Dodatki dekoracyjne

Aranżacja przydomowego ogrodu nie musi wiązać się z wysokimi kosztami. Dodatki dekoracyjne mogą sprawić, że ogród będzie jednym z najbardziej przytulnych miejsc w otoczeniu domu. Aby projektowanie przyniosło spodziewane efekty, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie elementy ogrodowe spełnią nasze potrzeby. Aranżacje ogrodowe muszą być dopasowane do warunków działki, osobistych upodobań właścicieli oraz ich potrzeb, co odzwierciedlają wybierane dodatki dekoracyjne. W sklepach Leroy Merlin dostępny jest szeroki asortyment kwiatów (żywych i sztucznych), a także słoików i butelek dekoracyjnych, które doskonale komponują się z ozdobnymi szyszkami i mchem.

Dodatki dekoracyjne do domu i ogrodu

Aranżacje kwiatowe w domu znajdują się w większości domów. Trudno znaleźć mieszkanie pozbawione kolorowych dodatków nawiązujących do natury. Sposobów na ich wykorzystanie i ekspozycję jest wiele. Zazwyczaj aranżacje kwiatowe w donicach stawia się w widocznych dla oka miejscach, np. na stole w jadalni, parapecie, kredensie czy przy regale. Najnowsze trendy florystyczne w aranżacjach kwiatowych pozwalają na wykonywanie barwnych wieńców oraz ozdób, które można zawiesić np. na drzwiach (zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych). Najlepiej wykonać je samemu, mając pod ręką niezbędne elementy dekoracyjne zakupione w Leroy Merlin. Wówczas ozdoba taka cieszy znacznie bardziej niż gotowy produkt.

Sztuczne kwiaty w ogrodzie i w domu

Sztuczne kwiaty mogą niektórym kojarzyć się z brakiem poczucia stylu. Tak było kiedyś, ale dzisiejsze kwiaty sztuczne dostępne w marketach są wykonane z dobrej jakości materiałów i do złudzenia przypominają te żywe. Co więcej, są kolorowe przez cały rok i najczęściej są bujniejsze. Minusem jest to, że nie pachną.

Sztuczne kwiaty w doniczce dają właścicielom duże pole do popisu, ponieważ można je różnorodnie łączyć, tworząc tym samym oryginalne i nigdzie niespotykane kompozycje. Będą się dobrze prezentować w ogrodach, na balkonach i tarasach, a także we wnętrzach. Jest to szczególnie ważne dla osób, które „nie mają ręki” do kwiatów, a chcą mieć w mieszkaniu piękne rośliny. To również dobre rozwiązanie dla tych, którzy kochają dalekie podróże i często nie ma ich w domu. Po powrocie z wojaży nie ma ryzyka przykrej niespodzianki w postaci zwiędłych roślin. Do najpopularniejszych roślin doniczkowych zaliczają się sztuczne orchidee, palmy, monstery (czasem bardzo pokaźnych rozmiarów) i aloesy. Rośliny te do złudzenia przypominają swoje żywe odpowiedniki. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest brak ryzyka zatrucia się rośliną przez pupili (np. koty), które lubią skubać zieleń w ramach zabawy.

Nowoczesne sztuczne kwiaty w domu najczęściej wykonane są z silikonu lub jedwabiu. Niekiedy tkanina jest dodatkowo wzmocniona cienką warstwą gumy. Ma to na celu obciążenie kwiatu i sprawienie wrażenia, że ma się do czynienia z żywą rośliną. Większość z nich jest bardzo plastyczna i można je dowolnie układać i wyginać. Pielęgnacja sztucznych kwiatów nie jest wymagająca. Jak każdy przedmiot w domu pokrywają się warstwą kurzu, w związku z tym od czasu do czasu trzeba przetrzeć je wilgotną ściereczką.

Butelki i słoiki dekoracyjne ‒ las w słoiku

Ostatnio bardzo popularne stały się słoiki dekoracyjne, w których komponuje się mikrolasy, czyli małe ekosystemy. W sklepach Leroy Merlin można zakupić gotowe kompozycje lub materiały do ich samodzielnego wykonania. Kule dekoracyjne szklane lub butelki dekoracyjne z umieszczonymi w środku roślinami, mchem czy szyszkami wyglądają nie tylko oryginalne, ale i pozwalają na długo cieszyć się ich unikalnym wyglądem. Sam pomysł na zamknięcie lasu w szklanych pojemnikach pochodzi z XIX wieku, kiedy był to jedyny sposób dla botaników na przewożenie ciekawych okazów flory z różnych zakątków świata. Tą metodą przewożone były nie tylko rośliny, ale i ciekawe gatunki owadów.

Do samodzielnego wykonania lasu w słoiku niezbędne są następujące produkty:

  • dekoracyjna kula, butelka, słoik lub szklany klosz dekoracyjny,
  • ozdobne kamienie, ziemia lub żwir,
  • mech,
  • elementy dekoracyjne (w zależności od potrzeb i poczucia estetyki) ‒ np. szyszki, kora drzewna.

Najważniejszy jest dobór samej rośliny, która będzie stanowiła centrum słoja. Należy wybierać takie gatunki, które nadają się do zamknięcia w szkle. Pod uwagę bierze się przede wszystkim wymagania roślin względem wilgotności powietrza. Należy unikać mieszania w jednym słoiku roślin o skrajnych wymaganiach ‒ np. paproci, które lubią wilgoć oraz kaktusów preferujących suche powietrze. W odpowiednim wyborze roślin pomogą doświadczeni pracownicy sklepu Leroy Merlin.

Od wyboru rośliny będzie zależało, jaki charakter nada się dekoracyjnym słoikom. Umieszczenie w nich sukulentów (czyli np. kaktusów, aloesu, gruboszy) stworzy pustynną, nieco tropikalną dekorację, która nie wymaga ciągłego podlewania. Na dno najczęściej wysypuje się niewielkich rozmiarów kamienie w kolorze białym lub beżowym. Mając na uwadze fakt, że rośliny tropikalne nie przepadają za wilgocią, słoik, w którym się znajdują, powinien być cały czas otwarty.

Inaczej przygotowuje się kule czy słoje dekoracyjne tworzące obieg zamknięty. Wówczas na samo dno szklanego naczynia wysypuje się korę do storczyków lub keramzyt ogrodniczy. Rośliną stanowiącą serce słoika może być np. niewielkiej wysokości storczyk. Całość wykańcza się dekoracyjnym żwirkiem w kolorze pasującym do całego wnętrza.

Mech dekoracyjny

Las w słoiku odzwierciedla dolne poziomy znajdujące się w lesie liściastym. Widoczna jest ściółka oraz runo leśne, w tym porosty, paprocie, mchy oraz niskie rośliny takie jak pilee, widliczki i trzykrotki. Należy pamiętać, aby nie zbierać roślinności na własną rękę w lesie. Niektóre gatunki, w tym mech, znajdują się pod ścisłą ochroną. Kompozycyjny mech dostępny jest w sklepach ogrodniczych i marketach, takich jak Leroy Merlin.

Jesienne dekoracje z szyszek

Jesień jest czasem, która sprzyja tworzeniu domowych dekoracji z suchych liści, jarzębiny i szyszek. Artykuły florystyczne dostępne w sklepach Leroy Merlin pozwolą na stworzenie unikalnych kompozycji na stół, drzwi czy do ogrodu. W środku tradycyjnego wieńca z szyszek można umieścić świece, których płomień umili długie jesienne wieczory spędzone z kubkiem ulubionej herbaty i książką.

Z szyszek można wykonać również pięknie prezentujące się łańcuchy. Wystarczy lina wykonana z juty lub sizalu, niewielka ilość specjalistycznego kleju i szyszki. Całość zawiesza się przy kominku lub ozdabia framugi drzwi. Szyszki można również wykorzystać do wykonywania oryginalnych zabawek lub stroików na stół. Jest to dobra okazja do spędzenia czasu z dziećmi i całą rodziną.

Inne dekoracje z szyszek

Szyszki dają wiele możliwości i są uniwersalnym elementem dekoracyjnym nie tylko w okresie jesieni, ale również zimy. W warunkach domowych można z nich wykonać ciekawe kompozycje, na przykład ozdabiające dom w okresie świąt Bożego Narodzenia. Są one naturalną ozdobą i dobrze komponują się z żywą zieloną choinką, pozwalając na stworzenie magicznego, leśnego klimatu. Używa się ich przede wszystkim do wykonania lampionów, świeczników oraz wieńców. Jak przygotować dekoracje z szyszek?

  • Lampiony z szyszek ‒ do niewielkiego szklanego naczynia należy włożyć kilka gałązek świerku, 1‒2 szyszki oraz pojedynczy wkład typu tealight. Całość można dodatkowo ozdobić sznureczkiem lub kokardą. Zapalenie ich w zimowy czy jesienny wieczór pozwala stworzyć ciepły klimat.
  • Stroiki ‒ do ich wykonania należy mieć nieco zdolności artystycznych i cierpliwości, ale nic nie wygląda lepiej niż własnoręcznie wykonany stroik z jarzębiny, szyszek (w tym bielonych), orzechów laskowych, gałązek świerkowych, a nawet suszonych lub sztucznych kwiatów.
  • Ozdoby na prezenty – szyszka i gałązka świerkowa to ekologiczny sposób na prostą ozdobę podarków umieszczanych pod choinką. Prezent wystarczy opakować w zwykły szary papier, na który nakleja się bilecik, jedną szyszkę i dwie gałązki świerku po bokach. Całość, mimo że minimalistyczna, prezentuje się bardzo elegancko i gustownie.
  • Bombki z szyszek – do jutowych sznurków lub kolorowych wstążek dokleja się po jednej szyszce. To nie tylko doskonała alternatywa dla tradycyjnych szklanych bombek, ale również pomysł na ozdobienie krzeseł na wigilijną kolację. Szyszka może także posłużyć jako element podtrzymujący winietki z imieniem podczas świątecznych posiłków.
  • Bukiety z szyszek – to oryginalny sposób na ozdobę stołu. Szyszki można łączyć ze świeżymi lub sztucznymi kwiatami, np. w odcieniu bieli lub zieleni.
  • Choinki z szyszek – mogą posłużyć jako dekoracja różnych zakątków mieszkania w okresie świątecznym. Dobrze wyglądają, gdy włoży się je do mniejszych doniczek. Dzieci mogą dokleić do nich malutkie, kolorowe, filcowe kuleczki, które będą imitowały bombki.

Muszle i kamienie dekoracyjne

Muszle oraz kamienie dekoracyjne to dobry pomysł na aranżację w morskim klimacie. Szczególnie dobrze prezentują się w wiklinowych koszyczkach ustawionych na skraju wanny w towarzystwie zapachowych świeczek. W sklepach Leroy Merlin dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach. Muszle morskie są także dobrym pomysłem na ozdobienie ramki na zdjęcia. Białe kamienie dekoracyjne często umieszcza się nad biokominkiem lub na półkach z pamiątkami z podróży.

Podpórki do storczyków

Storczyki uprawiane w warunkach domowych wymagają nie tylko regularnego nawadniania i odżywiania, ale także stabilizacji za pomocą podpórki. Storczyk w warunkach naturalnych jest przystosowany do zwisania. Ten uprawiany w domu wymaga pionizacji za pomocą bambusowych patyczków lub plastikowych bądź szklanych podpórek do roślin. Można je kupić w różnych rozmiarach i kolorach. Najlepsze będą takie, które sięgają dna doniczki. Rozwijający się kwiatostan będzie miał właściwe wsparcie tylko wtedy, gdy podpórka będzie przytrzymywała roślinę na całej jej długości. Możemy wówczas mieć pewność, że storczyk nie złamie się pod ciężarem kwiatów.

Znicze i dekoracje nagrobkowe

Cmentarz jest miejscem spoczynku najbliższych osób, dlatego zależy nam na estetycznych, eleganckich i trwałych zniczach oraz dekoracjach nagrobkowych. Znicze mogą być wykonane z tworzyw sztucznych lub ze szkła, przy czym większą trwałością cechują się te drugie i to one są najczęściej wybierane na groby. Nowoczesne znicze mogą przypominać swoim wyglądem kolorowe witraże. Wraz z wkładem do zniczy tworzą spójną całość i prezentują się uroczyście po zapadnięciu zmroku. Na zniczach mogą znaleźć się napisy, np. „Wieczny odpoczynek” lub „Spoczywaj w pokoju”. Na grobach często ustawia się również znicze przypominające donice, najczęściej gliniane.

Dekoracje nagrobkowe wykonane ze sztucznych kwiatów są trwalszą alternatywą dla żywych kwiatów. Aby wyglądały schludnie i elegancko, warto zapomnieć o przepychu. Prosta dekoracja w otoczeniu kilku zniczy będzie prezentowała się najlepiej.