Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Dostępność
Cena (zł)

Parapety

Wszystkie produkty(125)

z7

Dowiedz się więcej

Parapety wewnętrzne mogą być wykonane z drewna, PVC (potocznie nazywanego PCV), konglomeratu, granitu czy marmuru. Są dużo grubsze niż parapety zewnętrze, ponieważ dodatkowo pełnią funkcję dekoracyjną, a niekiedy użytkową. Parapet zewnętrzny jest zdecydowanie cieńszy i krótszy. Materiał, z jakiego jest wykonany (najczęściej stal lub aluminium), powinien być odporny na zmienne czynniki atmosferyczne i wahania temperatury. Jego kluczowym zadaniem jest odprowadzenie wody z opadów.

Parapety – podstawowe funkcje

Parapety wewnętrzne i zewnętrzne montuje się na etapie wykończeniowym wnętrz, po osadzeniu stolarki okiennej. Ich montaż jest również etapem wykończeniowym po wykonaniu elewacji budynku czy w czasie remontu mieszkania. Podstawową rolą parapetów jest zachowanie ciepła. Dzięki nim można uniknąć strat cieplnych w mieszkaniu czy domu. Zastosowane nad grzejnikiem, kierują ciepłe powietrze w stronę pomieszczenia. Jest to także bariera dla kurzu unoszącego się nad kaloryferem.

Należy pamiętać, że parapet musi być nie tylko dobrze dobrany, lecz także prawidłowo zamontowany, aby spełniał swoją funkcję. Nieprawidłowy montaż parapetów, czyli np. brak zachowania spadku parapetów zewnętrznych od okna, choć początkowo może nie zwrócić naszej uwagi, w efekcie będzie powodować przeciekanie. W takiej sytuacji woda najpierw przedostanie się do części podprogowej ściany, a następnie zacznie się sączyć do bocznych ościeżnic. Wilgoć dostająca się do okien może doprowadzić do przenikania pary wodnej w głąb oprawy okiennej, naruszając izolację termiczną, która znajduje się pomiędzy ościeżnicami a ościeżem (czyli płaszczyznami muru). Prawidłowy montaż parapetów pozwala uniknąć tego typu problemów.

Parapety wewnętrzne

Parapety wewnętrzne pełnią funkcję wykończeniową i izolacyjną. Kiedy w okresie zimowym para wodna się skrapla (szczególnie jeżeli okna tracą na szczelności i prawidłowej cyrkulacji powietrza), parapety stanowią barierę przed bezpośrednim przeciekaniem na ściany. Skroplona wilgoć spływa po szybie na dolny profil skrzydła, a stamtąd na podokienny parapet. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zawilgocenia tynku wewnątrz domu i pojawienia się pleśni, która wewnątrz budynku jest dużo trudniejsza do usunięcia niż na zewnątrz. Jest to kluczowy argument, który przekonuje klientów do montażu parapetów wewnętrznych.

Parapet wewnętrzny montuje się po montażu okna, oczyszczeniu ościeża oraz prawidłowym uszczelnieniu ościeżnicy i progu ościeżnicy. Im lepiej wykonane uszczelnienie, tym większa pewność, że woda i para wodna nie dostaną się do głębszych partii ścian. Parapety wewnętrzne najlepiej dopasować do rodzaju okna lub koloru framugi okiennej, rodzaju lub koloru podłogi, koloru ścian lub materiałów wykończeniowych na ściany, a także do mebli. Oczywiście najważniejsze jest prawidłowe dobranie rozmiaru parapetu. W sklepach Leroy Merlin dostępne są parapety o długości zarówno mniejszej niż 100 cm, jak i sięgającej 420 cm.

Jeśli chodzi o materiał, w naszej ofercie dostępnych jest kilka rodzajów parapetów wewnętrznych. Są to m.in.:

  • parapety wewnętrzne z konglomeratu – najczęściej stosowane jako odpowiednik parapetów granitowych lub drewnianych, dzięki możliwości nadania im faktury zbliżonej do oryginalnego materiału. Stosowane często w kuchni, gdzie okno znajduje się na poziomie blatu kuchennego i bezpośrednio łączy się z zabudową szafek;
  • parapety wewnętrzne drewniane – najczęściej stosowane do okien drewnianych lub wykończonych okleiną drewnopodobną Wykonane są z drewna klejonego, które jest odporniejsze od jednolitej deski. Dzięki temu nie wyginają się pod wpływem wilgoci i wysokich temperatur. Warto mieć na uwadze, że parapety drewniane należy poddać obróbce lakierowania lub woskowania w celu lepszego zabezpieczenia ich powierzchni. W naszej ofercie znajdują się parapety wykonane z drewna sosnowego i dębowego;
  • parapety wewnętrzne PVC – są wybierane do okien PVC, dostępne są w kilku kolorach. Cechują je duża trwałość i odporność na uszkodzenia i rysy. To najtańsze ze wszystkich rodzajów parapetów wewnętrznych. Co więcej, są lekkie i łatwe w montażu;
  • parapety wewnętrzne granitowe – zwykle są dobierane do rodzaju płytek kamiennych w domu, do okien białych lub drewnianych oraz do blatów kamiennych w kuchni. Często stanowią spójny element z parapetami zewnętrznymi granitowymi, z którymi mają tworzyć wizualną całość. Parapety kamienne są najcięższe i najdroższe, ale też najtrwalsze
  • parapety laminowane – wykonane są z płyty wiórowej, wykończonej laminatem dekoracyjnym imitującym różnorodne materiały – np. różne gatunki drewna, marmur, granit lub nawierzchnię w wybranym kolorze np. grafitowym lub beżowym. Dobrze prezentują się zarówno z oknami drewnianymi, jak i z PVC.

Warto wiedzieć, że ciemna oprawa okien i ciemne parapety zaciemniają wnękę okienną, więc do ciemnych okien lepiej wybierać parapety w jaśniejszej tonacji. Z kolei jasne okna, np. białe, dobrze prezentują się z białym parapetem, ciemna oprawa zaś, która kontrastuje z bielą, często podkreśla oprawę i wnękę okna.

Montaż parapetów wewnętrznych

Montaż parapetów wewnętrznych może być wykonany na dwa sposoby. Pierwszy zakłada użycie kleju, drugi to tzw. ciepły montaż.

  • Montaż na klej – klej aplikuje się za pomocą pistoletu. Jest wodoodporny, więc dodatkowo uszczelnia szczeliny i kluczowe przestrzenie. Nadaje się do montażu parapetów z konglomeratu, PVC, drewna i metalu. Tego rodzaju montaż może być stosowany do betonu i cegły. Jest to metoda dość szybka. Kleje są łatwe w rozprowadzaniu, a ponadto zapobiegają tworzeniu się mostków termicznych, przez które ucieka ciepło z domu, a chłodne powietrze dostaje się do środka.
  • Ciepły montaż – jest bardziej czasochłonny, ponieważ zakłada przygotowanie trzech warstw spoiwa. Na początku, przy użyciu folii paroszczelnych okiennych, wykonuje się warstwę wewnętrzną. Następna jest warstwa środkowa, przygotowana za pomocą pianki, która uszczelnia wszystkie szczeliny znajdujące się pomiędzy ścianą a oprawą okienną. Na końcu, za pomocą taśm rozprężnych i uszczelniających, należy przygotować warstwę zewnętrzną.

W naszym asortymencie dostępne są nakładki na parapety wewnętrzne i zaślepki do nakładki. Dzięki nakładce możemy odświeżyć wygląd parapetu i dopasować go do wnętrza danego pomieszczenia. W ten prosty sposób możemy zmienić kolor, fakturę i rodzaj parapetu bez ingerencji budowlanej.

Parapety zewnętrzne

Parapety zewnętrzne odprowadzają wodę spływającą z okien, co zapobiega zawilgoceniu murów domu oraz minimalizuje ryzyko pojawienia się zacieków wokół okien. Jest to o tyle ważne, iż nadmierna wilgoć przyczynia się do powstawania pleśni, dlatego brak parapetów może przynieść więcej szkody niż pożytku. Co więcej, parapet zewnętrzny chroni przed przenikaniem wilgoci do wnętrza domu, zmniejszając tym samym ryzyko powstania grzyba i brzydkich zacieków na elewacji. Ponadto chroni przed powstawaniem mostków termicznych. W naszej ofercie znajdują się następujące rodzaje parapetów:

  • parapety zewnętrzne aluminiowe wykonane z aluminium tłoczonego lub giętego na zimno i malowane proszkowo – wymagają wykonania szczelin dylatacyjnych, ale są sztywniejsze i odporniejsze od innych parapetów z blachy;
  • parapety zewnętrzne stalowe wykonane z blachy stalowej ocynkowanej malowanej proszkowo, blachy stalowej lakierowanej i blachy stalowej okleinowanej – choć są wykonane z materiału podatnego na działanie czynników pogodowych i temperatury, nie mają tak dużego czynnika rozszerzalności, jak parapety aluminiowe. Co więcej, nie wymagają wprowadzania dylatacji w trakcie montażu. Ich grubość to zaledwie kilka dziesiątych milimetra;
  • parapety klinkierowe – w postaci płytek klinkierowych do wykończenia parapetu. Mają właściwości mrozoodporne, są trwałe i można je stosować wewnątrz i na zewnątrz.

Montaż parapetów zewnętrznych stalowych i aluminiowych

Parapet zewnętrzny powinien być zamontowany poza krawędzią ściany (ocieplonej, otynkowanej lub wykonanej z innej dekoracyjnej warstwy) na ok. 3 - 4 cm. Montaż wykonuje się w taki sposób, by w trakcie opadów atmosferycznych woda opadowa lub roztopowa spływała i kapała jak najdalej od ściany. Montaż polega na dokładnym przymocowaniu parapetu do progu ościeżnicy, po którym woda będzie się swobodnie przemieszczać.

Parapety stalowe i aluminiowe montuje się poprzez wprowadzenie kołnierza wybranego parapetu pod próg ościeżnicy, a dokładniej profil kształtownika. Istotne jest także wyznaczenie styków dylatacyjnych (w przypadku parapetów aluminiowych), ponieważ blacha pracuje podobnie jak materiał drewniany, zmieniając swoje naprężenia pod wpływem gorąca lub zimna. Przez to, że aluminiowe parapety zewnętrzne są lekkie, należy pamiętać o odpowiednim ustabilizowaniu ich z użyciem odpowiedniego kleju, zabezpieczając je tym samym przed silnymi podmuchami wiatru. Chcąc wyciszyć parapety z blachy stalowej czy aluminiowej w trakcie opadów deszczu, można dodatkowo przykleić taśmy wygłuszające. Przy montażu należy zwracać uwagę na wszystkie miejsca połączeń i uszczelnień, aby wilgoć nie przedostawała się między szczeliny pod zamontowany parapet.