Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Oświetlenie sufitowe

Dobry projekt oświetlenia łazienki obejmuje przede wszystkim światło ogólne z sufitu, które dobrze oświetla pomieszczenie. Idealnie umieszczone oświetlenie na suficie, pośrodku pomieszczenia, jest rodzajem rozproszonego światła, które całkowicie oświetla pomieszczenie bez tworzenia cieni. Można wybrać do zamontowania na suficie lampę czy plafon lub zdecydować się na wbudowane w sufit reflektorki lub oczka. Wybierz jasne, ale niezbyt mocne światło: może oślepiać, szczególnie w nocy lub wcześnie rano. Dzięki technologii LED niektóre oprawy pozwalają na regulację natężenia i barwy światła, aby uzyskać idealną jasność o każdej porze dnia, przy jednoczesnym zachowaniu niskiego zużycia prądu. Znajdziesz u nas szeroki wybór oświetlenia łazienkowego w różnych stylach, materiałach wykonania, kolorach i technologii.

Wszystkie produkty(72)

z4
(5)
117 zł/ szt.
139 zł / szt.
15% taniej
(10)
107 zł/ szt.
129 zł / szt.
17% taniej
(10)
147 zł/ szt.
179 zł / szt.
17% taniej
(1)
97 zł/ szt.
119 zł / szt.
18% taniej
(6)
97 zł/ szt.
119 zł / szt.
18% taniej
59,99 zł/ szt.
79,99 zł/ szt.
119 zł/ szt.
119 zł/ szt.
119 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Oświetlenie sufitowe oświetla całą łazienkę. Jasne, rozproszone światło, nie tworzy cieni i pozwala na wygodne wykonywanie wszystkich czynności. Na suficie można zamontować plafon, lampę wiszącą lub spot. Można również stworzyć sufit podwieszany i na nim rozmieścić poszczególne punkty świetlne.

Łazienkowe oświetlenie sufitowe – rodzaje

Oświetlenie to jedna z najważniejszych rzeczy w każdym pomieszczeniu. W łazience jakość światła jest szczególnie ważna, ze względu na wykonywane w niej czynności – wymagają one dobrego oświetlenia. Oprócz lamp doświetlających konkretne miejsca (np. lustro łazienkowe), niezbędne są także te na suficie. Nie powinny być zbyt mocne, ponieważ w nocy i nad ranem mogłyby oślepiać użytkowników łazienki, ani za słabe, bo nie spełniłyby swojego zadania. Jakie lampy sufitowe nadają się do łazienki?

  • Plafon – wygodna, płaska lampa, przytwierdzana do powierzchni sufitu. Może mieć różne kształty oraz rozmiary, przeważnie jest wykonana ze szkła lub tworzywa sztucznego, czasami wzbogaconego o elementy z drewna lub metalu. Oprawy plafonów mogą przylegać do powierzchni sufitu (są wówczas niemal niewidoczne) lub przeciwnie – wyróżniać się na jego tle. Plafony z odpowiednimi żarówkami są w stanie oświetlić całą łazienkę. Nie ma ryzyka, że taka lampa będzie w jakikolwiek sposób przeszkadzała użytkownikom pomieszczenia.
  • Lampa wisząca – zwykle umieszcza się ją niedaleko umywalki, np. nad blatem łazienkowym. Długość lampy powinna być odpowiednio dobrana – tak, aby nie przeszkadzała ona użytkownikom i prawidłowo oświetlała dane miejsce.
  • Spot – niewielka lampa o nowoczesnym, minimalistycznym designie. Spoty występują pojedynczo, choć czasem umieszcza się kilka sztuk na jednej podstawie. Zaletą lamp tego typu jest ruchoma oprawa, dzięki której można skierować strumień światła w dowolną stronę.
  • Punktowe oświetlenie sufitowe – w łazienkach często montuje się sufity podwieszane, w których można łatwo i szybko rozmieścić dowolną liczbę punktów świetlnych – tzw. opraw oczkowych. Bardzo równomiernie i dokładnie oświetlają całe pomieszczenie, trzeba jedynie odpowiednio dobrać moc lampek i barwę światła.

Niezależnie od rodzaju wybranych lamp, o sukcesie decydują dobrze zaprojektowana instalacja elektryczna i żarówki o odpowiedniej barwie oraz mocy. Oświetlenie sufitowe jest niezbędne, choć praktycznie w każdej łazience potrzebne są jeszcze dodatkowe lampy. Szczególnie istotne jest oświetlenie obok lustra, ze względu na to, że domownicy przy jego pomocy wykonują czynności higieniczno-pielęgnacyjne. Z dodatkowych źródeł światła można zrezygnować jedynie w niewielkich pomieszczeniach, o ile lampa sufitowa zostanie właściwie umieszczona.

Lampa sufitowa w łazience – najważniejsze parametry

Jedną z najważniejszych cech lampy jest design, który tworzy odpowiednią atmosferę i podkreśla charakter wnętrza. Równie istotna jest funkcjonalność, na którą składa się kilka poniższych, podstawowych parametrów.

  • Szczelność – w łazience panuje podwyższona wilgotność, więc oprawy muszą być przystosowane do takich warunków. Powinny spełniać odpowiednią klasę wodoszczelności – tj. IP44 lub wyższą. Tak oznaczone oprawy są odporne na parę wodną i zachlapania.
  • Ekonomia – w łazience warto zastosować energooszczędne lampy, wyposażone w trwałe diody LED. Obecnie są one bardzo popularne.
  • Barwa światła – dla człowieka optymalne jest światło o barwie jak najbardziej zbliżonej do słonecznego, a zatem białe lub neutralne, mające ok. 3000-4000 K. Zbyt ciepłe światło jest niepraktyczne, więc nie nadaje się do łazienki. Warto unikać także żarówek o zbyt chłodnej, wręcz niebieskawej barwie.
  • Liczba punktów świetlnych – lampa może mieć jedną żarówkę lub kilka, to powinno zależeć od rozmiarów łazienki. Na suficie można umieścić wiele niezależnych opraw lub jedną dużą, wyposażoną w kilka żarówek.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.