Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Skrzynki balkonowe

Skrzynki balkonowe pozwolą stworzyć namiastkę kwitnącego ogrodu tuż za naszym oknem. Pelargonie, surfinie i petunie posadzone w doniczkach balkonowych to najczęstsze kwiaty zdobiące nasze balustrady. Wybierając skrzynkę balkonową mamy do wyboru dwa mocowania - za pomocą uchwytów i bezpośrednio na barierce. Skrzynka balkonowa może także stać na posadzce tarasu pełniąc rolę dużej doniczki.

Wszystkie produkty(119)

z6
14,88 zł/ szt.
18,88 zł / szt.
21% taniej

Dowiedz się więcej

Rośliny na balkonie to zawsze dobry pomysł. Niezależne od tego, czy do zagospodarowania jest mała, czy raczej większa przestrzeń, kilka donic lub skrzynek z kwiatami pozytywnie wpływa na otoczenie. Jak wybrać skrzynki na balkon? Na co zwracać uwagę?

Z czego mogą być zrobione skrzynki balkonowe?

Skrzynki balkonowe są dostępne w wielu różnych kolorach, wzorach i rozmiarach. Wykonuje się je z różnych materiałów. Poza modelami z tworzyw sztucznych można również kupić skrzynki np. z drewna, wikliny, ceramiki. Jakie mają właściwości i które warto postawić na balkonie?

  • Plastikowe skrzynki balkonowe – popularna opcja, a przy tym niedroga. Ich zaletą (poza niską ceną) jest duża różnorodność. Główną wadą natomiast – trwałość (niektóre tworzywa mogą po pewnym czasie odbarwiać się i pękać np. pod wpływem niskich temperatur). Dobrej jakości tworzywo sztuczne jest lekkie, estetyczne i trwałe. Dobrze imituje naturalne materiały. Ze względu na bogaty wybór form i kolorów, takie skrzynki są dość uniwersalne – można dobrać je do różnych aranżacji balkonowych.
  • Skrzynki z technorattanu – podobnie jak technorattanowe meble, cechują się estetycznym, nowoczesnym wyglądem, trwałością i znakomitą odpornością na warunki atmosferyczne. Takim skrzynkom nie szkodzi słońce, deszcz czy mróz. Łatwo je również wyczyścić.
  • Skrzynki balkonowe z drewna – świetnie się prezentują, mają korzystny wpływ na rośliny, ponieważ latem się nie nagrzewają, a w chłodne dni zapewniają korzeniom ciepło. Warto jednak pamiętać, że o drewno trzeba dbać. Drewniane skrzynki balkonowe należy impregnować i co jakiś czas konserwować, jeśli mają służyć długo i dobrze wyglądać. Tworzą naturalny, przytulny klimat na balkonach, niezależnie od ich stylu.

Znaleźć można także skrzynki balkonowe betonowe, ceramiczne czy wiklinowe. Dwa pierwsze rozwiązania są wyjątkowo odporne. Świetnie sprawdzą się w minimalistycznych aranżacjach. Wiklinowe skrzynki natomiast wpasują się m.in. w klimaty boho i rustykalne. Wiklina nie jest jednak trwała i należy o nią wyjątkowo dbać. Dlatego osoby ceniące sobie wygodę, ale i naturalny efekt w aranżacji, mogą zdecydować się na modele technorattanowe, które imitują naturalną plecionkę.

Jak rozmieścić i zamocować skrzynki na balkonie?

Na niewielkim balkonie skrzynki najczęściej przyczepia się do balustrady, aby nie zajmowały miejsca na podłodze. Rośliny w wiszących skrzynkach wprowadzają przyjazną atmosferę, dają nieco cienia, a także zapewniają użytkownikom odrobinę prywatności. Skrzynki (zależnie od konstrukcji balkonu, rodzaju kwiatów itp.) można wieszać zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie balustrady – niżej lub wyżej. W tak umieszczonych skrzynkach zazwyczaj sadzi się rośliny wiszące.

Na większych balkonach i tarasach można ustawić skrzynki stojące. Szczególnie modne są te wysokie, o prostym, nieco ascetycznym designie, a także skrzynki na nóżkach. Bardzo dobrze wyglądają w nich m.in. mieszanki polnych kwiatów, różnego rodzaju trawy dekoracyjne, jak i inne rośliny zielone. Skrzynki tego typu mogą stać wzdłuż balustrady. Za ich pomocą można wytyczyć na balkonie strefy.

Jakie są rodzaje skrzynek balkonowych?

Oprócz klasycznych skrzynek można spotkać także modele z: systemami nawadniającymi, wymiennymi wkładami, z przegrodami, z praktycznymi i ozdobnymi uchwytami. Tego typu dodatki należy dobierać indywidualnie – zależnie od potrzeb, gustu i stylu, w jakim urządzono balkon.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.