Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Dostępność
Cena (zł)

Izolacja termiczna do okien dachowych

Izolacja do okien dachowych zapewnia prawidłową izolację termiczną pomiędzy oknem i dachem. Nadaje się zarówno do dachów z izolacją na krokwiach, jak i dachów deskowanych oraz dachów z izolacją pomiędzy krokwiami z naciągniętą folią pod łatami.

Wszystkie produkty(14)

z1
z

Dowiedz się więcej

Izolacja termiczna do okien dachowych

Okna dachowe często pojawiają się w projektach domów z zagospodarowanym poddaszem użytkowym. Jednocześnie okna są przyczyną powstawania mostków termicznych, a co za tym idzie – w sezonie grzewczym generują straty ciepła, sięgające nawet 10-25%. Jeżeli okna zostaną prawidłowo zaizolowane, można jednak uniknąć tego typu problemów.

Jak wygląda prawidłowa izolacja termiczna okien dachowych?

Odpowiednie zaizolowanie okien dachowych na etapie wykonawczym ma kluczowe znaczenie w kontekście późniejszych strat ciepła. Nieprawidłowości w tym zakresie przyczyniają się do powstawania mostków termicznych. Szczególnie newralgicznym punktem jest dolna krawędź okna, czyli miejsce, w którym następuje przerwanie izolacji między dachem a oknem. Prawidłowy, tzw. ciepły montaż, polega na zainstalowaniu kołnierza ocieplającego (czyli ramy termicznej), który wypełnia przestrzeń między ościeżnicą a ociepleniem dachu. Kołnierz tworzy szczelne obramowanie okna od strony zewnętrznej. Od wewnątrz wnęka wokół okna najczęściej jest docieplana za pomocą wełny mineralnej (ma ona formę pasków lub granulatu), ułożonej szczelnie – tak, aby stykała się z kołnierzem. W ten sposób zachowana zostaje ciągłość warstwy izolacyjnej. Podczas ocieplania okien dachowych nie należy stosować pianki PUR, która z czasem może tworzyć mostki termiczne (odspajać się) lub związać ramę okienną tak silnie, że spowoduje jej deformację.

Ostatnim etapem ocieplania okna dachowego jest szpaleta, czyli odpowiednie wykończenie wnęki (tzw. glifu), w której osadzone jest okno. W przypadku okien dachowych końcowa obróbka należy do najbardziej wymagających. Szpalety można wykonać własnoręcznie (przy pomocy odpowiednio dociętych profili i odpowiedniej wielkości formatek z płyt g-k) lub nabyć gotowe szpalety, dostosowane do wymiaru okna. Składają się one najczęściej z czterech gotowych elementów, wymagających złożenia i docięcia na odpowiednią szerokość. Cała szpaleta powinna łączyć się z ociepleniem dachowym, zapewniając ciągłość izolacji oraz odpowiednią wentylację.

Rodzaje kołnierzy termoizolacyjnych dla okien dachowych

Najczęściej używane kołnierze są wykonane ze spienionego polietylenu IFC. Oprócz tego niezbędna jest również izolacja przeciwwiatrowa i przeciwwilgociowa. W przypadku okien dachowych stosowane są kołnierze z folii paroprzepuszczalnej oraz przeciwwiatrowej. Ponadto kołnierze są dostosowane do rodzaju dachu i zamontowanych w nim okien (dachy płaskie, spadziste, faliste, pokryte płaską dachówką zakładkową itp.). Dostępne są m.in. kołnierze kombi, specjalistyczne lub – najczęściej używane – uniwersalne.

Tworząc izolację termiczną okna dachowego, warto stosować się do wskazań producenta stolarki okiennej i stosować rozwiązania systemowe. Dzięki temu wszystkie elementy powinny do siebie idealnie pasować.

Odpowiedni rodzaj okna dachowego

Nawet najlepsze zabezpieczenie termiczne okaże się nieskuteczne, jeżeli okno jest kiepskiej jakości. Wybierając stolarkę okienną, należy więc zwrócić uwagę na klasę przepuszczalności powietrza i współczynnik przenikania ciepła UW. Przepuszczalność ciepła określa się za pomocą klas od 1 do 4 (im wyższa klasa, tym szczelniejsze okno). Z kolei współczynnik przenikania określa straty ciepła na całej powierzchni okna. Powinien być oczywiście jak najniższy.

Odpowiedni montaż okien dachowych

Aby prawidłowo zaizolować okno dachowe, podczas montażu trzeba przestrzegać kilku zasad. Przyjmuje się, że odległość między krokwiami dachowymi powinna być równa szerokości okna + 6 cm. Standardowy montaż krokwi zazwyczaj zapewnia potrzebne odległości. Nieco więcej problemów powstaje przy zastosowaniu kołnierzy ocieplających typu kombi, używanych najczęściej do ocieplania sąsiadujących ze sobą okien. Szerokość kołnierza należy dobrać, uwzględniając odległość między oknami oraz szerokość krokwi. W takich przypadkach może zaistnieć konieczność przesunięcia jednej ze skrajnych krokwi – tak, aby możliwe było prawidłowe zamontowanie okien wraz z niezbędną izolacją.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.