Oświetlenie obok lustra
Wszystkie produkty(28)
Dowiedz się więcej
Oświetlenie lustra w łazience może być wbudowane w samo lustro, zamontowane tuż nad nim lub obok – po obu stronach tafli. To ostatnie rozwiązanie najlepiej sprawdza się w przypadku luster wąskich i wysokich. Wymaga zastosowania kinkietów albo reflektorków łazienkowych, mocowanych do ściany, na której wisi lustro. Warto wiedzieć, jak prawidłowo dobrać takie oświetlenie i jakich błędów unikać.
Rozmieszczenie oświetlenia obok lustra łazienkowego
Oświetlenie obok lustra łazienkowego powinno być rozmieszczone symetrycznie, po obu jego stronach – na tej samej wysokości (tj. mniej więcej na poziomie twarzy użytkownika, czyli ok. 160-170 cm licząc od podłogi). Najlepiej sprawdzą się dwa identyczne kinkiety albo reflektory łazienkowe – tym bardziej że pozwalają skierować strumień światła w określoną stronę. Aby lustro dobrze spełniało swoją funkcję, powinno być (w miarę możliwości) oświetlone równomiernie. Kinkiety lub reflektorki, zamocowane po obu stronach zwierciadła, najlepiej wyglądają w zestawieniu z lustrami podłużnymi, które są zorientowane pionowo. Mogą to być np. wąskie i wysokie, prostokątne lustra, albo tafle o owalnym kształcie.
Jakie parametry powinno mieć oświetlenie lustra łazienkowego?
Wybierając oświetlenie lustra łazienkowego, trzeba wziąć pod uwagę zarówno styl lamp (aby pasowały do wystroju pomieszczenia), jak i ich parametry techniczne (aby światło ułatwiało, a nie utrudniało, wykonywanie różnych czynności higieniczno-pielęgnacyjnych).
- Oprawy lamp łazienkowych muszą być przystosowane do warunków panujących w tym pomieszczeniu. Odnosi się to zwłaszcza do wysokiej wilgotności, a także faktu, że kinkiety lub reflektory znajdujące się obok lustra mogą zostać zachlapane wodą. Wobec tego muszą mieć odpowiednio zabezpieczone oprawy, które spełniają klasę wodoszczelności IP44 lub wyższą.
- W łazience najlepiej sprawdzi się oświetlenie o barwie neutralnej, czyli zbliżonej do barwy naturalnego światła słonecznego (ewentualnie lekko chłodnej). Nie przekłamuje ono kolorów i nie zniekształca obrazu widocznego w lustrze. Takie światło emitują żarówki o liczbie kelwinów (K) mieszczącej się w przedziale od 4000 do 5000.
- CRI albo Ra, czyli współczynnik odwzorowania barw, nie powinien być mniejszy niż 80-90.
- Zalecane natężenie światła obok lustra w łazience to ok. 800-1000 luksów (lx).
- Żarówki stosowane w lampach obok lustra powinny mieć moc 40-50 watów (W) – dotyczy to modeli tradycyjnych – lub 5 watów, w przypadku najpopularniejszych obecnie żarówek LED. Są one zresztą trwalsze, bezpieczniejsze (nie pękają, nie nagrzewają się) i bardziej ekonomiczne (świecą znacznie dłużej oraz jaśniej).
- Najlepiej, by światło obok lustra było rozproszone, dlatego w łazience warto zastosować mleczne żarówki lub klosze. Dzięki nim lustro będzie dobrze doświetlone, a lampy nie oślepią użytkownika.
Łazienkowe oświetlenie obok lustra – często popełniane błędy
Niewłaściwie dobrane oświetlenie lustra może negatywnie wpływać na funkcjonalność łazienki i powodować dyskomfort u jej użytkowników. Czego zatem unikać? Jakie błędy są najczęstsze?
- Lustro może być oświetlone niesymetrycznie lub nierównomiernie – np. wówczas, gdy kinkiet znajduje się tylko po jednej stronie tafli, albo są dwa, ale wyposażone w żarówki o odmiennej mocy, barwie itp. W takim przypadku twarz odbijającą się w lustrze przysłaniają cienie, co utrudnia m.in. wykonanie makijażu.
- Za słabe oświetlenie sprawia, że lustro nie spełnia dobrze swojej funkcji – szczególnie podczas wykonywania precyzyjnych czynności pielęgnacyjnych (jak np. golenie twarzy). Zbyt mocne światło może z kolei oślepiać użytkownika.
- Zbyt ciepłe światło sprawia, że na twarzy odbijającej się w lustrze nie widać wielu szczegółów, poza tym nieznacznie zmienia barwę cery.
- Obok lustra nie należy montować kolorowych żarówek ani kloszy – wyglądają efektownie, ale ich walory praktyczne są znikome.
- Nieszczelne oprawy kinkietów albo reflektorów, znajdujących się obok lustra, są niebezpieczne, szczególnie wówczas, gdy dostanie się do nich woda.