Jak dobrać oświetlenie do łazienki?

Opinii 0

Łazienka powinna być jasna o każdej porze dnia, niezależnie od tego, czy jest w niej okno, ale również na tyle nastrojowa, by podczas kąpieli łatwo było się zrelaksować. A do tego potrzebne jest zróżnicowane oświetlenie, nie tylko funkcjonalne, ale takie, które będzie dekoracją.

Barwa i moc

barwa i moc oświetlenia łazienkowego

Tak jak w każdym innym pomieszczeniu, w łazience powinny się znaleźć co najmniej dwa źródła światła. Jak ustalić ich liczbę we wnętrzu?

 

Przyjmuje się, że na 1 m.kw. potrzebnych jest 5W energii. Dla przykładu, w pomieszczeniu o powierzchni 5 mkw. można zainstalować pięć oczek podtynkowych o mocy 5W i dodatkowo lampę przy lustrze. Dużo zależy też od samej kolorystyki wnętrza – w ciemniejszym lepiej wybrać mocniejsze żarówki albo więcej źródeł światła.

 

Dobrze, jeśli jedna z lamp daje światło zbliżone do naturalnego. Zrekompensuje to w części brak okna we wnętrzu. Nie powinno się też mieszać zbyt wielu kontrastowych barw światła – wprowadzi to wizualny chaos i będzie męczące dla oka.

 

Jaka barwa światła będzie zatem najlepsza do łazienki?

 

Na pewno dobrze unikać barwy zimnej – skóra będzie miała nieprzyjemny, blady kolor, a oświetlenie zamiast pomagać, będzie drażnić. Najlepsze jest lekko chłodne, neutralne światło, a we wnętrzach, w których dominuje drewno i ciepłe odcienie – żarówki o delikatnie ciepłej barwie, których z kolei należy unikać przy lustrze, gdyż mogą zakłamać kolor makijażu.

 

Oświetlenie LED do łazienki

 

Obecnie najpopularniejsze są żarówki ledowe. Ich zaletą jest energooszczędność oraz trwałość (pracują 25 razy dłużej niż tradycyjne żarówki). Nie nagrzewają się, przez co są bezpieczne – dotknięcie nawet długo świecącej lampki nie grozi oparzeniem. Przy mniejszym poborze energii (zużywają nawet 80% mniej niż żarówki żarowe) oświetlenie LED do łazienki jest w stanie wytworzyć tyle samo światła co tradycyjne żarówki – na przykład takiej o mocy 40W odpowiada LED 4-6 W.

 

Halogeny do łazienki

 

oświetlenie w małej łazienceZ kolei światło emitowane przez żarówki halogenowe jest najbardziej zbliżone do naturalnego, czyli najzdrowszego dla oczu. Nie zmienia też ani barwy skóry, ani koloru przedmiotów, np. kosmetyków. Halogeny świecą od 2 do 5 tys. godzin, czyli dużo więcej niż tradycyjne żarówki, i zużywają od 30 do 50 procent mniej energii niż one.

 

Świetlówki w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami zużywają pięciokrotnie mniej energii, a ich trwałość jest kilkakrotnie większa (wystarczają średnio na 10 lat). Nowoczesne halogeny do łazienki zapalają się szybko, świeca równomiernie i dają różne barwy światła, także ciepłe o żółtawym odcieniu. Jednak zawierają rtęć i szkodzą środowisku.

 

Oświetlenie w małej łazience

 

Przygotowując projekt oświetlenia w małej łazience bez okien warto poszukać sposobów na dodatkowe doświetlenie pomieszczenia – można na przykład oddzielić jego część ścianą z luksferów, zamiast pełnych drzwi zamontować przeszklone lub całkowicie wykonane z mlecznego szkła, a matowe fronty szafek zastąpić lakierowanymi bądź lustrzanymi.

 

 

Główne oświetlenie

główne oświetlenie łazienki

Rozmiar i model lampy, która oświetli większość wnętrza, trzeba przede wszystkim dobrać do jego powierzchni i stylu.

 

Nie wszędzie sprawdzi się wisząca lampa z dużym ozdobnym kloszem. Takie rozwiązanie będzie dobrze wyglądać w bardzo wysokim wnętrzu – zmniejszy dystans między podłogą a sufitem. To także obowiązkowy element eleganckich salonów kąpielowych, łazienek w stylu glamour czy wiejskich. Jednak w niewielkich i niskich pomieszczeniach istnieje ryzyko, że do przewodów elektrycznych dostanie się woda – w takim przypadku lepiej zrezygnować z tego pomysłu.

 

O wiele lepsze będą punkty ledowe albo halogenowe zainstalowane w równych odstępach w podwieszanym suficie. To wymaga jednak dostosowania instalacji elektrycznej, nie obędzie się więc bez małego remontu.

 

Alternatywą mogą być oprawy natynkowe – nie trzeba wbudowywać ich w sufit. Zajmują niewiele miejsca i są idealne do małych łazienek. Oprócz neutralnych opraw w malowanych proszkowo stalowych obudowach można spotkać również modele z drewna, które do sterylnej łazienki wprowadzą trochę ciepła.

 

 

plafony w łazienceKolejna opcja to plafony – kompromis pomiędzy lampą a mało dekoracyjnym punktem świetlnym. Ich klosze mimo niewielkich rozmiarów mogą być bardzo ozdobne i urozmaicić wnętrze prostej łazienki.

 

Kolejnym często stosowanym rozwiązaniem są świetlówki liniowe, ukryte za wpuszczonymi w sufit szklanymi oprawami albo w zrobionych w nim podcięciach. Dość równomiernie oświetlają całe pomieszczenie, mogą być stosowane w kabinie prysznicowej, dają przyjemne skojarzenie z oknami dachowymi, co jest szczególnie korzystne w małych pomieszczeniach. Ich wadą jest niestety cena oraz skomplikowany montaż.

 

 

Oświetlenie funkcjonalne, czyli wszystko jasne

funkcjonalne oświetlenie łazienki

To bardzo ważna kategoria lamp. Dzięki nim wykonamy sprawnie precyzyjne czynności, jak makijaż czy golenie, albo wyciągniemy coś z przepastnego schowka. Nie muszą przyciągać uwagi wyglądem, ale przede wszystkim pomóc w sprawnym korzystaniu z łazienki.

 

Oświetlenie lustra łazienkowego

 

Zacznijmy od lustra. Tu najczęściej popełniamy błędy. Na wybór oświetlenia w tym miejscu trzeba się zdecydować już na etapie remontu – od tego zależy, ilu przyłączy będziemy potrzebować. Jeśli wybór padnie na jedną lampę nad lustrem, najlepiej jeśli będzie miała klosz z mlecznego lub mrożonego szkła, który delikatnie rozproszy światło.

 

Sprawdzą się też ledowe świetlówki liniowe. Kinkiety z otwartym kloszem niestety kierują światło bezpośrednio na czubek głowy, przez co na twarzy powstają cienie – w takich warunkach trudno o dobry makijaż.

 

Lampa nad lustrem powinna być zainstalowana na wysokości co najmniej 170 cm nad podłogą, czyli powyżej linii wzroku, tak by nie raziła w oczy. Najlepszym rozwiązaniem są dwie lampy umieszczone po bokach lustra – oświetlą dobrze każdą ze stron twarzy.

 

Można też kupić szafkę zintegrowaną z oświetleniem – wyposażoną w kinkiet, listwy ledowe czy małe punkty świetlne. W tym przypadku przewód elektryczny trzeba zaplanować za szafką.

 

oświetlenie szafy w łaziencePrzy lustrze równie ważna jak lampa, jest sama żarówka. Optymalna moc dla zwykłej żarówki to 60 W (te jednak są już coraz rzadziej stosowane), a dla ledowej 6.5-8 W.

 

Pamiętaj o odpowiedniej barwie – najlepsza jest naturalna, czyli taka o wartości 4000-5000K (oznaczenie znajdziesz na opakowaniu żarówki). Kolejny ważny współczynnik to wskaźnik oddawania barw (CRI). Określa się go na skali od 0 do 100 – im wyższy, tym kolory bardziej naturalne. Przy lustrze powinna się znaleźć żarówka o wskaźniku 90.

 

Oświetlenie szafy

 

O czym jeszcze warto pamiętać? Pomocne w łazience będzie też oświetlenie wnętrza szafy, zwłaszcza jeśli do dyspozycji masz przepastny schowek. Półki bardzo łatwo podświetlić taśmą ledową albo punktami świetlnymi. Niektóre systemy świetlne uruchamiają się wraz z otwarciem szafy.

 

Jeśli wewnątrz schowka brakuje miejsca na tradycyjny włącznik, można zastąpić go sznurkowym (ale to rozwiązanie tylko do wysokich mebli). Jeśli nie chcemy montować w szafie dodatkowej instalacji elektrycznej, z pomocą przyjdą lampki ledowe montowane na taśmach i zasilane bateriami.

 

 

W nastrojowym świetle

nastrojowe światło w łazience

Nie zapominajmy, że łazienka jest także miejscem relaksu, w którym chcemy się odprężyć po trudach dnia.

 

Warto więc stworzyć w niej klimat sprzyjający odpoczynkowi, a w tej dziedzinie zalety światła są nieocenione.

 

W sklepach są dostępne taśmy LED emitujące światło o zmieniającej się barwie, które zainstalowane w obudowie wanny, w podłodze albo w dekoracyjnych wnękach, będą dawać delikatną poświatę uprzyjemniającą kąpiel.

 

 

diody led między płytkami łazienkowymiW sprzedaży dostępne są też specjalne malutkie diody LED do montowania w fudze między płytkami ceramicznymi oraz lampki ledowe w płaskich oprawach o wymiarach 2 x 2 cm, które można wkomponować pomiędzy kafelki.

 

Ich nikłe światło pomoże wykreować miły nastrój, a dodatkowo udekoruje to na ogół pozbawione ozdób wnętrze.

 

O takim oświetleniu trzeba jednak pomyśleć zawczasu, na etapie remontu lub projektowania łazienki.

 

 

Wodoszczelne oprawy, czyli dbamy o bezpieczeństwo

wodoszczelne oprawy lampek łazienkowych

Nie każda lampa, gniazdko łazienkowe czy włącznik nadaje się do łazienki. Niektóre z opraw źle znoszą kontakt z wilgocią i parą wodną.

 

Aby bezpiecznie korzystać z łazienki, powinniśmy wybrać modele, które są wodoszczelne. Taką informację, oznaczoną symbolem wodoszczelności IP i dwoma cyframi, można znaleźć na etykiecie urządzenia. Łazienkę możemy podzielić na cztery strefy.

 

  • Strefa „0” znajduje się wewnątrz brodzika i wanny lub na podłodze. W tym miejscu potrzebna jest oprawa, która zniesie całkowite zanurzenie w wodzie – powinna mieć oznaczenie co najmniej IP 67 przy obniżonym napięciu 12V.
  • Strefa „1” to miejsca położone do 2,5 metra nad wanną lub brodzikiem – potrzebne będą oprawy z symbolem IP44 i napięciem 12V.
  • Gniazdka, włączniki czy lampy położone w strefie „2”, czyli w odległości od 60 cm od boku wanny, umywalki czy kabiny prysznicowej, mogą mieć już napięcie sieciowe 230V, ale należy zachować nadal podwyższoną wodoodporność i wybrać sprzęty z oznaczeniem IP44.
  • Strefa „3” jest najbezpieczniejsza – tu kontakt z wodą jest najmniejszy, można więc spokojnie wybrać oprawy z symbolem IP21 i działające przy napięciu 230V.

 

 

Dodano: 23-10-2018
Uaktualniono: 16-04-2020