Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Oświetlenie do kuchni

Listwy oświetleniowe, płomyki, lampy led, panele led lub lampy stołowe dają ogromne możliwości aranżacji kuchni. Oświetlenie kuchni nie musi ograniczać się do oświetlenia sufitowego, a ciemna mała kuchnia w jednej chwili odejdzie w niepamięć dzięki nieinwazyjnym systemom oświetleniowym. Sprawdź, jak dzięki maskownicom do kabli i gniazdek można odmienić kuchenną przestrzeń. Zobacz, jak wiele zalet i możliwości daje oświetlenie led kuchni i gdzie je zastosować, aby uzyskać oczekiwany efekt.

Wszystkie produkty(204)

z11
(3)
119 zł/ szt.
26,88 zł/ szt.
39,88 zł / szt.
32% taniej
69,99 zł/ szt.
(1)
69,99 zł/ szt.
(1)
69,99 zł/ szt.
(1)
39,99 zł/ szt.
59,99 zł/ szt.
(2)
39,99 zł/ szt.
39,99 zł/ szt.
(1)
59,99 zł/ szt.
(2)
29,99 zł/ szt.
(2)
89,99 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Oświetlenie do kuchni ‒ dlaczego jest tak ważne?

Oświetlenie do kuchni jest kluczowym elementem w codziennym użytkowaniu tego pomieszczenia. W kuchni przebywamy wielokrotnie w ciągu dnia, przygotowując i spożywając posiłki, a także odpoczywając przy ich spożywaniu czy spotkaniach w gronie rodziny.

Wyposażając mieszkanie, dużą wagę przykłada się do funkcjonalności kuchni, ale warto pamiętać, że znaczenie ma nie tylko rozmieszczenie mebli i sprzętów kuchennych. Światło również w dużym stopniu decyduje o tym, czy korzystanie z kuchni będzie wygodne.

Często kuchnia ma na tyle małą powierzchnię, że światło dzienne nie jest w stanie dotrzeć we wszystkie zakamarki. Kiedy blaty mają powyżej 60 cm głębokości (co zdarza się często, gdy w kuchni montowane są wyspy na zabudowie szafek), korzystanie z kuchni nie tylko wieczorami, ale także za dnia może być utrudnione. Niewystarczająca ilość światła docierająca w zabudowane miejsca powoduje, że nie widzimy dokładnie, co znajduje się w szafkach.

Wielu klientów zastanawia się, jakie oświetlenie do kuchni wybrać. Odpowiedź na to pytanie brzmi: zależy, jaką funkcję ma spełniać dane oświetlenie. Do wyboru mamy oświetlenie sufitowe do kuchni, oświetlenie podszafkowe i oświetlenie nadszafkowe. Poza miejscem montażu różnią się one między sobą wyglądem i wielkością.

Oświetlenie sufitowe może być dekoracyjne, nastropowe (montowane np. w podwieszanym suficie) lub natynkowe. Może być zamontowane w centralnym punkcie kuchni i pełnić formę wiszącego żyrandola lub mieć formę reflektorka, którego światło skierowane jest na blat w kuchni.

Oświetlenie podszafkowe jest najczęściej wybierane ze względu na dużą funkcjonalność. Klienci chętnie wybierają oświetlenie led do kuchni pod szafki, ponieważ jest energooszczędne, dobrze oświetla powierzchnię blatu, nie koliduje z innymi elementami wyposażenia, a jego światło daje również efekt dekoracyjny. Oświetlenie led do kuchni nie razi w oczy, podkreśla zabudowę i nie powoduje nagrzewania się oświetlanych przedmiotów, więc nie wpływa negatywnie na zabudowę. Ta forma oświetlenia jest często wybierana do małych kuchni, gdzie nie ma możliwości zamontowania większej liczby punktów świetlnych.

W ofercie Leroy Merlin są listwy oświetleniowe, lampki LED czy płomyki, które można ustawiać pod wybranym kątem.

Oświetlenie wnętrza szafek

Oświetlenie szafek kuchennych pozwala na wygodne użytkowanie przestrzeni kuchni zarówno w dzień, jak i wieczorami. Szafki można oświetlić na kilka sposobów ‒ wewnątrz i na zewnątrz.

Do oświetlenia wewnątrz stosuje się lampy led, które nie nagrzewają się i nie pobierają zbyt dużej ilości energii elektrycznej, co w przypadku częstego, ale niezbyt długiego oświetlania wnętrza szafek idealnie się sprawdza. Są dwa rodzaje oświetlenia stosowane w aranżacji kuchni:

  • listwy oświetleniowe, które można umieścić pod półkami wewnątrz szafek lub w ich wewnętrznych kątach, by podświetlenie ukazywało, co znajduje się w głębszej części szafki. Listwy oświetleniowe montowane wzdłuż całej powierzchni zabudowania szafek podkreślają zabudowę i oświetlają całą powierzchnię roboczą kuchni;
  • płomyk, który jako pojedynczy, samodzielnie zamontowany punkt może zostać ukryty pod półkami i oświetlać wnętrze szafek, zapewniając oświetlenie tylko w tych miejscach, z których w danym momencie się korzysta.

Do powyższych elementów można zakupić oddzielne czujniki ruchu. Zamontowane wraz z oświetleniem, przy każdym otwieraniu szafki lub podchodzeniu do blatu uruchomią odpowiednie oświetlenie bez względu na porę dnia. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w małych kuchniach, ciemnych kuchniach bez okna i dostępu do światła dziennego lub kuchniach przejściowych, gdzie niewygodne jest zapalanie światła przy każdym przechodzeniu przez kuchnię.

Oświetlenie podszafkowe i cokołu

Blat jest głównym miejscem w kuchni, przy którym wykonuje się większość czynności związanych z przygotowaniem posiłku. Kiedy na blat nie pada bezpośrednia i wystarczająca ilość światła dziennego, prace kuchenne są znacznie utrudnione. W takiej sytuacji pomocą jest właśnie oświetlenie montowane pod szafki wiszące nad blatem, które dobrze oświetlają przestrzeń roboczą.

Podobnie jak przy oświetleniu do wnętrza szafek, tak w przypadku oświetlenia podszafkowego najlepiej sprawdzają się lampy led. Do oświetlenia podszafkowego w kuchni można zastosować wspomnianą wcześniej listwę oświetleniową i płomyk. Jeden i drugi rodzaj oświetlenia może być zamontowany na całej długości zabudowy lub tylko miejscowo, a w montażu mogą występować razem.

Systemy oświetleniowe

Oświetlenie podszafkowe led często montuje się z czujnikami ruchu, by światło włączało się samodzielnie, kiedy pracujemy przy blacie, a wyłączało, kiedy od niego odchodzimy. Oprócz tego dostępne są oprawy podszafkowe, oprawy meblowe oraz maskownice do kabli, które umożliwiają ukrycie podłączenia lub zabezpieczenie taśmy led. Interesującym produktem jest również panel led podszafkowy, który nie tylko jest bardzo energooszczędny i charakteryzuje się długą żywotnością, ale również pokrywa dużą część spodniej części szafek wiszących, dając wrażenie pełnego oświetlenia porównywalnego z tym pochodzącym ze światła dziennego.

Ze względu na specyficzne warunki, jakie panują w kuchni ‒ parę wodną wytwarzającą się w okolicy kuchenki (szczególnie kiedy brak jest w kuchni okapu), pozostałości tłuszczu osadzającego się na meblach czy zabrudzenia będące wynikiem przygotowywania potraw ‒ konieczne jest wprowadzanie do kuchni akcesoriów i dodatków, które będą na nie odporne. Dostępne systemy oświetleniowe pomagają utrzymać kuchnię w idealnym stanie i wspomóc jej codzienną pielęgnację.

Produktem chętnie kupowanym przez klientów są czujniki ruchu. Najlepiej sprawdzają się w trakcie gotowania, kiedy mając pobrudzone ręce, nie mamy możliwości wygodnego zapalenia światła. Często do podłączenia oświetlenia led niezbędny jest transformator, który obniży i zredukuje napięcie prądu z wysokiego na niski, jakim charakteryzuje się oświetlenie led. W kuchni świetnie sprawdzają się także maskownice do kabli i maskownice do wtyczek, które zachowują wizualny ład, a dodatkowo pozwalają na łatwiejsze czyszczenie i nieosadzanie się lepkiego kuchennego kurzu na okablowaniu.

Wartościowym wyborem w systemach oświetleniowych jest wspominany już panel led montowany pod dolną półką szafek wiszących oraz chętnie wybierane listwy oświetleniowe.

Jeżeli oświetlenie podszafkowe i wewnątrz szafek nie jest wystarczające lub nie daje oczekiwanego efektu wizualnego, można sięgnąć po oprawy nadszafkowe. Stosuje się je szczególnie wtedy, kiedy fronty szafek górnych mają być uwidocznione i podkreślone. Oświetlenie nadszafkowe jest widoczne i dekoracyjne, więc bardziej zwraca uwagę na swój kształt niż inne systemy. Montowane są na górną półkę szafek ‒ sprawdzają się więc przy zabudowie, która nie jest doprowadzona bezpośrednio do sufitu.

W naszym asortymencie mamy także lampy stołowe do kuchni, które można swobodnie przestawiać. Jest to przydatny element w aranżacji kuchennych stolików czy wysp w kuchni, nad którymi nie znajduje się widoczna zabudowa.