Jak wybrać oświetlenie zewnętrzne?

Opinii 2
Oświetlenie zewnętrzne to inwestycja nie tylko w dekorację, ale także w bezpieczeństwo domu. Jak wybrać oświetlenie zewnętrzne idealnie dobrane do naszego domu i ogrodu? Przeczytajcie naszą poradę!
Rodzaje oświetlenia
Rodzaje oświetlenia
Oświetlenie zewnętrzne można podzielić na: napięciowe i solarne. Napięciowe zasilane jest energią elektryczną, a solarne darmową energią promieniowania słonecznego magazynowaną w akumulatorach.
Strefy oświetlenia
Strefy oświetlenia
Oświetlenie ogrodu najlepiej przemyśleć na etapie budowy domu. Główne strefy do oświetlenia posesji to: furtka, chodniki i ścieżki, drzwi wejściowe, fasada, taras, schody, podjazd i garaż, ogród i rośliny.
Zewnętrzna źródła światła
Zewnętrzna źródła światła
Do wyboru mamy lampy stojące, wiszące, plafony, kinkiety, latarnie, lampy techniczne, lampy do oświetlenia tarasów, schodów, czy podbitek, lampy do podświetlenia roślin i oczek wodnych. Można je pojedynczo lub w zestawach.
Barwa światła
Barwa światła
Oświetlenie zewnętrzne powinno pasować do stylu domu i strefy wejścia. Klasyczne budynki prezentują się w ciepłej barwie światła. Nowoczesne domy mogą być oświetlone chłodną barwą.
Kierunek strumienia światła
Kierunek strumienia światła
Oświetlając rośliny w ogrodzie mamy do wyboru kilka możliwości: oświetlenie przednie, tylne, z dołu lub z góry. Oświetlenie z góry pozwoli wydobyć detale pod drzewami, np. ławki.
Oszczędne oświetlenie
Oszczędne oświetlenie
Aby oświetlenie działało wydajnie i oszczędnie, warto kupić odpowiednie czujniki: włącznik zmierzchowy (uruchomi oświetlenie, gdy zapadnie zmrok i wyłączy je o świcie) oraz czujnik ruchu (włącza oświetlenie, gdy ktoś pojawia się w jego zasięgu).
Dodano: 02-07-2014