Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Oświetlenie podłogowe, lampy podłogowe

Lampy podłogowe dzielą się na dwa rodzaje ‒ są to lampy dekoracyjne i lampy do czytania. To dobry wybór do niewielkich przestrzeni i kawalerek, a także ważny akcent dekoracyjny we wnętrzach o każdej powierzchni. Zobacz, jak wiele zastosowań mają lampy podłogowe i sprawdź, które lampy z naszej oferty znajdą zastosowanie w twoim domu.

Wszystkie produkty(132)

z7

(1)
347 zł/ szt.
449 zł / szt.
taniej o 102 zł

(6)
239 zł/ szt.
349 zł / szt.
taniej o 110 zł

309 zł/ szt.
389 zł / szt.
taniej o 80 zł

257 zł/ szt.
329 zł / szt.
taniej o 72 zł

(1)
299 zł/ szt.

249 zł/ szt.

(3)
149 zł/ szt.

(4)
239 zł/ szt.

(2)
239 zł/ szt.

(7)
185 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Głównym atutem lamp podłogowych jest ich mobilność, ale mają także szereg innych zalet. Dają duże możliwości aranżacyjne, wprowadzają więcej światła do pomieszczenia, można przy nich pracować, odpoczywać, a także nadają wnętrzu ciepły, przytulny klimat. Niektóre mają pojedynczą żarówkę ze stałym abażurem, inne umożliwiają dowolne ustawianie kilku źródeł światła zależnie od własnych potrzeb.

Oświetlenie podłogowe ‒ rodzaje i przeznaczenie

Oświetlenie podłogowe to przede wszystkim lampy podłogowe dekoracyjne i ozdobne, które nie tylko nadają wnętrzu interesującą formę świetlną, ale również stanowią dodatek do całej kompozycji wnętrza. Drugim rodzajem lamp podłogowych są lampy podłogowe do czytania. Nowoczesne lampy podłogowe o różnorodnych kształtach często łączą w sobie obie te cechy.

Lampy stojące są idealnym wyborem dla osób, które lubią zmiany. Możliwość przestawiania i nadawania nowego znaczenia zakupionej lampie sprawia, że wnętrze może mieć wiele odsłon i opraw wizualnych. Lampy podłogowe stojące pasują do każdego stylu wnętrz ‒ klasycznych, nowoczesnych, vintage, loftowych oraz glamour. Niektóre rodzaje lamp w asortymencie Leroy Merlin przeznaczone do wnętrz stylu glamour są szczególnie chętnie kupowane przez klientów. Dużym zainteresowaniem cieszą się lampy podłogowe z kryształkami, najczęściej ustawiane w salonie. Świetnie prezentują się przy lustrach, ścianach z interesującą fakturą i mogą służyć do pełnego oświetlania wnętrz, kiedy planujemy zrobić dobre zdjęcia czy nagrać film, a światło sufitowe czy ścienne jest zbyt słabe.

Lampy z kloszami, które można samodzielnie ukierunkować, sprawiają, że nawet najciemniejsza przestrzeń może się rozświetlić na tyle, by dać wrażenie zapalonej lampy sufitowej.

Przy wyborze lamp podłogowych warto sprawdzić rodzaj trzonka, do którego wkręca się lub wkłada żarówkę. Najpopularniejsze są trzonki E27 i E14, które oznaczają, że do danej lampy podłogowej pasować będzie jedynie żarówka z gwintem o średnicy odpowiednio 27 mm (czyli szerokim) i 14 mm (wąskim). Cyfra przy wartości trzonka wyznacza średnicę gwintu żarówki, jaką należy dokupić do lampy. Zdarzają się też lampy z innymi rodzajami trzonków, np. G9  (mocowanie bolcowe, bagnetowe o rozstawie bolców 9 mm) lub ze zintegrowanymi diodami LED.

Warto również sprawdzić, do jakiej klasy energetycznej jest przystosowana oprawa ‒ pozwoli to dobrać odpowiedni rodzaj żarówki, który wraz z oprawą będzie wpływać na mniejsze zużycie energii przy użytkowaniu.

Lampy podłogowe są na tyle lekkie, że bez problemu może przestawić je każda osoba, a równocześnie na tyle stabilne, by nie przewracać się przy użytkowaniu. Niektóre mają jedną główną podstawę i stojący trzon z abażurem, a inne formę rozłożonego statywu czy sztalugi z reflektorem o dużym abażurze, który świetnie komponuje się ze stalowymi i metalowymi akcentami wnętrz loftowych, futurystycznych, nowoczesnych oraz ekskluzywnych wnętrz w stylu glamour.

Wybór lampy podłogowej powinien również zależeć od pożądanej intensywności światła. Jeżeli potrzebujemy za pomocą lampy stojącej wprowadzić do pomieszczenia więcej światła, należy wybrać model z kloszem skierowanym ku górze. Z kolei klosz skierowany w dół sprawi, że wnętrze stanie się bardziej przytulne. Niektóre modele mają regulację wysokości, dzięki czemu możemy samodzielnie zmieniać kąt padania światła i dopasować lampę do wysokości pomieszczenia. Ważna jest przy tym również liczba punktów świetlnych w lampie, czyli żarówek LED (najbardziej polecanych), które trzeba w niej umieścić lub wmontowanych na stałe diod LED. Diody będą służyły długie lata bez konieczności wymiany i jakiejkolwiek ingerencji.
Im więcej punktów świetlnych, tym więcej światła daje lampa. Warto przy tym sprawdzić, czy jest ona wyposażona w ściemniacz, który umożliwia regulację natężenia światła. Jest to bardzo wygodne i polecane rozwiązanie. 

Lampy podłogowe dekoracyjne

Lampa dekoracyjna stojąca jest najczęściej wybieranym oświetleniem w sytuacji, kiedy światło ma pełnić dodatkową funkcję. Światło może być przyciemnione, spokojne, dające wrażenie relaksu i wypoczynku. Ta sama lampa przy świetle dziennym może przyciągać wzrok, być punktem, na który zwraca się uwagę i który nadaje wnętrzu styl. Nie może ukrywać się wśród innych elementów, ale powinna je uzupełniać.

Poza ofertą lamp dekoracyjnych w asortymencie Leroy Merlin dostępne są lampy podłogowe ze stolikiem. Pozwalają one nie tylko na oświetlenie pomieszczenia, ale dają możliwość wypoczynku z książką czy kawą bez konieczności włączania innych form oświetlenia. Stolik można postawić przy łóżku, sofie lub fotelu, a w letnie dni wystawić go na balkon czy taras, który nie ma oświetlenia zewnętrznego. Dobrze prezentuje się również w loggii.

W asortymencie sklepu dostępne są także lampy dekoracyjne z kilkoma punktami oświetleniowymi, które można wyginać w różne strony według potrzeby. Lampy te są na tyle giętkie, że każdego dnia można nadać im inną formę ‒ np. jedną żarówkę zagiąć ku dołowi do czytania książek, drugą ukierunkować na sufit, a trzecią na element dekoracyjny, przy którym lampa jest ustawiona.

Większość lamp dekoracyjnych ma ok. 150 cm wysokości lub więcej. Można je ustawić bezpośrednio na podłodze bądź umieścić na niewysokim stoliku dla podkreślenia dekoracyjności. Do lamp dekoracyjnych podłogowych warto dobrać inne elementy świetlne (np. lampy sufitowe wiszące oraz lampy stołowe) w tym samym stylu, dzięki czemu nadamy wnętrzu spójny wizerunek.

Lampy dekoracyjne są proste w utrzymaniu i w łatwy sposób można wymienić w nich żarówki, bez konieczności wchodzenia na dodatkowe podwyższenia czy drabiny, czego wymaga np. stałe oświetlenie sufitowe.

Lampy podłogowe do czytania

Czym różnią się lampy podłogowe do czytania od lamp dekoracyjnych? Można powiedzieć, że obie formy są dekoracyjne, a różnica między nimi tkwi głównie w układzie abażuru. Lampy dekoracyjne mogą mieć abażur trwale związany z prostą formą trzonu, na którym jest posadowiony, ale mogą też mieć duży abażur dekoracyjny, którego kierunek ustawia się samodzielnie.

W stojących lampach do czytania kluczowym elementem jest trzon zagięty ku dołowi lub możliwość wygięcia jednego z ramion lampy w celu skierowania światła bezpośrednio na ręce i książkę, bez względu na to, w jakiej odległości od czytelnika jest ustawiona lampa. Niektóre lampy do czytania dostępne w ofercie Leroy Merlin mają główne światło ukierunkowane na sufit oraz drugą, mniejszą oprawą do czytania, która prowadzi światło w kierunku czytelnika. Często klienci wybierają to rozwiązanie, chcąc uzyskać dwie lampy w cenie jednej. Taki rodzaj lamp sprawdza się szczególnie w małych mieszkaniach, kawalerkach czy pokojach. Lampa z podwójną funkcją jest również często wybierana do pokoi dzieci oraz do ustawienia przy biurku. W pokoju dzieci pozwala na czytanie książek w łóżku lub na przystawienie do biurka, na którym brakuje miejsca na tradycyjną lampkę biurkową czy stołową. Moc lampki do czytania jest zazwyczaj słabsza od mocy lampy głównej, aby oświetlenie skierowane bliżej wzroku nie raziło w oczy.

Lampę do czytania można zastosować także do innych czynności niż czytanie. W ofercie Leroy Merlin znajduje się np. wersja, która sprawdzi się do damskiej toaletki. Ustawiona tuż obok oświetli przestrzeń wokół niej, a lampka w kształcie ringu skieruje chłodne światło na twarz, co pozwoli wykonać dokładny makijaż.