Jak wybrać oświetlenie wewnętrzne?

Opinii 0
Oświetlenie wnętrza: rodzaj lampy, jej usytuowanie czy nawet barwa światła, stwarza nie tylko odpowiednią atmosferę w domu, ale także wpływa na samopoczucie domowników.
Rola oświetlenia
Rola oświetlenia
Oświetlenie wnętrza: rodzaj lampy, jej usytuowanie czy nawet barwa światła, stwarza nie tylko odpowiednią atmosferę w domu, ale także wpływa na samopoczucie domowników. Planowanie oświetlenia w domu należy rozpocząć na etapie budowy, przy ustalaniu rozmieszczenia instalacji elektrycznej.
Rodzaje oświetlenia
Rodzaje oświetlenia
W mieszkaniu możemy wykorzystać trzy typy oświetlenia: ogólne, miejscowe (kierunkowe) oraz dekoracyjne. Wśród lamp do wyboru mamy: lampy wiszące, plafony, kinkiety, lampy stojące, lampy podłogowe, reflektorki, oprawy stropowe czy taśmy ledowe.
Styl i kształt lampy
Styl i kształt lampy
Przed zakupem lampy wiszącej, upewnij się jak dużą płaszczyznę będzie oświetlać. Ma na to wpływ: jej wielkość i kształt, ale przed wszystkim wysokość, na jakiej będzie wisiała. Ważnym parametrem przy zakupie lampy jest również styl pomieszczenia. Na rynku występuje szeroki wybór lamp, zarówno w stylu klasycznym jak i nowoczesnym.
Oświetlenie w kuchni
Oświetlenie w kuchni
Oświetlenie pełni różne funkcje, w zależności od pomieszczenia. W kuchni ważne jest, aby zastosowane światło ułatwiało przygotowanie posiłków. W tym celu stosuje się oświetlenie miejscowe, umieszczone pod szafkami kuchennymi. Ważna jest również lampa wisząca nad stołem, przy którym spożywamy posiłki.
Oświetlenie w łazience
Oświetlenie w łazience
W łazience oprócz oświetlenia ogólnego, szczególnie ważne jest oświetlenie miejscowe, zainstalowane przy lustrze. Pamiętaj, że oprawy łazienkowe muszą być odporne na działanie podwyższonej wilgotności, czy nawet wody. Odpowiednie oznaczenie znajdziesz na opakowaniu produktu.
Dodano: 02-09-2015