Lampy do przedpokoju, czyli oświetlamy nasze mieszkanie

Opinii 0

Dobrze dobrane lampy do przedpokoju zmienią jego proporcje, ułatwią korzystanie z przedpokoju i stworzą niepowtarzalny klimat, który powita gości już od progu. Zanim wybierzesz oświetlenie, sprawdź czy pasuje nie tylko do wystroju, ale i gabarytów pomieszczenia.

Oświetlenie przedpokoju – wybór lamp i barwy światła

oświetlenie przedpokoju

Przedpokój to bardzo często pomieszczenie bez okien. Czasem tak małe i wąskie, że bez dobrej lampy trudno z niego korzystać. Światło dzienne potrzebuje więc godnego odpowiednika. W końcu masz się tu czuć jak najwygodniej, a gości powitać przytulną atmosferą.

 

Bardzo ważna jest temperatura światła, którą emitują żarówki w holu. Najlepiej sprawdzi się barwa ciepła, zbliżona do światła naturalnego. Zbyt mocne, białe światło zmęczy oczy, a odbicie w lustrze nie pokaże prawdziwych kolorów - to ważne, jeśli w korytarzu poprawiasz makijaż albo szykujesz strój na wyjście. Najpraktyczniejszymi żarówkami do przedpokoju są halogeny, ponieważ od razu dają pełne natężenie światła.

 

Tak samo, jak w każdym innym pomieszczeniu, postaraj się zamontować przynajmniej dwa różne źródła światła. Dobrze, jeśli zróżnicujesz je pod względem ozdobności. Jeżeli na suficie są dyskretne halogeny lub LED-y, wtedy wybierz bardziej strojne kinkiety. Kiedy na suficie instalujesz listwę z designerskimi kloszami, przy lustrze umieść proste świetlówki liniowe.

 

Jeśli chodzi o same oprawy, do przedpokoju lepiej wybrać takie z transparentnego szkła, nawet kolorowego, niż z mlecznego, które będzie pochłaniać zbyt wiele emitowanego przez żarówkę światła.

 

Oświetlenie sufitowe w przedpokoju

oświetlenie sufitowe w przedpokoju

Oświetlenie sufitowe to główne źródło światła w przedpokoju. Dobierz je do gabarytów i architektury wnętrza. Jeśli przedpokój jest mały i w kształcie kwadratu, wystarczy zainstalować plafon sufitowy.

 

W długim pomieszczeniu sprawdzą się listwy z kilkoma źródłami światła lub kilka takich samych lamp zamontowanych w odstępach. Uniwersalnym rozwiązaniem są oprawy natynkowe albo halogenki wpuszczane w podwieszany sufit. Tego ostatniego rozwiązania nie polecamy jednak do niskich wnętrz – płyta kartonowogipsowa razem z instalacją dodatkowo je obniży.

 

Aranżując oświetlenie w przedpokoju lepiej zrezygnować z lamp wiszących, bo zamiast tworzyć wrażenie przestronności, niekorzystnie zacieśnią przestrzeń. W wąskim przedpokoju zaś mogą nawet przeszkadzać w otwieraniu szafy czy drzwi. Taki ozdobny żyrandol na długim kablu będzie się czuł dobrze w wysokim i przestronnym wnętrzu.

 

Jeżeli korytarz jest długi i wąski, najbardziej praktyczne będą oprawy LED wbudowane w ścianę. Jeśli przy tym kolorystyka wnętrza jest jasna, to można zainstalować je nawet nad podłogą. W ciemnym pomieszczeniu lepiej umieścić je w zagłębieniu podwieszanego sufitu lub sztukateryjnym gzymsie. Nawet kilkanaście takich świetlnych punktów nie odbije się niekorzystnie na rachunkach za prąd, bo LED-y są wyjątkowo energooszczędne. Jeśli w pomieszczeniu znajdują się ciekawe walory architektoniczne, spróbuj je wykorzystać – na przykład ledowe świetlówki umieść w belkach stropowych – skierowane do góry podwyższą wnętrze, w dół – obniżą optycznie sufit.

 

 

Lampy dekoracyjne do przedpokoju

lampy dekoracyjne do przedpokoju

Im więcej źródeł światła w przedpokoju, tym lepiej dla wnętrza. Poza światłem ogólnym warto zainstalować w przedpokoju lampy dekoracyjne - kinkiety lub specjalne lampy do punktowego oświetlania obrazów.

 

Włączone stale mogą rozjaśniać korytarz wieczorami, by wydawał się bardziej przytulny. Do tego taki niesymetryczny snop światła padający na ścianę lub dekoracyjny detal będzie modelował przestrzeń i doda jej intrygującego nastroju. Warto tu wspomnieć, że światło skierowane na ściany, optycznie poszerza pomieszczenie.

 

Świetnym pomysłem na dodatkowe źródło światła w przedpokoju jest lampa stołowa, a najlepiej dwie ustawione symetrycznie po obu stronach lustra na konsoli czy komodzie. Nawet jeśli nie będą to modele stylowe, przedpokój czy hol nabierze salonowej elegancji. Nieco ekstrawaganckiego sznytu doda neonowy napis albo podświetlany fantazyjny kształt – możesz zamówić taką lampę według własnego projektu. Fani staroci niech poszukają na pchlich targach podświetlanych tablic okulistycznych – zdobiące je litery dobrze wpisują się w modną teraz typografię.

 

 

Oświetlenie lustra w przedpokoju

oświetlenie lustra w przedpokoju

By równomiernie oświetlić sylwetkę odbijającą się w lustrze w przedpokoju, źródła światła należy zamontować po bokach tafli, bo kinkiet zawieszony nad ramą będzie tworzył niekorzystne cienie na twarzy. Co więcej, przy bocznym rozkładzie lamp, lustro w przedpokoju rozproszy światło w całym pomieszczeniu.

 

Efektownym rozwiązaniem, zwłaszcza do małego przedpokoju, jest lustrzana ściana. Oświetlić ją można, montując kinkiety bezpośrednio na tafli. Lampy zalśnią na jej tle zwielokrotnionym blaskiem. Dla urozmaicenia wystroju warto zawiesić między kinkietami ozdobną ramę, która umownie wyznaczy przestrzeń do przeglądania się.

 

 

Wokół lustrzanej tafli możesz też rozwiesić sznur lampek – takich jak na choinkę albo wykonanych z bawełnianych kul. To proste i bardzo efektowne. Niektóre z lampek zasilane są bateriami, nie będziesz więc potrzebować dodatkowego przyłącza.

 

Przy lustrze najlepiej zamontować klosze z mlecznego szkła, które dobrze rozpraszają światło. Starannie wybierz też samą żarówkę – powinna dawać światło o barwie naturalnej, lekko ciepłej i mieć współczynnik oddawania barw równy 90 (wtedy kolory są najbardziej zbliżone do naturalnych).

 

 

Oświetlenie schodów

oświetlenie schodów

Oświetlenie schodów w przedpokoju powinno być jasne (ale nie oślepiające) i równomiernie rozmieszczone, by wszystkie stopnie były dobrze widoczne. Od tego zależy bezpieczeństwo domowników. By nie pozostawały jednak rzęsiście oświetlone przez cały czas, dobrze jest zamontować ściemniacz albo czujnik ruchu, który automatycznie zapala lampę, gdy tylko ktoś wchodzi do domu.

 

Na podobnej zasadzie działa czujnik zmierzchu – oświetlenie uruchamia się, gdy tylko na zewnątrz robi się ciemno. W przypadku schodów kręconych wystarczy pojedyncza lampa zawieszona centralnie nad nimi. Ale już gdy schody są długie lepiej wybrać oprawy wpuszczane w ścianę – powinny znajdować się na wysokości ok. 15 cm nad stopniami – to okrągłe halogenki albo płaskie oprawy ledowe. Podkreślają formę schodów i tym samym uatrakcyjniają wystrój.

 

Gdy masz w domu małe dzieci, takie lampki dla bezpieczeństwa mogą być włączone całą noc. Rolę oświetlenia orientacyjnego mogą też pełnić zamontowane przy podstopnicach listwy lub taśmy LED albo oświetlane listwy przypodłogowe. Innym rozwiązaniem o podobnym znaczeniu będą podświetlane wnęki, które nie tylko subtelnie rozproszą mrok, ale i ozdobią wnętrze. Bardziej dekoracyjne będą tradycyjne kinkiety, zamontowane w równych odstępach. Powinny się one znajdować powyżej głowy osoby schodzącej ze schodów.

 

 

Oświetlenie szafy w przedpokoju

oświetlenie szafy w przedpokoju

Dodatkowym udogodnieniem w przedpokoju z dużą szafą-garderobą będzie zainstalowanie w niej oświetlenia wewnętrznego. Dostępne są systemy, które można zintegrować z meblem, by zapalały się tuż po otwarciu jego drzwi.

 

W przypadku oświetlenia wewnętrznego najczęściej stosowane są świetlówki albo diody LED, które nie nagrzewają się tak jak halogeny, przez co na pewno się nie poparzysz ani nie stopisz sobie ubrań. Jeśli nie masz możliwość zastosowania oświetlenia wewnątrz szafy, godnym polecenia rozwiązaniem są reflektorki zamontowane na suficie naprzeciw szafy i skierowane na jej front. Po otwarciu drzwi będą doświetlać całą zawartość garderoby, by ułatwić znalezienie poszukiwanej rzeczy.

 

Na zewnątrz szafy, zaraz przy jej brzegu, możesz też zamontować oświetlenie punktowe – wpuszczane w sufit albo natynkowe. W ten sposób ułatwisz sobie korzystanie z szafy. W ostateczności zostają lampki typu DOT-IT – mocuje się je na taśmie samoprzylepnej albo rzepach do wnętrza szafy i uruchamia przyciskiem. Są zasilane bateriami, więc nie potrzebujesz żadnych dodatkowych przyłączy.

Dodano: 03-12-2018