Zabezpieczenia antywłamaniowe

Najnowocześniejsze systemy antywłamaniowe charakteryzują się wysoką skutecznością, ale ich ceny dla wielu osób bywają zaporowe. Dom czy mieszkanie można jednak zabezpieczyć w prostszy i tańszy sposób. W sklepach Leroy Merlin znajdziesz klamki okienne spełniające wysokie wymagania pod względem bezpieczeństwa i funkcjonalności. Posiadamy również inne akcesoria do zabezpieczeń, m.in. zwijacze do rolet zewnętrznych.

Akcesoria do zabezpieczeń – zwijacz do rolet

Rolety zewnętrzne są jednym z najczęściej stosowanych zabezpieczeń domów przed włamaniem. Poza zwiększeniem bezpieczeństwa pomagają chronić przed utratą ciepła w okresie zimowym i przegrzewaniem się wnętrza latem podczas upałów. Co więcej, poprawiają izolację akustyczną budynku, zmniejszając poziom hałasu dostającego się z zewnątrz.

Aby roleta zewnętrzna mogła w pełni spełniać swoje funkcje, powinna być prawidłowo zamontowana i posiadać sprawne mechanizmy. Podstawowym jest zwijacz do rolet, który odpowiada za możliwość podniesienia rolety do góry lub opuszczenia jej w dół. To niewielki element przypominający pudełko. Należy mieć na uwadze, że jest często eksploatowany, dlatego po pewnym czasie użytkowania może zajść konieczność jego wymiany. W ofercie Leroy Merlin znajdują się dwa podstawowe rodzaje:

  • zwijacz do rolet ze sznurkiem,
  • zwijacz do rolet z taśmą.

Trzeba pamiętać, aby w momencie nawijania na koło nawojowe zwijacza taśmowego dokonać nacięcia taśmy wzdłuż. Natomiast w przypadku zwijacza ze sznurkiem trzeba zamontować zaczep na jego końcu. To właściwie jedyna różnica między tymi produktami. Jeśli chodzi o montaż, to w obu przypadkach wygląda on tak samo. Po otworzeniu kasety zwijacza należy przeciągnąć sznurek lub taśmę przez miejsce, z którego będzie wychodzić, a końcówkę trzeba zaczepić o haczyk na kole. Następnym krokiem jest nawinięcie sznurka lub taśmy na koło nawojowe. Na tym etapie liczy się dokładność, dlatego pośpiech nie jest wskazany. Jeśli etap nawijania zakończy się powodzeniem, należy zamknąć kasetę, a jeżeli sznur będzie wystawał, można go przyciąć. Tak wygląda pierwszy etap montażu, który nie jest szczególnie skomplikowany. Kolejny wymaga już jednak większej wiedzy i doświadczenia. Wszystko dlatego, że sposób montażu różni się w zależności od rodzaju rolet. Z tego względu lepiej zlecić wykonanie tych czynności profesjonaliście.

Klamka do okna z zamkiem – czym kierować się przy wyborze?

Jeśli chodzi o proste zabezpieczenia antywłamaniowe do okien PVC (potocznie określanych również jako PCV), to jednym z najpopularniejszych są klamki okienne z zamkiem. Poza funkcją zabezpieczenia domu przed włamaniem tego typu klamki są często wybierane przez rodziców małych dzieci, dla których okna czy drzwi balkonowe mogą stanowić duże zagrożenie. Zamykany na zamek uchwyt do drzwi balkonowych i okien w sklepach Leroy Merlin można kupić już za nieco ponad 30 złotych. Trzeba przyznać, że to niewielka cena za poprawę bezpieczeństwa własnego i najbliższych. Klamki okienne z zamkiem raczej nie uchronią przed ewentualnym włamaniem, ale mogą je w znaczący sposób utrudnić. To drobny element, który warto zastosować w swoim domu, nawet jeśli posiada się inne, lepsze i skuteczniejsze zabezpieczenia antywłamaniowe drzwi i okien.

Wybór odpowiedniej klamki z zamkiem nie jest trudny. Trzeba jedynie znać wymiar kwadratowego otworu na klamkę oraz długość trzpienia. Potem można już wybrać klamkę odpowiednią pod względem szerokości uchwytu i kolorystyki.

Klamka do okna z kluczykiem jest prosta w montażu. Najpierw należy usunąć stare klamki. Można to zrobić poprzez ustawienie klamki w pozycji otwierającej okno, a następnie wykręcenie znajdujących się między nią śrubek mocujących (montażowych) lub wkrętów. Wtedy możliwe będzie wyjęcie starej klamki i włożenie w jej miejsce nowej. Klamkę trzeba umieścić w pozycji jak do otwarcia okna, a następnie przykręcić – odpowiednio do poprzedniego sposobu mocowania – śrubami lub wkrętami (niektóre klamki mają dołączone śruby, ale czasami trzeba dokupić je oddzielnie). Tak zamontowana klamka jest gotowa do użytkowania.

Klienci Leroy Merlin poza klamkami okiennymi z zamkami mogą zdecydować się również na klamki z przyciskiem. Tego typu klamki posiadają specjalną blokadę, która uniemożliwia jej przekręcenie bez wciśnięcia przycisku. Takie zabezpieczenie jest szczególnie przydatne w miejscach, w których przebywają małe dzieci.