Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Oświetlenie obok lustra

Oprócz ogólnego światła z sufitu, dobry projekt oświetlenia łazienki może również obejmować funkcjonalne światło obok lustra. Dobre oświetlenie w pobliżu umywalki i lustra jest niezbędne do wykonywania codziennych czynności pielęgnacyjnych, takich jak nakładanie makijażu i golenie. Taki kinkiet nie tylko dobrze oświetli twarz, ale może być również elementem dekoracyjnym w łazience. Kinkiety łazienkowe można również instalować w innych obszarach łazienki, aby w razie potrzeby dodać punkty świetlne. Upewnij się, że wybierasz lampy, które pasują do obszaru, w którym chcesz je zainstalować i mają odpowiednią klasę szczelności IP. U nas znajdziesz szeroką ofertę kinkietów łazienkowych w różnych stylach oraz kolorystyce.

Wszystkie produkty(28)

z2
(1)
39,99 zł/ szt.
69,99 zł/ szt.
(1)
69,99 zł/ szt.
(1)
69,99 zł/ szt.
29,88 zł/ szt.
70,88 zł/ szt.
88,88 zł / szt.
20% taniej
70,88 zł/ szt.
88,88 zł / szt.
20% taniej
(1)
49,99 zł/ szt.
(1)
149 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Oświetlenie lustra w łazience może być wbudowane w samo lustro, zamontowane tuż nad nim lub obok – po obu stronach tafli. To ostatnie rozwiązanie najlepiej sprawdza się w przypadku luster wąskich i wysokich. Wymaga zastosowania kinkietów albo reflektorków łazienkowych, mocowanych do ściany, na której wisi lustro. Warto wiedzieć, jak prawidłowo dobrać takie oświetlenie i jakich błędów unikać.

Rozmieszczenie oświetlenia obok lustra łazienkowego

Oświetlenie obok lustra łazienkowego powinno być rozmieszczone symetrycznie, po obu jego stronach – na tej samej wysokości (tj. mniej więcej na poziomie twarzy użytkownika, czyli ok. 160-170 cm licząc od podłogi). Najlepiej sprawdzą się dwa identyczne kinkiety albo reflektory łazienkowe – tym bardziej że pozwalają skierować strumień światła w określoną stronę. Aby lustro dobrze spełniało swoją funkcję, powinno być (w miarę możliwości) oświetlone równomiernie. Kinkiety lub reflektorki, zamocowane po obu stronach zwierciadła, najlepiej wyglądają w zestawieniu z lustrami podłużnymi, które są zorientowane pionowo. Mogą to być np. wąskie i wysokie, prostokątne lustra, albo tafle o owalnym kształcie.

Jakie parametry powinno mieć oświetlenie lustra łazienkowego?

Wybierając oświetlenie lustra łazienkowego, trzeba wziąć pod uwagę zarówno styl lamp (aby pasowały do wystroju pomieszczenia), jak i ich parametry techniczne (aby światło ułatwiało, a nie utrudniało, wykonywanie różnych czynności higieniczno-pielęgnacyjnych).

 • Oprawy lamp łazienkowych muszą być przystosowane do warunków panujących w tym pomieszczeniu. Odnosi się to zwłaszcza do wysokiej wilgotności, a także faktu, że kinkiety lub reflektory znajdujące się obok lustra mogą zostać zachlapane wodą. Wobec tego muszą mieć odpowiednio zabezpieczone oprawy, które spełniają klasę wodoszczelności IP44 lub wyższą.
 • W łazience najlepiej sprawdzi się oświetlenie o barwie neutralnej, czyli zbliżonej do barwy naturalnego światła słonecznego (ewentualnie lekko chłodnej). Nie przekłamuje ono kolorów i nie zniekształca obrazu widocznego w lustrze. Takie światło emitują żarówki o liczbie kelwinów (K) mieszczącej się w przedziale od 4000 do 5000.
 • CRI albo Ra, czyli współczynnik odwzorowania barw, nie powinien być mniejszy niż 80-90.
 • Zalecane natężenie światła obok lustra w łazience to ok. 800-1000 luksów (lx).
 • Żarówki stosowane w lampach obok lustra powinny mieć moc 40-50 watów (W) – dotyczy to modeli tradycyjnych – lub 5 watów, w przypadku najpopularniejszych obecnie żarówek LED. Są one zresztą trwalsze, bezpieczniejsze (nie pękają, nie nagrzewają się) i bardziej ekonomiczne (świecą znacznie dłużej oraz jaśniej).
 • Najlepiej, by światło obok lustra było rozproszone, dlatego w łazience warto zastosować mleczne żarówki lub klosze. Dzięki nim lustro będzie dobrze doświetlone, a lampy nie oślepią użytkownika.

Łazienkowe oświetlenie obok lustra – często popełniane błędy

Niewłaściwie dobrane oświetlenie lustra może negatywnie wpływać na funkcjonalność łazienki i powodować dyskomfort u jej użytkowników. Czego zatem unikać? Jakie błędy są najczęstsze?

 • Lustro może być oświetlone niesymetrycznie lub nierównomiernie – np. wówczas, gdy kinkiet znajduje się tylko po jednej stronie tafli, albo są dwa, ale wyposażone w żarówki o odmiennej mocy, barwie itp. W takim przypadku twarz odbijającą się w lustrze przysłaniają cienie, co utrudnia m.in. wykonanie makijażu.
 • Za słabe oświetlenie sprawia, że lustro nie spełnia dobrze swojej funkcji – szczególnie podczas wykonywania precyzyjnych czynności pielęgnacyjnych (jak np. golenie twarzy). Zbyt mocne światło może z kolei oślepiać użytkownika.
 • Zbyt ciepłe światło sprawia, że na twarzy odbijającej się w lustrze nie widać wielu szczegółów, poza tym nieznacznie zmienia barwę cery.
 • Obok lustra nie należy montować kolorowych żarówek ani kloszy – wyglądają efektownie, ale ich walory praktyczne są znikome.
 • Nieszczelne oprawy kinkietów albo reflektorów, znajdujących się obok lustra, są niebezpieczne, szczególnie wówczas, gdy dostanie się do nich woda.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.