Najważniejsze parametry techniczne lampek biurkowych
Poza osobistymi potrzebami i upodobaniami wpływającymi na wybór lampy biurkowej liczą się także jej parametry techniczne. To one decydują o tym, czy praca przy biurku z danym oświetleniem będzie wygodna. Do najważniejszych parametrów zaliczyć można jakość światła generowanego przez żarówkę. Na co zwrócić uwagę w tej kwestii?
- Temperatura światła – mierzona w kelwinach (K). Im cieplejsze jest światło, tym jego barwa jest bardziej żółta. Najbezpieczniejszym wyborem w przypadku biurkowej lampki do pracy jest barwa neutralna (to około 4000 K) lub zimna (>4000 K). Niektóre modele lampek na biurko dają możliwość zmiany temperatury barwowej. Parametr ten wpływa na wzrok i koncentrację przy pracy;
- Strumień światła – określany w lumenach (lm). Im wyższa wartość, tym mocniejsze jest światło. Do pracy przy biurku niewskazany jest zarówno zbyt słaby strumień światła, jak i ten za mocny. Optymalna wartość w przypadku lampy na biurko wynosi 200 do 500 lm. Do bardziej precyzyjnej pracy przyda się więcej lumenów;
- Wskaźnik oddawania barw – parametr niezbyt często brany pod uwagę przy zakupie źródła światła, jednak dość ważny w przypadku lampki na biurko. Prawidłowe odwzorowanie barw zawiera się w przedziale 1-100 CRI (colour rendering index). Im wyższa wartość, tym mniej przekłamań w zakresie odwzorowania barw, a oświetlane przedmioty wyglądają bardziej naturalnie;
- Migotanie światła – niestety w większości przypadków niezauważalne dla ludzkiego oka, ale w dłuższej perspektywie powodujące zmęczenie wzroku. Niektóre źródła LED posiadają sterowniki wysokiej częstotliwości, które całkowicie likwidują takie migotanie (oznaczenie na opakowaniu – CC/IC Driver).
Dodatkowo, wybierając wielkość żarówki do lampki biurkowej, należy zwrócić uwagę na to, aby po wkręceniu nie wystawała ona poza obrys klosza (osłony żarówki). W innym wypadku jaskrawe światło może razić w oczy, co utrudnia pracę i męczy wzrok. O czym jeszcze warto pamiętać?
Sposób mocowania lampki biurkowej
W najbardziej tradycyjnej wersji lampka biurkowa umieszczana jest na podstawie stojącej na blacie biurka. Innym sposobem montażu jest przykręcenie jej do krawędzi blatu lub zaciśnięcie klipsa. Taki model okazuje się przydatny szczególnie dla dzieci i młodzieży przy częstej zmianie miejsca nauki np. na łóżko. Klips można zacisnąć w każdym wolnym miejscu – na oparciu łóżka, czy na półce ściennej. Jedynym ograniczeniem jest długość przewodu zasilającego.
Przewód zasilający lampkę na biurko
Im dłuższy kabel, tym większe pole manewru, jeśli chodzi o usytuowanie lampki. Optymalna długość to minimum 1,5 m. Cecha ta jest szczególnie ważna przy lampkach mocowanych na klips, które mogą często zmieniać swoją lokalizację. Długi przewód można z powodzeniem ukryć pod blatem biurka. Zbyt krótki może wymagać niewygodnego stosowania dodatkowych przedłużaczy.
Konstrukcja lampki na biurko
Konstrukcja lampki może być nieruchoma i oświetlać zawsze tę samą część blatu. Bardziej praktycznym rozwiązaniem jest jednak możliwość ustawienia światła pod dowolnym kątem. Ważną cechą lampki jest jej wysokość. Trzeba mieć na uwadze, że minimalny odstęp źródła światła od powierzchni biurka to około 35 cm. Lampka powinna być zatem regulowana w zakresie długości. Pozwala to na dobranie optymalnego ustawienia zależnego na przykład od wzrostu użytkownika (a to ma szczególne znaczenie przy stosunkowo szybko zmieniającym się wzroście dzieci).