Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Oświetlenie do łazienki

Łazienka to miejsce, z którego korzystamy wielokrotnie w ciągu dnia. Jej funkcjonalność to podstawa wygodnego korzystania z tego pomieszczenia. Sprawdź, jak wiele rozwiązań umożliwia oświetlenie do łazienki, a przede wszystkim dowiedz się, jakie powinno być oświetlenie, by sprawdziło się w tak specyficznym miejscu, jakim jest łazienka ‒ przy stałej ekspozycji na działanie wody i wilgoci utrzymującej się w powietrzu.

Wszystkie produkty(170)

z9

(5)
117 zł/ szt.
139 zł / szt.
15% taniej

(10)
107 zł/ szt.
129 zł / szt.
17% taniej

(10)
147 zł/ szt.
179 zł / szt.
17% taniej

(1)
97 zł/ szt.
119 zł / szt.
18% taniej

(6)
97 zł/ szt.
119 zł / szt.
18% taniej

(1)
39,99 zł/ szt.

59,99 zł/ szt.

79,99 zł/ szt.

119 zł/ szt.

119 zł/ szt.

119 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Oświetlenie do łazienki

Łazienka to miejsce, w którym spędzamy sporo czasu każdego dnia. Oświetlenie łazienkowe jest zatem niezbędne, by z pomieszczenia korzystało się nie tylko wygodnie, ale i ekonomicznie. W aranżacji łazienek najpopularniejsze i najczęściej wybierane jest oświetlenie łazienkowe nad lustrem, które ułatwia codzienne zabiegi pielęgnacyjne. Ich uzupełnieniem jest oświetlenie łazienkowe sufitowe. W jednym i drugim przypadku popularną formą oświetlenia wybieraną przez klientów jest oświetlenie łazienkowe led. Jego popularność wynika nie tylko z faktu, że umożliwia dobranie interesującej oprawy ze względu na urozmaicony design, ale jest także oświetleniem trwałym, oszczędnym i nie przegrzewa się. Dzięki temu jest również bezpieczne, co w warunkach łazienkowych zdominowanych przez wilgoć jest najbardziej pożądaną cechą.

Poza kwestiami funkcjonalnymi, wizerunkowymi i ekonomicznymi, najważniejszą cechą oświetlenia łazienkowego jest właśnie jego przystosowanie do specyficznych warunków panujących w tym pomieszczeniu. Narażenie na wodę, parę wodną, wilgoć, a także osadzający się kurz sprawia, że oświetlenie musi mieć takie parametry, które nie spowodują zagrożenia dla życia człowieka, nie będą powodować spięć czy niebezpiecznych zwarć.

Oprawy oświetleniowe do łazienki oferowane w sklepach Leroy Merlin spełniają wszystkie wymagane kryteria. Przy wyborze oświetlenia warto zwrócić szczególną uwagę na klasę szczelności IP, która jest ważna w kontekście ochrony przed kurzem, dotykiem oraz przedostawaniem się wilgoci z zewnątrz. Klasa szczelności IP decyduje o tym, czy dane oświetlenie sprawdzi się w pomieszczeniach łazienkowych.

Im wyższy wskaźnik IP oświetlenia łazienkowego, tym większe bezpieczeństwo zapewnia. Do łazienki powinno się stosować oprawy o klasie szczelności IP powyżej 21, jednak nie każda strefa w łazience jest tak samo narażona na działanie wody, dlatego w niektórych miejscach wystarczą parametry IP 21, a w innych potrzebne mogą być te najwyższe, czyli np. IP 67.

Łazienkę można podzielić na cztery strefy:

  • strefę zero, z bezpośrednim dostępem wody, do której nie ma możliwości zamontowania oświetlenia (chyba że jest to oświetlenie wanny lub prysznica, które jest z nimi spójnie zintegrowane);
  • strefę pierwszą, znajdującą się wokół wanny i prysznica ‒ jest to strefa najbardziej narażona na bezpośredni kontakt z wodą. Znajduje się na wysokości do 2,25 metra od podłogi;
  • strefę drugą, znajdującą się w obrębie 60 cm w każdym kierunku od strefy pierwszej oraz w okolicach umywalki. Można tam montować oświetlenie o obniżonym stopniu IP, ale nadal będzie ono silnie narażone na działanie wody;
  • strefę trzecią, zajmującą pozostałą powierzchnię łazienki, która narażona jest na działanie wody w postaci lekkiego chlapania wodą.

Jakie są kluczowe parametry oświetlenia w poszczególnych strefach?

  • strefa zero zakłada możliwość umieszczenia oświetlenia tylko o klasie szczelności IP67 lub IP68 oraz o obniżonym napięciu 12 V;
  • strefa pierwsza ‒ oświetlenie o klasie szczelności IP44 lub IP54 oraz obniżonym napięciu 12 V;
  • strefa druga ‒ oświetlenie o klasie szczelności IP44 lub IP54 oraz obniżonym napięciu 12 V;
  • strefa trzecia ‒ oświetlenie o klasie szczelności IP21 lub IP23 bez konieczności obniżonego napięcia 12 V.

Poszczególne strefy łazienki, wyznaczając granicę i miejsce narażenia na bezpośrednie działanie wody, określają także, jak silne zabezpieczenia powinno mieć oświetlenie w poszczególnych częściach łazienki. Inne zatem będą parametry oświetlenia zamontowanego tuż przy elementach sanitarnych, a inne w obrębie sufitu, gdzie oświetlenie narażone jest głównie na działanie kropli z unoszącej się pary wodnej.

Wyznaczone strefy i parametry wpływają na bezpieczeństwo użytkowników łazienki, więc wszystkie elementy oświetlenia oraz zamontowane gniazdka powinny być zgodne z przeznaczeniem do konkretnych stref.

Oświetlenie sufitowe

W każdej łazience oświetlenie sufitowe jest niezbędne. Mimo tego, że najczęściej używanym światłem jest oświetlenie nad lustrem, to właśnie oświetlenie sufitowe wpływa na rozświetlenie przestrzeni w tak ciemnym pomieszczeniu, jakim jest łazienka. Łazienki rzadko dysponują dużym oknem, a nawet jeśli tam jest, to i tak po zmroku nie wprowadza do wnętrza łazienki dodatkowego światła. Oświetlenie całego pomieszczenia od strony sufitu jest bardzo wygodne i łatwe w utrzymaniu czystości w łazience. W asortymencie oświetlenia łazienkowego dostępnego w sklepach Leroy Merlin znajdują się m.in. kinkiety, plafony, plafoniery i oświetlenie sufitowe punktowe. Wyboru można dokonać pomiędzy oprawą stropową a natynkową.

Do oświetlenia łazienki chętnie wybierane jest oświetlenie sufitowe led lub inne nowoczesne oświetlenie sufitowe. Jak już wspomniano, pozwala ono nie tylko na wybór oświetlenia o ciekawym wzornictwie lub z możliwością zmiany koloru światła (w przypadku, gdy oprawa oświetleniowa pozwala na ustawienie oświetlenia z kolorystyką RGB czy dodatkowym pilotem), ale przede wszystkim przynosi realne oszczędności w budżecie przeznaczonym na rachunki. Oświetlenie led cechuje się trwałością, więc klienci decydują się na zakup takiego oświetlenia przede wszystkim z myślą o długim użytkowaniu i niezawodności.

Oświetlenie nad lustrem

Dobrze dobrane oświetlenie nad lustrem w łazience poprawia wygląd naszego odbicia i ułatwia wszelkie zabiegi związane z makijażem i pielęgnacją. Dobre światło pozwala wykonać idealny makijaż, dzięki czemu każda kobieta ma pewność, że po wyjściu z domu jej twarz będzie wyglądać korzystnie. Wieczorem światło przy lustrze pozwala dokładnie zmyć makijaż z twarzy i pomaga w innych zabiegach pielęgnacyjnych.

W ofercie sklepów Leroy Merlin znajduje się kilka wariantów oświetlenia łazienkowego do montażu nad lustrem. Są nimi m.in. kinkiet łazienkowy i lampa nad lustrem.

Oświetlenie łazienkowe nad lustrem może być delikatne pod względem wizualnym i tworzyć jedną wąską belkę, może mieć formę kulistych doświetlaczy, często montowanych również jako otoczenie damskiej toaletki, lub może być wyposażone w reflektorki skierowane w stronę umywalki i twarzy, by dobrze ją podświetlać.

Oświetlenie nad lustrem łazienkowym poza swoją główną funkcją stanowi również formę dekoracji. Po włączeniu takiego światła niemal automatycznie zwraca się uwagę na podświetlenie lustra w łazience, co spowodowane jest lokalizacją, znajdującą się dosyć blisko twarzy i nieco ponad wysokością wzroku. Ponieważ ten rodzaj oświetlenia umieszczony jest również blisko elementów wodnych, tak jak w przypadku wszystkich lamp do łazienki powinien cechować się klasą szczelności minimum IP 20.

Oświetlenie obok lustra

Oświetlenie boczne lustra łazienkowego jest zdecydowanie mniej popularne niż oświetlenie nad lustrem. Wynika to z faktu, że często nie ma miejsca na zamontowanie takiego rodzaju oświetlenia, jeżeli lustro w łazience jest szerokie lub inne elementy wyposażenia łazienki wykluczają takie rozwiązanie.

Kinkiet łazienkowy i plafon łazienkowy są najczęściej stosowane do aranżacji oświetlenia przy lustrze. Kuliste oświetlenie obok lustra znacznie lepiej doświetla całą twarz niż oświetlenie montowane nad lustrem. Taki rodzaj oświetlenia stosuje się również przy damskich toaletkach, gdzie pełni podobną funkcję.

W asortymencie Leroy Merlin dostępny jest szeroki wybór kinkietów, dlatego ich wzór można dobrać bezpośrednio do stylu łazienki. Kinkiety kule i ringi, kinkiety prostokątne i kryształowe, a także kinkiety przypominające świetlistą listwę to tylko część spośród produktów, które są do dyspozycji naszych klientów. Każdy może wybrać kinkiet do lustra według własnych potrzeb i ulubionej kolorystyki. Ich parametry są dostosowane do specyficznych warunków panujących w łazience.