Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Doniczki, osłonki i kwietniki

Każda aranżacja wnętrza lub ogrodu wiąże się z doborem roślin. Gdy już zdecydujemy się na konkretne kwiaty, pozostaje jeszcze jeden ważny wybór - doniczki! A tu jest w czym wybierać: donice ceramiczne, doniczki plastikowe, gliniane, drewniane, doniczki białe lub kolorowe, klasyczne czy nowoczesne... Zapraszamy do oglądania!

Wszystkie produkty(1769)

z50
94,99 zł/ szt.
119 zł / szt.
20% taniej
94,99 zł/ szt.
119 zł / szt.
20% taniej
62,99 zł/ szt.
79 zł / szt.
20% taniej
62,99 zł/ szt.
79 zł / szt.
20% taniej

Dowiedz się więcej

Kwiaty i rośliny ozdobne to piękna dekoracja domu, która ożywia wnętrze, a do tego oczyszcza powietrze. Szkoda, żeby ich wygląd psuły nieestetyczne doniczki, w jakich są sprzedawane, dlatego warto dopełnić kompozycję ładną osłonką lub po prostu przesadzić kupiony kwiat. Czym się różni doniczka od osłonki? Z jakich materiałów są wykonane? Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, i wybierz coś dla siebie.

Doniczka i osłonka – czym się różnią?

Wyglądają bardzo podobnie, często są produkowane z tych samych materiałów i stawiane na jednej półce. Zatem czym się różnią? Odpowiedź jest bardzo prosta: doniczka posiada otwór w dnie, przez który odprowadzany jest nadmiar wody, a osłonka ma pełne dno. Dostępne są też produkty typu 2 w 1, gdzie pojemnik ma przygotowane miejsce do samodzielnego wykonania otworu – w ten sposób to ty wybierasz, czy będzie to doniczka, czy osłonka.

Kiedy warto stosować doniczki, a kiedy osłonki?

Jeśli roślina wymaga przesadzenia do większego pojemnika, wybierz ozdobną doniczkę z podstawką – bez problemu dopasujesz rozmiar (pamiętaj, że musi być on większy o ok. 2-3 cm). Jeżeli jednak kupujesz kwiat, nie musisz od razu go przesadzać – dobierz samą osłonkę i ciesz się wyglądem atrakcyjnej ozdoby. Co jednak zrobić, gdy musisz przesadzić roślinę, a spodobała ci się osłonka, nie doniczka? Są dwa rozwiązania: kup większą doniczkę produkcyjną, przesadź roślinę i umieść ją w wybranej osłonce lub wykonaj w osłonce otwór w dnie i dobierz podstawkę (niekoniecznie w tym samym kolorze – coraz częściej spotyka się barwne kompozycje).

Doniczki i osłonki – rodzaje oraz materiały do ich produkcji

Doniczka może pełnić funkcję ozdobną, ale przede wszystkim jest to pojemnik, w którym roślina musi mieć odpowiednie warunki wzrostu, do których należą: miejsce na rozrost korzeni, wilgotność, nasłonecznienie czy też przepuszczalność i odczyn pH gleby. W zależności od gatunku roślina wymaga odmiennych warunków uprawy.

Dla większości roślin nie ma znaczenia to, w jakiej doniczce lub osłonce będą rosły: czy będzie ona wysoka, czy niska, przezroczysta, czy nie. Istnieją jednak wyjątki – np. osłonka do storczyków powinna być transparentna, aby jak najwięcej światła przedostawało się do pędów; najlepiej, żeby dno miało wybrzuszenie, gdzie zbierze się nadmiar wody. Doniczki do bonsai zazwyczaj są niskie, ponieważ korzenie takiego drzewka nie mogą nadmiernie się rozrastać. Spotyka się też specjalistyczne doniczki i osłonki do ziół, które są raczej małych rozmiarów, a do kompletu często dołączone są nożyczki do przycinania i cięcia tych aromatycznych dodatków.

Doniczki i osłonki można podzielić zgodnie z ich przeznaczeniem – zastanów się więc, gdzie będą umiejscowione, a następnie wybierz spośród dwóch rodzajów:

  • wewnętrzne (domowe) – zazwyczaj są mniejsze, tak aby zmieściły się na parapecie lub kwietniku;
  • zewnętrze (na balkon i do ogrodu) – znacznie większe od domowych; muszą też być wykonane z materiałów mrozoodpornych (link do donic ogrodowych i skrzynek balkonowych).

Inna klasyfikacja tych produktów wynika z materiału wykonania. Każdy surowiec odznacza się innymi właściwościami i posiada swoje zalety. Najpopularniejsze wśród domowych upraw są doniczki:

  • plastikowe – lekkie, nie tłuką się, mogą mieć różnorodne kształty i struktury;
  • ceramiczne – błyszczące lub matowe, ich zaletą jest długotrwałe utrzymywanie temperatury i wilgoci;
  • gliniane – mają naturalny wygląd terakoty i są cenione przez tradycjonalistów; podobnie jak ceramiczne świetnie podtrzymują wilgoć oraz temperaturę;
  • szklane – bezbarwne lub kolorowe, ale najczęściej transparentne, dzięki czemu przepuszczają promienie słońca do korzeni i pędów;
  • betonowe – trwałe i idealne do nowoczesnych loftowych wnętrz;
  • drewniane – raczej w postaci donic ogrodowych, ale czasem spotykane wewnątrz domu; charakteryzują się klasycznym wyglądem, są także ciepłe i miłe w dotyku;
  • rattanowe (wiklinowe) – to splot i naturalny materiał sprawiają, że są atrakcyjne dla oka; najczęściej posiadają plastikowe wkłady np. z systemem nawadniania, ponieważ przez szczeliny w plecionce przedostawałaby się ziemia;
  • technorattanowe – wykonane z połączenia popularnego plecionego wzoru z nowoczesnymi materiałami z tworzyw sztucznych, dzięki czemu są bardziej wytrzymałe i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Kolejna rzecz, jaka odróżnia od siebie konkretne modele doniczek i osłonek, to kształt – najczęściej są okrągłe, kwadratowe lub prostokątne, choć spotkać można także owalne, trójkątne, w postaci gwiazdy, a nawet nieregularne i bardziej złożone, drukowane na drukarkach 3D. Wybierając doniczkę, możesz kierować się stylem – jedne są klasyczne, a inne bardziej nowoczesne.

Zastanów się również, gdzie chcesz umiejscowić swoją żywą dekorację. Największa grupa to doniczki i osłonki stojące – bez problemu znajdziesz coś dla siebie. Jeśli szukasz doniczki wiszącej, wybór będzie mniejszy, ale spokojnie: materiały takie jak łańcuchy, linki oraz kołki, dostępne w markecie budowlanym, pozwolą wykonać wymarzoną konstrukcję (mała podpowiedź – inspiracji poszukaj w internecie).

Doniczki i osłonki mogą być wyposażone w system nawadniania, dzięki czemu ich podlewanie jest znacznie łatwiejsze – wystarczy co jakiś czas uzupełnić zbiornik, a woda dozowana jest automatycznie. Możesz też pokusić się o zbudowanie całej sieci nawadniania automatycznego, tzw. kropelkowego. Co prawda takie rozwiązanie stosuje się częściej na balkonach, tarasach i w ogrodzie, ale w domu jest to również wykonalne. Jeżeli wolisz tradycyjne rozwiązania, zaopatrz się w konewkę.

Innym typem doniczek, przypominającym te produkcyjne, są paletki i pojemniki do rozsad – służą do siewu i pikowania roślin.

Kwietnik – niedoceniana i zapomniana ozdoba mieszkania

Obecnie kwiaty zdobią głównie parapety mieszkań – czy słusznie? Wystrój wnętrza to sprawa osobista i każdy ma odmienny gust. Możesz podążać za trendami lub mocno trzymać się klasyki. Bez względu na to, czym się kierujesz, urządzając mieszkanie, rozważ kupno kwietnika. Często kojarzony jest jako relikt PRL-u, kiedy to metalowe kwietniki na ścianie zdobiły mieszkania w blokach z wielkiej płyty i domy naszych babć. Jeszcze niedawno zapomniane i niedoceniane – teraz wracają do łask.

Kwietniki występują w różnych formach i kształtach: stojące i wiszące, na ścianę lub stół – wybór produktów jest naprawdę duży. Ich konstrukcje mogą być metalowe, drewniane i plastikowe, ale najczęściej wykonane są z połączenia dwóch lub więcej surowców. Czasem zaciera się granica między doniczką a kwietnikiem. Dodatkowo możesz wykonać je samodzielnie – pomysłów na kwietniki DIY znajdziesz całe mnóstwo. Przykładowa propozycja to ażurowe konstrukcje w postaci klatek, które zawojowały świat oświetlenia i lamp wiszących, a teraz zdobywają popularność jako nowoczesne pojemniki na rośliny doniczkowe. Postaw na gotowy lub własnoręcznie zrobiony produkt i odśwież wnętrze swojego domu.