Oświetlenie LED - zastosowania

Opinii 12

Tradycyjne żarówki halogenowe i żarnikowe są w niebezpieczeństwie. Nadchodzi LED. Coraz mocniejsze źródło światła. Produkt energooszczędny, o dużej żywotności i ogromnych możliwościach.

Informacje ogólne

Swoją karierę zaczęły w elektronice. Były wtedy małymi żarzącymi się na czerwono albo zielono światełkami w urządzeniach RTV, AGD oraz fotograficznych. Później ktoś wpadł na pomysł, że wystarczy zwiększyć ich moc, by świeciły jaśniej i mogły zastąpić żarówki, świetlówki halogenowe, a nawet długie lampy jarzeniowe. Dziś diody LED sprzedaje się w postaci pojedynczych świetlówek, świecących prętów, taśm, modułów. Zapewniają światło o różnej barwie oraz natężeniu. Najważniejsze jednak jest to, że zużywają mało energii.


W czym mają przewagę?


1.Diody nie przepalają się tak nagle, jak zwykłe żarówki. Gdy ich czas dobiega końca, światło staje się coraz słabsze. Sygnalizują w ten sposób swoje zużycie.
2.Żywotność diod LED jest bardzo wysoka i sięga 50 tyś. - 100 tyś. godzin. Trwałość zwykłych żarówek przeważnie nie przekracza 1 tyś. - 2 tyś. godzin.
3.LED-y są bardzo odporne na wstrząsy i uderzenia. Znacznie trudniej jest je uszkodzić niż żarówki czy świetlówki halogenowe.


Mniej energii


1.Diody mogą emitować skupioną lub rozproszoną wiązkę światła. Na opakowaniu LED-ów znajdziemy informację, czy ich kąt rozsyłu światła ma 15, 30 czy 60 stopni.
2.LED-y osiągają pełną moc znacznie szybciej niż energooszczędne żarówki. Większość potrzebuje do tego ułamków sekundy.
3.Klasyczne żarówki pochłaniają najwięcej energii wtedy, gdy często je włączamy i wyłączamy. Diody cechują się niską inercją - podczas włączania i wyłączania pobór prądu nie ulega zwiększeniu.


Led kontra żarówka


Diody LED nie gwarantują aż takiej jasności jak najmocniejsze świetlówki pozostałych typów. Producenci wciąż jednak pracują nad ich udoskonaleniem. Wydajność LED-ów już teraz przewyższa słabsze żarówki tradycyjne. Dla przykładu, diody o mocy 2W (z trzonkiem E27) emitują strumień światła na poziomie 132 lm, co odpowiada tradycyjnej żarówce o mocy 15 W. Już dziś LED-ami o mocy 2-3,5 W można z powodzeniem zastąpić żarówki 15-25 W, bez straty na jakości światła.


Non stop kolor


Diody LED dają światło o różnej barwie, i to bez konieczności stosowania kolorowych filtrów. Zazwyczaj oferowane są diody świecące intensywnie na czerwono, niebiesko, żółto lub zielono. Białe światło może być w wersji ciepłej lub zimnej. Diody generujące kolorowe światło mają symbol RGB LED.


Sypialnia w dyskretnym blasku

Nie trzeba dostąpić beatyfikacji, żeby mieć nad głową aureolę. Wystarczy zbudować w sypialni dekoracyjną ściankę i zamocować na jej tylnej stronie szereg modułów LED. Wieczorem diody utworzą na ścianie poświatę i zapewnią w ten sposób intymną atmosferę. Płyta przy ścianie Odsuniętą ściankę, na przykład z płyt gipsowo-kartonowych lub sklejki, mocuje się do muru za pomocą stalowych uchwytów ES. Zapewnią one kilku- lub kilkunastocentymetrowy odstęp.


W grupie jaśniej Na tyłach ścianki możemy zainstalować kilka typów diodowych urządzeń świecących: taśmę, sztywną listwę lub kilka modułów. Moduły to prostokątne płytki z czterema lub pięcioma diodami. Jeśli jednak zależy nam na równomiernej jasności, lepiej zastosować taśmę lub listwę. Moduły dają bardziej skupione światło.


Gra kolorem Diody nie muszą być białe. Zdolne są emitować światło w różnych kolorach. Jego barwę można dobrać do wystroju sypialni.


Blat z poświatą

Gdybyśmy chcieli podświetlić kuchenny blat w tradycyjny sposób, napotkalibyśmy zmasowany opór materii. Trzeba byłoby się napracować: wycinać otwory, mocować oprawki, przeciągać kable. Diody LED wystarczy od spodu nakleić i podłączyć do prądu. Tylko tyle potrzeba, żeby krawędzie blatu zalśniły subtelnym światłem.


Taśma klejąca Taśmy diodowe są samoprzylepne. Zrywam tylko pasek ochronny i dociskamy taśmę do powierzchni.


Dioda obok diody Taśmy mają najczęściej długość 3 m. Diody są rozstawione co 3,3; 2 lub 1,7 cm. Istnieje możliwość wykonania na zamówienie taśmy o innej długości.


Skąd prąd Aby taśma zaświeciła, trzeba podłączyć ją do prądu, czyli kupić zasilacz dopasowany do jej długości.


Nasza rada: Taśmę można ciąć na odcinki, co trzy diody. Da się ją wtedy idealnie dopasować do długości każdego blatu. Pasek LED powinien być pokryty lakierem zabezpieczającym przed wilgocią.


Stopnie wyjaśnione

Światło, które pojawia się nie wiadomo skąd, daje intrygujący efekt. Aby go uzyskać, oświetlenie powinniśmy umieścić pod stopniami. Blask będzie wydostawał się szczelinami między schodami a ścianą.


Większe bezpieczeństwo Energooszczędne diody mogą świecić całą noc. Gdy zapadnie zmrok, będzie można wygodnie i bezpiecznie poruszać się po schodach, bez potrzeby włączania głównego oświetlenia.


Odpowiednia moc Ukryte oświetlenie powinno być silne. By spełniało swoją rolę, trzeba użyć diod typu HBLED (High Brightness LED) lub High Power LED. Tańsze diody mogłyby emitować niewystarczająco dużo światła, aby było ono dobrze widoczne ponad stopniami.


Lepiej do ściany Taśmę lub moduły LED korzystniej będzie przymocować do ściany niż od spodu do stopni. Pamiętajmy jednak, że montaż takiego oświetlenia trzeba przewidzieć jeszcze przed budową schodów.


Szafa jedi

Nie tylko Luc Skywalker może chować w szafie miecz świetlny. Ty też na to zasługujesz. Wystarczy kupić świecącą listwę LED i umieścić ją wewnątrz garderoby, aby stonowanym światłem rozjaśniała jej zawartość. Listwy mogą być na tyle sztywne, że da się zastosować je jako pałąk wieszaka lub pionowy wspornik półek.


Diodowa jarzeniówka Listwa ma obudowę z PCV i aluminium, diody znajdują się wewnątrz. Długość takiego elementu może dochodzić do 2 m.


Szybkie włączanie Listwy LED, jeśli wyposażymy je w odpowiedni zasilacz, będziemy mogli włączać i wyłączać poprzez delikatne dotknięcie obudowy. Jeden taki zasilacz potrafi obsłużyć nawet cztery świecące listwy.


Nasza rada: Montaż półek do świecącego wspornika może być trudny, ale, by w szafie było jasno, wystarczy przymocować listwę do jednej z jej ścian, na klej montażowy. Efekt będzie podobny. Włącznik można zsynchronizować z drzwiami do garderoby, diody będą się włączały, gdy je otworzymy, i gasły po zamknięciu.


Wewnętrzne światło

Diodowe oświetlenie może posłużyć do wyeksponowania ozdobnych przedmiotów, stojących na wnękowej półce. Najłatwiej będzie tu zastosować długą, elastyczną taśmę LED.


Nie za mocne Jako oświetlenie dekoracyjne najlepiej sprawdzają się tanie diody o mocy 1-4 W. Tu nie jest bowiem potrzebne silne światło. Wystarczy delikatne, które zapewni przedmiotom białą lub barwną poświatę.


A może płyty Zamiast wklejania diodowej taśmy całą tylną, dolną lub górną ściankę wnęki można wypełnić płytami LED. To kolorowe, świecące kwadraty, uzbrojone w kilkanaście diod.


Wnęka na wymiar W przeciwieństwie do taśm lub sieci modułów, płyt LED nie da się przycinać. Jeśli chcemy je wykorzystać do oświetlenia wnęki, ta musi być zbudowana pod ich wymiar.


Nasza rada: By zaakcentować dekoracyjne przedmioty, zainstalujmy nad nimi pojedyncze żarówki diodowe emitujące światło średnio skupione lub moduły z kilkoma diodami.


Kafelkowa iluminacja

Płaskie listwy z diodami można umieścić między płytkami, na ścianach i podłodze łazienki. Listwy mają obudowę z aluminium i osłonkę z PCV - mleczną lub przezroczystą.


Szybki montaż Obudowy wkleja się w pozostawione przez glazurnika miejsca pomiędzy płytkami. Do ich mocowania używa się kleju polimerowego lub silikonowego.


Diody w listwie Po zamocowaniu aluminiowej obudowy trzeba wewnątrz niej umieścić listwę lub taśmę z diodami. Jedne i drugie są samoprzylepne, więc wystarczy oderwać pasek zabezpieczający i docisnąć je do listwy.


Fuga na zakończenie Szczelinę między świecącą listwą a posadzką trzeba wypełnić fugą elastyczną - silikonową.


Nasza rada: Gdybyśmy chcieli w podobny sposób podświetlić posadzkę tarasu lub ceramiczną nawierzchnię przed wejściem do budynku, powinniśmy kupić specjalne listwy, szczelniejsze i odporniejsze na uszkodzenia niż te do wnętrz.


Dodano: 01-03-2012