Oświetlenie ogrodowe

Opinii 2

Lokalizacja oświetlenia

Na samym początku powinniśmy zastanowić sie nad tym, co chcemy w naszym ogrodzie oświetlić. Standardowo w każdym ogrodzie oświetlamy wejścia - zarówno furtkę do ogrodu, jak i wejście do domu. Powinniśmy tu zastosować reflektory o stosunkowo dużej mocy, które dobrze rozproszą mrok. Często do tego celu wystarczy jedno oświetlenie zamontowane na ścianie budynku. Możemy tu pokusić się o lampę z czujnikiem ruchu. Jednak zwróćmy uwagę na to, jaki jest jego zasięg - jeżeli czujnik jest skierowany w miejsca, w których np. przebiegają zwierzęta lub też sięga poza naszą posesję, gdzie poruszają sie przechodnie, będzie to powodowało niepotrzebne uaktywnianie się oświetlenia.

 

Powinniśmy również zadbać o dobre oświetlenie wszystkich ścieżek i przejść. W tym wypadku światło powinno padać na nawierzchnię poziomo, tak by nie oślepiało. Ustawiamy oświetlenie niezbyt gęsto, ale tak aby powstał świetlny szlak, pomagający w orientacji przestrzennej. Dobrym sposobem na oświetlenie dróg jest wykorzystanie światła ślizgającego się po ich powierzchni - można je uzyskać np. stosując niewielkie reflektory, zainstalowane na niskich słupkach albo osadzone wprost na ziemi. Dobrze jest zastosować lampy wyposażone w specjalnie akcesoria antyolśnieniowe. Pamiętajmy też o dobrym oświetleniu schodów i wszelkich różnic poziomów.

 

Kolejnymi miejscami, które powinny być dobrze oświetlone, są wszelkiego rodzaju przestrzenie spotkań towarzyskich, takie jak altanki, patia, werandy i tarasy. Tutaj instalujemy światła, które będą padać w płaszczyznach poziomych, jak i pionowych (dla oświetlenia stołów i blatów). Światło takie powinno być rozproszone. Można je uzyskać na przykład dzięki skierowaniu źródła światła na sufit - odbite światło stworzy miękkie i rozproszone refleksy. Można także zastosować światło bezpośrednie, jednak ze specjalnymi rozpraszającymi osłonami.

 

Coraz częściej można się spotkać z oświetlaniem poszczególnych roślin - zwłaszcza grup roślin wieloletnich oraz drzew i krzewów o interesującej formie. Dzięki odpowiedniemu operowaniu światłem, można w ten sposób kształtować w bardzo efektowny sposób ich formy. Na przykład oświetlając od dołu delikatnym światłem żywopłoty, drzewa i krzewy, udaje nam się uzyskać ich niecodzienny i trochę nierealny wygląd. Kolejnym bardzo ciekawym zabiegiem jest budowanie oświetlenia perspektywicznego, które nadaje głębie nocnemu krajobrazowi naszego ogrodu. Polega ono na tym, że elementy ogrodu położone bliżej są słabiej oświetlone niż te znajdujące się dalej. W ten sposób obserwatorowi wydaje się, że widok zyskał dużo większą głębię. Sposobów na kreatywne operowanie światłem w ogrodzie jest naprawdę wiele.

 

Bardzo popularne jest również oświetlanie zbiorników wodnych. Tu ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie lamp pływających lub podwodnych. Takie oświetlenie jest bardzo ciekawe i efektowne.

 

Źródło światła

Wybierając oświetlenie do naszego ogrodu powinniśmy zastanowić się nad źródłem jego światła. Halogeny dają światło o barwie zbliżonej do światła dziennego. Są niewielkich rozmiarów, dzięki czemu łatwo je ukryć i w dyskretny sposób oświetlić poszczególne rośliny. Ich wadą jest niestety krótka żywotność oraz duży pobór energii.

 

 

Natomiast świetlówki kompaktowe są energooszczędne i mają możliwość wyboru barwy światła (od zimnej niebieskiej po ciepłą pomarańczową). Wykazują również dwukrotnie wyższą żywotność niż halogeny. Ich wadą jest to, że w temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza, zaczynają świecić znacznie słabiej.

 

 

Światła wyładowcze (np. metal-halogenkowe lub sodowe) są z kolei wykorzystywane do oświetlania dużych terenów. Są energooszczędne i bardzo trwałe. Dają światło o dużej mocy i różnej barwie. Są one niestety bardzo wrażliwe na wahania napięcia.

 

Stosunkowo niedawne pojawienie się lamp z diodami LED powoduje, że nie są one tak popularne jak halogeny czy świetlówki, ale możemy spodziewać się, że będą one stawały się coraz doskonalsze i coraz bardziej godne uwagi. Obecnie stanowią najbardziej energooszczędne źródło światła.

 

Dużą popularnością cieszy się już oświetlenie solarne. W ciągu dnia ogniwo fotowoltaniczne magazynuje energię do akumulatorów. Po zmierzchu czujnik uaktywnia oświetlenie, do którego najczęściej wykorzystywane są właśnie diody LED. Ich zaletą jest łatwość montażu (nie trzeba ich podłączać do instalacji elektrycznej) oraz energooszczędność. Wadą jest natomiast dość słaba moc światła.

 

 

Oprawa

Kupując oświetlenie, musimy wybrać dla niego odpowiednią oprawę. Istnieją oprawy do montażu w nawierzchni, które wykorzystywane są do oświetlania traktów komunikacyjnych, drzew, krzewów oraz architektury ogrodowej. Dają one rozproszone światło.


 

Reflektory stosuje się do iluminacji niewielkich drzew i krzewów, a także interesujących elementów ogrodowej architektury. Mają one możliwość regulowania rozwartości wiązki światła.


 

Słupki oświetleniowe stosuje się natomiast do oświetlania podjazdów, ścieżek, schodów oraz niskiej zieleni. Często są one wyposażone w klosze zapobiegające olśnieniu. Dają zazwyczaj miękkie, rozproszone światło.

 

 

Natomiast do oświetlenia przestrzeni wejściowej do domu stosuje się zazwyczaj oprawy do montowania na ścianie.

 

Kupując oprawy, które będą stosowane na zewnątrz musimy sprawdzić jaki wskaźnik IP posiadają (określa on ich szczelność). Pierwsza cyfra IP oznacza stopień odporności na pyły i ciała stałe, druga na wilgoć i wodę. Do ogrodu przydomowego współczynnik IP powinien wynosić minimum 44 (dla opraw narażonych na bezpośrednie polewanie wodą >65, a do pracy pod wodą >68).

 

Wybierając oprawy zwróćmy również uwagę na ich walory estetyczne. Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór oświetlenia ogrodowego. Możemy przebierać w różnego rodzaju stylach i wyglądach.

Dodano: 01-03-2012