Lampy wiszące lub sufitowe często stanowią główne oświetlenie danego pomieszczenia. Są uniwersalne, ponieważ szeroka gama wzorów, kolorów i materiałów, z jakich są wykonane, pozwala zawiesić je zarówno w pokoju dziennym czy sypialni, jak i łazience oraz kuchni. Często wykorzystuje się je także jako oświetlenie jadalni i montuje lampę wiszącą wprost nad stołem. Łatwo też sprawić, by opisywane tu lampy były elementem dekoracyjnym, dodatkowo podkreślającym styl aranżacji, np. loftowy, boho czy glamour.
Jaka lampa wisząca nad stół sprawdzi się najlepiej?
Lampy jako element aranżacyjny i dekoracyjny jadalni to dodatek, który od wielu lat nie wychodzi z mody. Jest nie tylko praktyczny, ale też efektowny. Pozwala na zaznaczenie ważnej strefy w pomieszczeniu (np. salonie lub kuchni) i tym samym zwrócenie uwagi na centrum, czyli stół. Ponadto doświetla i pozwala na lepszą prezentację serwowanych potraw.
Wysokość zawieszenia lampy nad stołem
Zależy przede wszystkim od wysokości stołu oraz wielkości samej lampy. Co więcej, powinna być dobrana tak, aby nie przeszkadzała podczas jedzenia czy przygotowywania posiłków oraz nie zasłaniała osób siedzących naprzeciwko siebie. Zazwyczaj przyjmuje się, że optymalna wysokość zawieszenia lamp wiszących z małymi i średnimi kloszami to około 50 cm od blatu stołu oraz około 75-90 cm dla dużych opraw.
Moc lampy do jadalni
Nie powinna być zbyt duża. Zaleca się, aby montować żarówki o mocy 60-75 W.
Barwa światła
Najlepiej neutralna, ewentualnie ciepła z żółtymi tonami, które nadają intymnego klimatu. Zbyt jasna może dawać wrażenie czystości, a nawet sterylności, ale nie będzie dobrze prezentowała potraw. Może też utrudniać odpoczynek i przeszkadzać osobom bardzo wrażliwym na ostre światło.
Jak dobrać lampę do pomieszczenia?
Lampy wiszące i sufitowe sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Warto jednak wybierać je nie tylko pod względem dopasowania do aranżacji, ale także parametrów technicznych.
Lampa wisząca do łazienki
Kwestie techniczne są w tym przypadku szczególnie ważne, ponieważ w łazience lampa narażona jest na kontakt z wilgocią oraz wahaniami temperatur. Zgodnie z normami bezpieczeństwa, łazienkę dzieli się na cztery strefy, z czego dla łazienek prywatnych kluczowe są pierwsze dwie:
- 0 – to strefa wnętrza wanny oraz przestrzeni kabiny prysznicowej. Można tam zainstalować wyłącznie oświetlenie o maksymalnym napięciu 12 V, które zostało dopuszczone do instalacji w tego typu obszarach. Stopień ochrony nie może być niższy niż IPX7.
- I – dotyczy miejsc nad oraz obok wanny bądź prysznica (odległość od 0,6 m i wysokość powyżej 2,25 m). Stopień ochrony montowanego tam oświetlenia nie może być niższy niż IPX5.
Co przy tym ważne, do łazienki warto wybrać taki materiał oprawy, który będzie można łatwo czyścić, np. szkło, tworzywo sztuczne, metal. Przy lampach wiszących drewnianych należy zaś upewnić się, że zostały poddane impregnacji lub nadają się do pomieszczeń wilgotnych.
Lampa wisząca do kuchni
W przypadku kuchni jeszcze większą wagę należy przykładać do wyboru materiału klosza, ponieważ może gromadzić się na nim trudny do usunięcia brud, powstały z oparów po gotowaniu. Najlepiej zdecydować się więc na modne lampy metalowe, miedziane lub żeliwne, oprawy szklane bądź z tworzywa sztucznego. Lepiej, aby nie miały zakamarków, które trudno będzie doczyścić.
Lampa wisząca do sypialni i pokoju dziennego
W salonie i sypialni bardziej niż na parametrach technicznych, można skupić się na walorach estetycznych lampy. Dobrze pomyśleć przy tym o odpowiednich proporcjach, aby zbyt duża oprawa nie przytłoczyła małego lub niskiego pomieszczenia. W sypialni warto sprawdzić, czy światło lampy nie będzie rażące w momencie, gdy przyjmie się pozycję leżącą. Z tego właśnie względu poleca się wybieranie opraw zakrywających żarówkę.
Lampa wisząca loft, boho, glamour – jak dopasować ją do stylu wnętrza?
Szeroka oferta lamp wiszących, wykonanych z różnego rodzaju materiałów, pozwala na idealne dopasowanie ich do stylu danego wnętrza. Oprawa może przykuwać uwagę lub kierować ją na wybraną strefę (np. jadalnianą), podkreślając przy tym indywidualny charakter pomieszczenia.
Aranżacja w stylu loftowym
We wnętrzach industrialnych najlepiej sprawdzą się lampy stylizowane na magazynowe lub wykonane z takich materiałów, jak: metal, beton, szkło. Mają być surowe i wyraźnie podkreślać elementy techniczne. Króluje stal, matowa czerń, ewentualnie różne odcienie złota. Można zdecydować się także na mocny kolor – wtedy warto zaaranżować przestrzeń tak, by był on jedynym tego typu akcentem w pomieszczeniu.
Lampy wisząca boho
Wnętrza w stylu boho można podkreślić wszystkim, co naturalne. Sprawdzą się zatem wiszące lampy drewniane, bambusowe, plecione ze sznurków czy wykonane z tkanin. Kolory również powinny nawiązywać do ziemi, natury. Odpowiednie będą beże i kremy, wszelkie odcienie brązu i karmelu oraz motywy roślinne.
Lampy w stylu glamour
Charakterystyczna dla szykownego stylu glamour jest lampa wykonana z odbijających światło kryształków. Ma przypominać nowoczesną wersję klasycznego żyrandola. Sprawdzą się jednak także inne dość klasyczne modele, zwłaszcza te w nowoczesnym wydaniu – ważne, aby były utrzymane w kolorach: złota i srebra, bieli, czerni, brudnego różu, fioletu, granatu.
Lampy wiszące w stylu rustykalnym
W tego typu aranżacjach również wraca się do natury, choć nieco mniej subtelnie niż w przypadku stylu boho. Warto zatem wybrać lampy wiszące drewniane, nawet te zdobione gałązkami czy konarami. Dobrze wypadną też oprawy bambusowe z trzciny lub te zapożyczone ze stylu loftowego.