Jak oświetlić dom na święta? Praktyczne porady

Opinii 0

Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym możemy udekorować nasz dom i wprowadzić do niego magiczną atmosferę. Świetnym pomysłem jest użycie w tym celu różnego rodzaju dekoracji świetlnych. Jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

 

Każdego roku wybór gwiazdkowego oświetlenia jest coraz większy. Oprócz tradycyjnych lampek możemy cieszyć się efektownymi laserami i gadżetami, które nadają się do wykorzystania zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Zobacz, co w tym sezonie zachwyci nas podczas świąt.

Jak możemy udekorować dom na święta?

przenośny agregat prądotwórczy do domu

Jeżeli chodzi o świąteczne światełka, to najczęściej wykorzystuje się modele z technologią LED, która zapewnia wyjątkowy efekt, a przy tym jest energooszczędna. Aby świąteczne oświetlenie można było zobaczyć także z zewnątrz, już niemal tradycyjnie przystrajamy nasze okna. Można do tego użyć zwykłych lampek choinkowych albo specjalnych neonów w bożonarodzeniowych kształtach. Podobnie jak w ostatnich latach, sporą popularnością cieszą się cotton balls, czyli podświetlane diodami LED wełniane kulki, które tworzą przytulny klimat w każdym wnętrzu. Żeby cieszyć się tą ozdobą, wystarczą trzy baterie AAA. Większość wymienionych dekoracji ma zasilanie sieciowe, a długi przewód można łatwo schować za meblami lub poprowadzić niepostrzeżenie przy ścianie. Jeśli jednak wolimy uniknąć sieci kabli rozmieszczonych po całym mieszkaniu, można zdecydować się na klasyczną alternatywę w postaci klimatycznych świec, które naturalnym, ciepłym światłem zapewnią równie przyjemny klimat.

 

W niestandardowych dekoracjach prym wiodą podświetlane napisy ze świątecznym przesłaniem, jak np. „Merry Christmas” lub figurki kojarzące się z gwiazdką. Do wyboru mamy również ozdobne bałwanki, renifery, gwiazdy betlejemskie i świąteczne świeczniki.

 

 

 

Najważniejsza ozdoba domu, czyli choinka

Wybór lampek choinkowych to najważniejsze element dekoracji drzewka, który stanowi tło dla reszty ozdób. Najczęściej decydujemy się na światełka z diodami LED, ponieważ nie nagrzewają się, dzięki czemu są bezpieczne zarówno w przypadku naturalnych, jak i sztucznych choinek. Niektórzy jednak zamiast intensywnego, ledowego światła wybierają delikatniejsze lampki z żarnikiem, jakie niegdyś królowały w domach w okresie świątecznym.

 

Dobierając kolor oświetlenia choinki, sugerujemy się zazwyczaj barwą bombek, jakie na niej zawisną. Jeśli na drzewku panuje radosny, kolorowy miszmasz, wielobarwne lampki dopełnią wesołej kompozycji. Często jednak kompletujemy ozdoby według kolorystycznego klucza, zatem wybieramy również monochromatyczne lampki. Dla przykładu choinka ubrana w girlandy oraz bombki w ciepłych kolorach złota lub czerwieni będzie doskonale komponować się z oświetleniem w odcieniu żółci albo ciepłej bieli. Jeśli z kolei wśród bożonarodzeniowych dekoracji dominują chłodne barwy, jak srebro lub granat, w podobnym tonie powinny zostać dobrane lampki. W tym przypadku świetnie sprawdzi się chłodny odcień światełek.

 

 

 

Świąteczne oświetlenie zewnętrzne

Świątecznymi światłami możemy przystroić elewację domu, rośliny w ogródku lub postawić przed domem świecącą instalację np. renifera. Inspirujących możliwość jest wiele. Spore wrażenie zrobią z pewnością trójwymiarowe świetlne sanie Mikołaja z zaprzęgniętymi reniferami. Złożona ze 120 diod LED kompozycja efektownie prezentuje się zwłaszcza po zmroku. Jeśli jednak wolimy skorzystać z tradycyjnych lampek, koniecznie wybierzmy model przystosowany do montażu na zewnątrz. Lampki muszą być odporne na mróz oraz wilgoć, żebyśmy mogli cieszyć się nimi do Nowego Roku. Dobrze izolowane oświetlenie to zatem podstawa, a wrażliwe miejsca powinny być dodatkowo chronione koszulkami termokurczliwymi. Ciekawym rozwiązaniem są tzw. węże, czyli diody schowane w giętkiej rurce z tworzywa sztucznego, która zabezpiecza instalację. Konstrukcje takie są wyjątkowo odporne na nacisk, wobec czego często montuje się je również na ziemi. Po świętach łatwiej je zwinąć, gdyż nie plączą się jak tradycyjne lampki. Warto też upewnić się, że w przypadku przepalenia się jednej z żarówek lub diod reszta będzie nadal świecić – w przeciwnym razie cały trud związany z instalacją lampek na elewacji domu może okazać się daremny. Poza tradycyjnymi „sznurami” lampek niemałą popularnością cieszą się też tzw. sople, czyli iluminacje z białych lub niebieskich diod LED, zamontowanych w układzie przypominającym właśnie sople lodu. Tego typu lampki wiesza się zazwyczaj tuż pod dachem. Ostatnie lata przyniosły nam też szeroki wybór laserów, rzucających na elewację budynku wesołe, świąteczne wzory.

 

 

 

Jak zamontować dekoracje na zewnątrz domu?

przenośny agregat prądotwórczy do domu

Właściwe oświetlenie zostanie docenione dopiero wtedy, gdy zamontujemy je w najlepszym możliwym miejscu. Najczęściej lampki instalujemy na elewacji domu lub na drzewach i krzewach przed domem. Przed przystąpieniem do dzieła koniecznie trzeba zaplanować układ zewnętrznych lampek oraz wymierzyć długość, aby nie zabrakło światełek na część dachu lub ozdobne drzewko. Jeżeli nie lubimy plątać się w gąszczu gałązek i lampek, można skorzystać z gotowej bazy ze stabilnym stelażem. Montując lampki na elewacji, unikajmy miejsc, w których zbiera się wilgoć, takich jak rynny. W mocowaniu przewodu z oświetleniem zazwyczaj pomagają zaciski lub klamry, wytrzymałość gwarantują też gwoździe lub zszywki. Pamiętajmy również, żeby wszelkie prace na elewacji budynku prowadzić w pogodny, bezwietrzny dzień – ułatwi to pracę, a także zapewni bezpieczeństwo.

Dodano: 18-11-2019
Uaktualniono: 19-11-2020