Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Doniczki

Doniczki razem z rośliną stanowią znakomity element dekoracyjny naszego mieszkania. Ustawione na parapecie z pewnością dodadzą uroku każdemu pomieszczeniu. Do wyboru mamy doniczki ceramiczne, gliniane i plastikowe o różnych wzorach i kolorach. Kupując doniczkę pamiętajmy o dobraniu właściwej średnicy oraz podstawki, w której będzie zbierał się nadmiar wody.

Wszystkie produkty(381)

z20
259 zł/ szt.
119 zł/ szt.
179 zł/ szt.
43 zł/ szt.
62,99 zł/ szt.
35,88 zł/ szt.
43,88 zł / szt.
18% taniej
43,88 zł/ szt.
54,88 zł / szt.
20% taniej
34,88 zł/ szt.
42,88 zł / szt.
18% taniej
63,88 zł/ szt.
79,88 zł / szt.
20% taniej

Dowiedz się więcej

Właściwie dobrane doniczki – odpowiadające rozmiarowi rośliny oraz jej systemowi korzeniowemu – zapewniają korzystne warunki do rozwoju i wzrostu. Co równie istotne, mogą też stanowić stylową ozdobę domu, ogrodu czy tarasu. Mają różne formy i kształty, występują w każdym kolorze i istotnie wpływają na aranżację przestrzeni. Jakie doniczki można znaleźć w ofercie i które z nich odpowiadają na potrzeby danych roślin?

Rodzaje doniczek – jaką wybrać?

Materiał, z jakiego jest wykonana dana donica, może mieć ogromny wpływ na rozwój rośliny. Ma to kluczowe znaczenie m.in. w kontekście wentylacji gleby, komfortu termicznego korzeni oraz nawodnienia. Co zatem warto wiedzieć o najczęściej spotykanych rodzajach doniczek?

  Ceramiczne

  Ze względu na szeroki wybór kolorów, wzorów, wykończeń, kształtów i rozmiarów doniczek ceramicznych, są one jednymi z najczęściej wybieranych. Uznaje się je za trwalsze i bardziej przyjazne środowisku od tych wykonanych z tworzyw sztucznych. Ponadto materiał, z jakiego są zrobione, dobrze oddziałuje na system korzeniowy rośliny: nie przegrzewa go, dobrze utrzymuje wilgoć, nie dopuszcza do wysychania ziemi. Należy wziąć jednak pod uwagę fakt, że ceramiczne doniczki są dosyć ciężkie i trudniej je przenosić niż np. donice plastikowe. Może być to minusem, choć nie zawsze – w przypadku roślin, które mają tendencję do przewracania się, np. pod ciężarem własnych kwiatów (przykładem mogą być hiacynty), ciężka donica zagwarantuje stabilność.

  Gliniane

  Doniczki gliniane również wpływają na roślinę w korzystny sposób, zapewniając m.in. utrzymanie prawidłowego poziomu wilgotności ziemi. Nadmiar wody po prostu odparowuje, a gleba pozostaje wilgotna i ciepła. Glina nasiąka wodą, dlatego przed posadzeniem rośliny, która lubi stały poziom nawodnienia, należy taką doniczkę moczyć przez dobę w wodzie. Dzięki temu nie będzie pobierać wody z gleby. Wadą donic glinianych jest ich ciężar oraz tendencja do porastania mchem i niszczenia pod wpływem wilgoci. Są mniej trwałe od tych wykonanych z ceramiki.

  Plastikowe

  Doniczki plastikowe są najtańsze, najlżejsze i występują w wielu kolorach oraz wzorach. Są łatwe do przenoszenia i mycia, ale mogą łamać się lub przewracać przy niewłaściwym doborze rozmiaru do gatunku rośliny. Nie chronią przed ucieczką wilgoci, a w upalne lub bardzo słoneczne dni mogą wręcz doprowadzić do przesuszenia gleby. Nie są więc polecane przy roślinach lubiących wilgoć, lecz jednocześnie dobrze sprawdzą się przy tych, które nie lubią nadmiaru wody.

  Jak dobrać rozmiar doniczki?

  Dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin doniczkowych istotny jest nie tylko materiał, z jakiego jest wykonana dana doniczka, lecz także jej rozmiar i kształt. Przyjmuje się, że podczas przesadzania należy wymienić doniczkę na model o 2-3 cm większy od poprzedniego. W zbyt małej korzenie nie będą miały miejsca na rozrastanie się. Za duża także może wpłynąć niekorzystnie na system korzeniowy, zaburzając rozwijanie się liści i kwiatów. Jakie zatem doniczki dopasować do konkretnych roślin? Oto najpopularniejsze z nich:

  zamiokulkas

  Zamiokulkas to roślina, która lubi swobodę, ponieważ szybko rośnie i ma duży system korzeniowy. Potrzebuje donicy szerokiej i płaskiej, najlepiej ceramicznej, która zapewni stabilność i pomoże utrzymać ciężar liści oraz łodyg (plastikowe mogą być za mało stabilne).

  storczyk

  Storczyki powinny mieć zapewniony dostęp światła do korzeni, dlatego wybiera się do nich doniczki przezroczyste. Zaleca się też takie, które mają wiele otworów, przez które będzie mógł uciekać nadmiar wody (storczyk nie powinien w niej stale stać). Zazwyczaj wybiera się doniczki plastikowe, szklane lub ceramiczne o dość wąskim kształcie, choć rozszerzające się ku górze.

  monstera

  Monstery lubią duże donice z przepuszczalnego materiału, a więc ceramiki, gliny, ewentualnie wikliny. Rosną dość szybko, dlatego warto wybrać większy rozmiar wraz z odpowiednią podporą.

  juki i palmy

  Najlepsza doniczka dla palmy lub juki będzie wysoka i wąska. Trzeba szczególnie zadbać o jej stabilność, dlatego niezalecane są doniczki plastikowe. Średnica doniczki dla rośliny o wysokości ok. 130 cm powinna wynosić ok. 60 cm.

  aloes

  Odpowiednia będzie donica niska, ale szeroka, która umożliwi rozrastanie się rośliny.

  fikus

  Fikus potrzebuje stabilnej donicy (glinianej lub ceramicznej) o średniej wielkości. Przy przesadzaniu rozmiar należy powiększyć o kilka centymetrów.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.