Oświetlenie sufitowe
Wszystkie produkty(72)
Dowiedz się więcej
Oświetlenie sufitowe oświetla całą łazienkę. Jasne, rozproszone światło, nie tworzy cieni i pozwala na wygodne wykonywanie wszystkich czynności. Na suficie można zamontować plafon, lampę wiszącą lub spot. Można również stworzyć sufit podwieszany i na nim rozmieścić poszczególne punkty świetlne.
Łazienkowe oświetlenie sufitowe – rodzaje
Oświetlenie to jedna z najważniejszych rzeczy w każdym pomieszczeniu. W łazience jakość światła jest szczególnie ważna, ze względu na wykonywane w niej czynności – wymagają one dobrego oświetlenia. Oprócz lamp doświetlających konkretne miejsca (np. lustro łazienkowe), niezbędne są także te na suficie. Nie powinny być zbyt mocne, ponieważ w nocy i nad ranem mogłyby oślepiać użytkowników łazienki, ani za słabe, bo nie spełniłyby swojego zadania. Jakie lampy sufitowe nadają się do łazienki?
- Plafon – wygodna, płaska lampa, przytwierdzana do powierzchni sufitu. Może mieć różne kształty oraz rozmiary, przeważnie jest wykonana ze szkła lub tworzywa sztucznego, czasami wzbogaconego o elementy z drewna lub metalu. Oprawy plafonów mogą przylegać do powierzchni sufitu (są wówczas niemal niewidoczne) lub przeciwnie – wyróżniać się na jego tle. Plafony z odpowiednimi żarówkami są w stanie oświetlić całą łazienkę. Nie ma ryzyka, że taka lampa będzie w jakikolwiek sposób przeszkadzała użytkownikom pomieszczenia.
- Lampa wisząca – zwykle umieszcza się ją niedaleko umywalki, np. nad blatem łazienkowym. Długość lampy powinna być odpowiednio dobrana – tak, aby nie przeszkadzała ona użytkownikom i prawidłowo oświetlała dane miejsce.
- Spot – niewielka lampa o nowoczesnym, minimalistycznym designie. Spoty występują pojedynczo, choć czasem umieszcza się kilka sztuk na jednej podstawie. Zaletą lamp tego typu jest ruchoma oprawa, dzięki której można skierować strumień światła w dowolną stronę.
- Punktowe oświetlenie sufitowe – w łazienkach często montuje się sufity podwieszane, w których można łatwo i szybko rozmieścić dowolną liczbę punktów świetlnych – tzw. opraw oczkowych. Bardzo równomiernie i dokładnie oświetlają całe pomieszczenie, trzeba jedynie odpowiednio dobrać moc lampek i barwę światła.
Niezależnie od rodzaju wybranych lamp, o sukcesie decydują dobrze zaprojektowana instalacja elektryczna i żarówki o odpowiedniej barwie oraz mocy. Oświetlenie sufitowe jest niezbędne, choć praktycznie w każdej łazience potrzebne są jeszcze dodatkowe lampy. Szczególnie istotne jest oświetlenie obok lustra, ze względu na to, że domownicy przy jego pomocy wykonują czynności higieniczno-pielęgnacyjne. Z dodatkowych źródeł światła można zrezygnować jedynie w niewielkich pomieszczeniach, o ile lampa sufitowa zostanie właściwie umieszczona.
Lampa sufitowa w łazience – najważniejsze parametry
Jedną z najważniejszych cech lampy jest design, który tworzy odpowiednią atmosferę i podkreśla charakter wnętrza. Równie istotna jest funkcjonalność, na którą składa się kilka poniższych, podstawowych parametrów.
- Szczelność – w łazience panuje podwyższona wilgotność, więc oprawy muszą być przystosowane do takich warunków. Powinny spełniać odpowiednią klasę wodoszczelności – tj. IP44 lub wyższą. Tak oznaczone oprawy są odporne na parę wodną i zachlapania.
- Ekonomia – w łazience warto zastosować energooszczędne lampy, wyposażone w trwałe diody LED. Obecnie są one bardzo popularne.
- Barwa światła – dla człowieka optymalne jest światło o barwie jak najbardziej zbliżonej do słonecznego, a zatem białe lub neutralne, mające ok. 3000-4000 K. Zbyt ciepłe światło jest niepraktyczne, więc nie nadaje się do łazienki. Warto unikać także żarówek o zbyt chłodnej, wręcz niebieskawej barwie.
- Liczba punktów świetlnych – lampa może mieć jedną żarówkę lub kilka, to powinno zależeć od rozmiarów łazienki. Na suficie można umieścić wiele niezależnych opraw lub jedną dużą, wyposażoną w kilka żarówek.