Oświetlenie ścienne i sufitowe
Wszystkie produkty(2600)
Dowiedz się więcej
Oświetlenie ścienne i sufitowe ‒ czym się kierować przy wyborze?
Lampy sufitowe i ścienne są najczęściej wybieranym rodzajem oświetlenia do domu. Dostępne na rynku modele pozwalają dobrać lampy wiszące, żyrandole, lampy sufitowe, plafony oraz kinkiety a nawet lampowentylatory do funkcji pomieszczenia i jego stylu.
Asortyment lamp w sklepach Leroy Merlin jest ogromny, dzięki czemu można dobrać oświetlenie idealne do naszych potrzeb. Klienci oprócz miejsca montażu lamp, mogą wybierać wśród różnych ich kształtów: kul, stożków, rombów, ringów, prostokątów, punktów czy sześcianów i różnych gam kolorystycznych. Powinni też zwrócić uwagę na liczbę punktów świetlnych (źródeł światła) w lampie oraz kierunek ich świecenia. W niektórych wersjach źródło światła, czyli popularną żarówkę można skierować na konkretny mebel, ścianę czy miejsce komunikacji pieszej w domu. Ważna jest także maksymalna moc światła, od której zależy, jak jasno będzie w pomieszczeniu po zastosowaniu danej oprawy. Oprócz tego istotne są odpowiednie wartości IP oprawy, które oznaczają szczelność i odporność na kurz, zanieczyszczenia oraz wilgotność ‒ pomagają one dobrać najlepsze oświetlenie do miejsc narażonych na takie czynniki
Do najważniejszych zalet oświetlenia LED należy przede wszystkim fakt, że diody LED nie nagrzewają się tak jak klasyczna żarówka. Pobierają znacznie mniej energii niż inne źródła światła, a ich czas pracy może wynieść nawet do 30 tysięcy godzin, co przyczynia się do oszczędności poboru energii przy użytkowaniu i bardzo zmniejsza częstotliwość wymiany źródła światła. Oświetlenie LED pozwala także na wybór odpowiedniej barwy światła lub zmianę kolorów oświetlenia w przypadku oświetlenia LED RGB.
Wszystkie wymienione wyżej czynniki są podpowiedzią, czym kierować się przy kupnie oświetlenia, ale nie stanowią jedynego wyznacznika ostatecznego wyboru. Najważniejszym kryterium jest pomieszczenie, w którym oświetlenie będzie pełnić swoją funkcję, oraz styl aranżacji, do jakiej są dobierane. To właśnie wygląd oświetlenia najbardziej przyciąga uwagę.
Serie lamp
Serie lamp pozwalają dobrać do wnętrza oświetlenie w tym samym stylu. W sklepach Leroy Merlin dużą popularnością cieszą się serie lamp nowoczesnych, które przyciągają lekkością form, ciekawą kolorystyką i kształtem. Można dopasować je do wnętrz nowoczesnych, a także urządzonych w stylu loftowym czy industrialnym.
Na serię lamp składają się: kinkiet, żyrandol, lampa wisząca, lampa stołowa i lampa podłogowa. Tak dobrany zestaw sprawdzi się w salonie, przedpokoju, pokoju czy domowym biurze, ale jego elementy można również wprowadzić do kuchni połączonej z salonem lub do łazienki.
Niektóre zestawy posiadają w swoim składzie także plafon, listwę reflektorową lub charakterystyczne ringi, które sprawdzą się przy kobiecej toaletce.
Żyrandole, lampy wiszące i sufitowe
Dobierając oświetlenie do wnętrza, należy zaplanować rozmieszczenie punktów świetlnych w mieszkaniu czy domu. W wielu mieszkaniach miejscem występowania głównego światła jest centralny punkt pomieszczenia i sufitu. Takie miejsce nie jest przypadkowe ‒ jest to punkt, z którego promień i siła światła jednakowo rozchodzi się po całym pomieszczeniu. W przypadku nowego lub remontowanego mieszkania lub budowania własnego domu, kiedy mamy bezpośredni wpływ na umiejscowienie lampy sufitowej oraz wprowadzenia do pomieszczenia większej ilości punktów świetlnych, lampy sufitowe mogą znaleźć się w kilku lokalizacjach.
W takim przypadku często wybierany jest żyrandol do salonu, żyrandol do kuchni otwartej na salon, a także lampy wiszące montowane nad blatem roboczym w kuchni, nad stołem w jadalni, biurkiem lub stolikiem kawowym przy sofie.
We wnętrzach imponująco prezentują się żyrandole nowoczesne, np. żyrandol kryształowy, który nie tylko wprowadza piękne źródło światła, ale dodatkowo w dzień odbija promienie słońca, połyskując i przyciągając uwagę.
Nie wszędzie możliwy jest montaż oświetlenia wiszącego. Alternatywą jest plafon, często stosowany w łazienkach, kuchni, przy drzwiach do pomieszczeń oraz szafach drzwiowych. Jego zastosowanie nie powoduje kolizji z otwieranymi szafkami czy drzwiami, a najczęściej użytkowane przestrzenie w domu są dobrze oświetlone.
Plafony występują w różnych szerokościach i wysokościach ‒ w zależności od potrzeb można zastosować w pomieszczeniu duży widoczny plafon o płaskim kształcie lub plafon mały, ale wyższy. Wybierając plafon do łazienki trzeba pamiętać o wspomnianej klasie szczelności IP, ponieważ nie każdy nadaje się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Do łazienki zaleca się wybierać plafony o wartości IP powyżej 21, które są odporne na krople wody i parę wodną. Im wyższa wartość IP, tym większa pewność co do wodoszczelności.
Nowoczesne lampy sufitowe, jakimi są np. plafony LED, dzięki temu, że nie nagrzewają się tak jak inne rodzaje oświetlenia, są bardziej odporne na kurz i wodę, które występują w specyficznych warunkach łazienkowych.
Plafony
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czym różni się lampa sufitowa od plafonu. Plafony są kojarzone z płaskim oświetleniem sufitowym, umieszczanym najczęściej w centralnej części sufitu. Lampy sufitowe to również pewien rodzaj plafonów, ale o specjalnym, bardziej bryłowym i trójwymiarowym kształcie, lub wyposażone w dodatkowe funkcje, dzięki którym stosuje się je nie tylko klasycznie w łazienkach, kuchniach czy holach, ale jako interesujący akcent wizualny w sypialniach, pokojach i przy ciągach komunikacyjnych. W jednym i drugim przypadku pełnią takie same funkcje i są montowane w taki sam sposób.
Częstym wyborem klientów jest plafon sufitowy. Dużą popularnością cieszą się plafony LED, których kształt nabiera innego wymiaru po zapaleniu światła, plafon kryształowy oraz plafon ścienny, czasami zastępujący kinkiet. W ofercie dostępne są również plafoniery z funkcją RGB i pilotem, dzięki czemu możliwa jest zmiana koloru oświetlenia w pomieszczeniu.
W przypadku plafonów różnorodność kształtów jest bardzo duża, ale najczęściej można spotkać plafony kwadratowe i plafony okrągłe oraz tworzone z nich układy.
Kinkiety
Kinkiet jest najlepszym rozwiązaniem do wnętrz, kiedy chcemy podkreślić fakturę ścian, ciąg komunikacyjny albo wygodnie oświetlić miejsca wypoczynku czy łóżko w sypialni. Kinkiety ścienne są dostępne w bardzo wielu odmianach, które można dostosować zarówno do stylu wnętrza, jak i jego funkcji. Kinkiety do sypialni najczęściej montuje się po obu stronach łóżka, dzięki czemu wieczorne czytanie czy oglądanie telewizji staje się przyjemniejsze. W aranżacjach sypialni popularnym wyborem są również kinkiety na wysięgniku, które pozwalają doprowadzić źródło światła bliżej miejsca wypoczynku, nie ograniczając go do ściany.
Kinkiety pozwalają zyskać dużo wolnej przestrzeni w niewielkich pokojach, gdzie umieszczenie dodatkowych lamp stojących zaburzałoby swobodną komunikację. Często wybierany jest np. kinkiet łazienkowy, który można umieścić nad lustrem lub po obu jego stronach.
Kinkiety do salonu i do przedpokoju warto umieścić przy charakterystycznej ścianie, wytyczyć z ich pomocą ciąg komunikacyjny, jeżeli korytarz w przedpokoju jest długi, lub zamontować przy biurku ustawionym przy ścianie, aby lampki biurkowe i stołowe nie zabierały przestrzeni do pracy. Dobrym wyborem będą kinkiety z włącznikiem, będące idealnym zamiennikiem innych rozwiązań stosowanych w domowym biurze.
Kinkiety ciekawie prezentują się w parach lub po kilka sztuk. Wysokość montażu uzależniona jest od wysokości pomieszczenia i elementów wnętrza, do których ma być dopasowana lokalizacja oświetlenia. Za punkt wyjścia przyjmuje się wysokość 2 metrów, a następnie decyduje się, czy zamontować lampę wyżej, czy niżej. Kinkiet skierowany ku górze, a zamontowany zbyt nisko będzie razić światłem bezpośrednio w oczy, natomiast zbyt wysoko zamontowany kinkiet skierowany ku dołowi, jeśli ma zbyt małą moc oświetleniową, nie oświetli wystarczająco przestrzeni, w której się znajduje.
Kinkiety skierowane ku dołowi dają więcej światła, zaś skierowane ku górze rozpraszają światło po suficie, wprowadzając uczucie relaksu. W wersji z punktami świetlnymi ku górze można wybrać silniejszą moc żarówki, dzięki czemu w pomieszczeniu będzie jaśniej.
Kinkiety do oświetlenia obrazów
Kinkiety nad obraz stosuje się nie tylko do podkreślenia wartości obrazów na ścianach i ich widoczności we wnętrzu po zmierzchu, ale także do oświetlenia ściany ze zdjęciami, ściany będącej tablicą magnetyczną czy tablicą do pisania, a niekiedy również luster w sypialni przy toaletce czy w łazience.
Kinkiety obrazowe wyróżnia zastosowanie źródła światła LED, które przy ich wąskim i długim kształcie nie tylko dobrze się komponuje, ale oświetlając obraz czy zdjęcie, nie nagrzewa się znacząco, zatem nie ma niszczącego wpływu na prezentowane dzieło ani mu nie zagraża. Obraz dobrze się prezentuje dzięki odpowiednio dobranej mocy światła, które oscyluje w granicach 5‒40 W. Tak niewielka siła światła nie razi w oczy przy oglądaniu prezentowanych obrazów. Wyższą moc stosuje się do podświetlenia luster, przy których oczekuje się dobrej widoczności, ale źródła światła powinny mieć wówczas światło rozproszone, aby nie tworzyły cieni i silnych kontrastów.
Lampowentylatory
Lampowentylatory to przydatne oświetlenie sufitowe w pomieszczeniach o słabej wentylacji i w miejscach bardzo nasłonecznionych latem, w których nie ma możliwości przewietrzenia wnętrza. Lampowentylatory mogą być zamontowane w dwojaki sposób ‒ ich mechanizm może zostać ukryty we włączniku światła lub może być uruchamiany ręcznie za pomocą sznureczka znajdującego się przy lampie.
Do zamontowania lampowentylatora warto przygotować instalację 2-przewodową lub 3-przewodową, w której każdy przewód będzie podłączony pod inną funkcję wentylatora (włącznik światła, włącznik wentylatora, ewentualnie podział punktów świetlnych w przypadku większej liczby żarówek). Należy pamiętać o dobrym przymocowaniu lampowentylatora i jego wyważeniu, aby w trakcie pracy stabilnie utrzymywał się przy suficie, nie powodując dodatkowych drgań.