Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Akcesoria i osprzęt oświetleniowy

Przedłużacze, czujniki ruchu i zmierzchu, ściemniacze, rozgałęźniki, timery czy sterowniki ‒ wszystkie te akcesoria pozwalają na dowolne aranżacje wnętrz, w których podstawą jest wygoda. Zobacz, do czego służą, jak się sprawdzają i w jaki sposób zwykły przedłużacz może nabrać innego znaczenia. W każdym pomieszczeniu w domu czy miejscu pracy znajdują się akcesoria i osprzęt oświetleniowy, którymi mogą być przedłużacze, rozgałęźniki i adaptery, timery, ściemniacze, czujniki ruchu i zmierzchu, transformatory i zasilacze, sterowniki czy akcesoria do taśm LED. Są to produkty, które w dużym stopniu ułatwiają nam życie.

Wszystkie produkty(294)

z15
69 zł/ szt.
(1)
18,90 zł/ szt.
(4)
99,97 zł/ szt.
119 zł / szt.
15% taniej

Dowiedz się więcej

Akcesoria i osprzęt oświetleniowy

Najczęściej wybieranymi akcesoriami elektrycznymi do domu są przedłużacze i przejściówki, które zwiększają liczbę miejsc do podłączenia, kiedy w pomieszczeniu jest zbyt mało gniazdek. Jeśli chcemy podłączyć wszystkie niezbędne sprzęty, naładować telefon, a dodatkowo podłączyć lampę stojącą czy światełka na choince w czasie Bożego Narodzenia, korzystanie z przedłużaczy jest niezbędne, aby wszystkie urządzenia działały, jak należy.

Do gniazdek przydają się także rozgałęźniki, kiedy gniazdka nie mają bolców, albo przejściówki, dzięki którym z jednego wejścia do gniazdka można zrobić 3 sztuki. Jakie produkty z naszej oferty mogą być przydatne, aby wygodnie i bez ograniczeń korzystać z dostępności prądu?

Przedłużacz domowy

Przedłużacz, zgodnie z nazwą, ma przedłużyć dostęp do elektryczności. W ofercie sklepów Leroy Merlin dostępny jest duży wybór przedłużaczy, które różnią się funkcją i przeznaczeniem.

Rodzaje i funkcje przedłużaczy. Najpopularniejszym przedłużaczem elektrycznym jest tzw. listwa (przedłużacz listwowy) oraz przedłużacz z wyłącznikiem. Ta druga opcja pozwala na wyłączenie wszystkich podłączonych sprzętów łącznie lub każdego oddzielnie (jeżeli listwa posiada odcięcie prądu na każde gniazdo). Dostępne są także przedłużacze z bezpiecznikiem oraz z uziemieniem, czyli dodatkowym bolcem w gniazdku, dzięki któremu podłączony sprzęt nie powoduje zwarć. Bezpiecznik pozwala zareagować użytkownikom lub odcina dopływ prądu, kiedy występują przeciążenia sieci niebezpieczne dla działania urządzeń ‒ w szczególności sprzętów komputerowych. Nie każda listwa jest w niego wyposażona, ale jest to wartościowy element. W niektórych modelach bezpiecznik daje piszczący sygnał o przeciążeniu czy spadku sieci, w innych odskakuje, a jeszcze w innych zapala się dodatkowa dioda, co oznacza, że listwa przejęła przeciążenie i bezpiecznik wyskoczył, by nie uszkodzić podłączonych sprzętów.

Długości przedłużaczy i liczba gniazdek. Dostępne są przedłużacze o długości od 1,5 metra do nawet 10 metrów. Liczba gniazdek w przedłużaczu wynosi od 1 do 10.

Zastosowanie. Niektóre przedłużacze są przeznaczone do zastosowania ogólnego (np. do podłączenia lampki, pralki czy odkurzacza, kiedy sprzęty nie są często odłączane od prądu), inne to przedłużacze do ładowania urządzeń mobilnych oraz przedłużacze do sprzętów wrażliwych, takich jak komputery, laptopy czy telewizory.

Dla wygody użytkowania różnych pomieszczeń producenci wprowadzili na rynek także przedłużacze blatowe i biurkowe, które różnią się od tych klasycznych przede wszystkim kształtem.

Przedłużacze nablatowe wprowadza się w blat odgórnie. Ten rodzaj przedłużaczy ma również dodatkową ochronę. Gniazdka z ochroną na blat są często stosowane do biur i na biurka oraz na blat kuchenny ze względu na dużą liczbę sprzętów podłączanych przy codziennym gotowaniu. Niektóre przedłużacze biurkowe są wyposażone w funkcję stojaka. Z jednej strony można podłączyć do nich konkretne sprzęty, a z drugiej ustawić tablet lub telefon.

Dostępne są także przedłużacze biurkowe, które podwiesza się pod blat. Wyglądają, jakby miały dodatkowy uchwyt, który zawiesza się na blacie, dzięki czemu kable nie plączą się po podłodze i nie są narażone na kopnięcie. Jest to również wygodna opcja, kiedy trzeba coś podłączyć, gdyż nie wymaga to kucania czy schylania się pod biurko w celu odnalezienia znajdującego się tam przedłużacza, co ma miejsce przy stosowaniu klasycznych przedłużaczy.

Klienci chętnie wybierają także listwy podblatowe używane do montażu na blat. Wyglądają one jak długa wysuwana tuba, którą podnosi się do góry i można podłączyć do niej konkretny sprzęt. Nie zajmują dużo miejsca na blacie, a jedyne, o czym trzeba pamiętać przy jej montażu to unikanie kolizji z elementami, które znajdują się pod powierzchnią blatu (np. szufladami) oraz rzeczami w szafce.

Można wybrać podobną wersję przedłużacza z jednym gniazdem, bez konieczności wysuwania całej listwy. Przedłużacz z jednym gniazdem blatowym jest często spotykany w salach konferencyjnych przy biurkach czy stołach, ale także w różnych domowych rozwiązaniach wymagających podłączenia mniejszego sprzętu. Taki jednostanowiskowy przedłużacz zamontowany np. na półce w szafie może pozwolić na codzienne doładowywanie telefonu bez konieczności podłączania go za każdym razem w innym miejscu. Dzięki temu kable stale są w tym samym miejscu i dodatkowo są ukryte w szafie.

Wybór przedłużaczy jest naprawdę szeroki. Można dobrać je pod względem koloru (np. białe lub czarne) lub odpowiednich funkcji (liczba gniazd, długość kabla, przedłużacz z uziemieniem lub z bezpiecznikiem). Każdy może znaleźć coś dla siebie i dobrać model pasujący do wnętrza swojego domu czy miejsca pracy.

Rozgałęźnik i adapter

Rozgałęźnik to nic innego jak możliwość zwiększenia liczby wejść na gniazdka lub jednostanowiskowe przejścia wyposażone w wyłącznik i bolec. Dostępne są również rozgałęźniki w postaci ładowarek z gniazdem sieciowym, gdzie od razu można podłączyć kabel do telefonu bez dodatkowego zakończenia wtyczką.

Czym są natomiast adaptery? Adapter podróżny, bo w tej formie jest bardziej znany, to przejściówka z wtykiem typu E. Jest to gniazdo stosowane w krajach europejskich, które korzystają z gniazd sieciowych. Aby podłączyć tam urządzenia elektryczne, trzeba mieć takie urządzenie ze sobą ‒ pozwoli to uniknąć sytuacji, kiedy sprzęt, który posiadamy w podróży, nie pasuje do gniazdek w danym państwie.

Rozgałęziacz pomaga na wygodne rozmieszczenie kabli w domu czy w pracy, natomiast adaptery są używane głównie sporadycznie, podczas podróży.

Timer i ściemniacz

Timer, czyli programator czasowy, to urządzenie przydatne w każdym domu. Pozwala zaplanować włączenie lub wyłączenie światła bądź innego sprzętu bez konieczności wstawania z kanapy, fotela czy łóżka.

W ofercie Leroy Merlin znajdują się także watomierze. Takie urządzenie pozwala sprawdzać na bieżąco zużycie prądu elektrycznego, dzięki czemu łatwo obliczyć, jakie koszty ponosi się na energię elektryczną danego urządzenia. Watomierz wyposażony jest w duży ekran umiejscowiony nad wtyczką gniazda. Obrazuje on całkowite zużycie energii w kWh i koszt zużycia energii, a dodatkowo napięcie sieci, prąd w obwodzie, współczynnik mocy i częstotliwość prądu, ma również możliwość samodzielnego zaprogramowania ceny za prąd o wartości 1 kWh. Pomiar możliwy jest w przypadku napięcia 150 V i 276 V.

Kiedy w naszym domu nie ma sprzętów umożliwiających zmianę siły oświetlenia, nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować ściemniacz światła. Ściemniacz do lampy czy włącznik ze ściemniaczem pozwoli z odległości lub ręcznie spowodować, że zbyt intensywne oświetlenie zmieni swoje natężenie i będzie pobierać mniej energii. Nie potrzeba już gasić światła i zastępować go innym, o mniejszej sile żarówki. Ściemniacz pomoże wygodnie korzystać z pomieszczenia i dostosowywać siłę oświetlenia do własnych potrzeb.

Czujnik ruchu i czujnik zmierzchu

Czujnik ruchu i czujnik zmierzchu to niezawodne rozwiązania do dużych domów. Sprawdzają się również w mieszkaniach osób starszych lub z dziećmi, aby nocne wstawanie było jak najmniej kłopotliwe.

Czujnik ruchu zamontowany we wnętrzu pozwala zachować bezpieczeństwo domowników i wygodę użytkowania pomieszczeń po zmierzchu. Dzięki niemu nie trzeba po ciemku szukać włącznika światła, kiedy trzeba przejść przez dom w nocy. Światło zapala się pod wpływem ruchu, kiedy się obok niego przechodzi, bez naszej ingerencji. Oświetlenie z czujnikiem ruchu służy także odstraszeniu złodziei. Zapalając światło, czujnik ruchu wskazuje, że ktoś w danej chwili porusza się po domu. Podobnie jest z czujnikiem na zewnątrz. Kiedy zapala się oświetlenie zewnętrzne, a wiadomo, że nikt z domowników się tam nie znajduje, może to oznaczać, że w okolicy domu znajduje się intruz. Zapalenie się światła dzięki czujnikowi może odstraszyć złodzieja i zabezpieczyć dom przed włamaniem.

Czujnik zmierzchu pozwala włączać oświetlenie po zachodzie słońca i wyłączać je, kiedy nastaje dzień. Nie trzeba robić tego samodzielnie ani za każdym razem samodzielnie ustawiać parametrów włączania oświetlenia. Czujnik zmierzchu sam kontroluje, kiedy rozświetlić przestrzeń. Pozwala to nie myśleć o codziennym włączaniu oświetlenia na noc, a dodatkowo zaoszczędzić energię elektryczną.

Transformator i zasilacz

Zasilacz i transformator to elementy, dzięki którym działa nowoczesna technologia oświetleniowa LED. Ze względu na swoją energooszczędność oraz konieczność ustabilizowania i zmniejszenia napięcia prądu do 12 V, potrzebuje ona zasilacza LED, który obniży wartość napięcia. Transformatorów elektronicznych używa się głównie do oświetlenia halogenowego.

Zasilacze elektroniczne i zasilacze LED różnią się od siebie wyglądem tylko nieznacznie, więc na pierwszy rzut oka można je pomylić. Mają jednak oznaczenia mówiące o tym, do jakich produktów są skierowane, aby w pełni sprostać zadaniu, jakie mają wykonać.

Transformatory stosuje się zarówno w przypadku oświetlenia LED, jak i oświetlenia halogenowego. Kiedy przy podłączeniu światła znajduje się dodatkowa kostka, wiadomo, że jest to oświetlenie LED lub halogen, przy których trzeba obniżyć napięcie prądu, by dobrze funkcjonowały.

Sterowniki

Sterowniki to akcesoria, dzięki którym możemy np. w jednym miejscu zasłaniać i odsłaniać rolety w całym domu bez konieczności przechodzenia do każdego pomieszczenia oddzielnie. Dzięki sterownikom można również ustawić odbiornik wi-fi, co jest dużą wygodą, kiedy mamy internet kablowy, a chcemy korzystać z sieci w całym domu. W ofercie Leroy Merlin dostępne są sterowniki napędu rolet, kontroler włącznika pojedynczego, kontroler do ściemniacza oświetlenia, sterownik do LED RGB, zewnętrzne odbiorniki modułu wi-fi oraz interfejs do zamka. Każdy z nich pozwala na automatyzację rozwiązań w domu czy w biurze niewielkim kosztem.

Akcesoria do taśm LED

Taśmy LED to forma oświetlenia, która pozwala tworzyć indywidualne rozwiązania oświetleniowe. Dowolność kształtów, wybór różnego koloru oświetlenia, a także długość, jakiej nie są w stanie zapewnić inne rodzaje oświetlenia (można kupić taśmy LED mające nawet 10 metrów długości) sprawia, że taśmy LED są bardzo chętnie kupowane przez klientów, do wszelkich aranżacji oświetleniowych ‒ np. podświetlania sufitów podwieszanych, ścian ozdobnych w ogrodzie oraz wielu innych rozwiązań.

Zasilacz LED i profil do taśmy LED to nieodzowne dodatki do taśm LED. Zasilacze pozwalają zmniejszyć napięcie prądu z 230 V do 12 V, czym charakteryzują się światła LED, natomiast profile pozwalają zamontować je w zabudowie, ochronić taśmę przed bezpośrednią ingerencją czynników zewnętrznych, a nawet podkreślić widoczność diod lub rozproszyć ich blask poprzez matowienie szkła profilu do LED. Profile są najczęściej aluminiowe lub stalowe, w kolorze białym, srebrnym (szarym) i czarnym. Profile można także zaślepić z obu stron, kiedy nie są wmontowywane w inne materiały czy w kafle na ścianie. Zaślepki hamują dostawanie się kurzu do profilu oraz zapobiegają wypadaniu taśmy LED na zewnątrz.