Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Okna, świetliki i wyłazy dachowe

Wszystkie produkty(389)

z20

Dowiedz się więcej

Zakup odpowiednich okien dachowych nie jest łatwy głównie ze względu na coraz więcej rozwiązań oferowanych przez różnych producentów. Nic więc dziwnego, że często wybór optymalnego rozwiązania staje się problematyczny. Podpowiadamy, jakie informacje, parametry i certyfikaty brać pod uwagę przed zakupem.

Okna PVC i nie tylko, czyli co warto wiedzieć o oknach

Decyzja związana z zakupem okien do domu czy mieszkania jest ważna nie tylko ze względu na efekty wizualne i komfort domowników, ale również – a dla niektórych przede wszystkim – z uwagi na koszty ogrzewania budynku. Dobrze dobrane okna mogą znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie. Zasadniczo okna można podzielić na trzy podstawowe grupy ze względu na materiał, z jakiego są wykonane. I tak rozróżniamy okna:

  • PVC,
  • drewniane,
  • aluminiowe.

Wszystkie wymienione rodzaje okien występują w różnych wersjach. Mogą być to okna fasadowe (nazywane też elewacyjnymi), okna dachowe czy okna balkonowe. Ponadto okna można podzielić jeszcze ze względu na ich konstrukcję oraz liczbę szyb. Jeśli chodzi o tę pierwszą kwestię, to w sprzedaży można znaleźć okna jednoramowe, ościeżnicowe, skrzynkowe i krosnowe. Z kolei pod względem liczby szyb rozróżniamy okna jednoszybowe, dwuszybowe, trzyszybowe a nawet czteroszybowe. Należy jednak podkreślić, że obecnie okna jednoszybowe stosuje się już rzadko ze względu na ich bardzo słabą izolację termiczną.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien?

Istotną kwestią, która wpływa na to, czym należy kierować się przy wyborze okien do domu czy mieszkania, jest ich usytuowanie. Inne parametry mają bowiem większe znaczenie w przypadku domów zlokalizowanych w spokojnych okolicach poza miastem, a inne w przypadku mieszkań w centrum miasta. Jednak zawsze należy zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • współczynnik przenikania ciepła (Uw) – to jeden z najważniejszych parametrów. Współczynnik ten określa ilość energii, jaka przenika przez okno o powierzchni 1m² w momencie, kiedy różnica temperatury na zewnątrz i wewnątrz budynku wynosi 1℃. Im niższy współczynnik, tym lepiej - straty energii są niższe. j To z kolei przekłada się na mniejsze opłaty za ogrzewanie. Wartość współczynnika jest uzależniona m.in. od rodzaju profili, materiału, ilości komór czy rodzaju szyb;
  • odporność na wiatr (szczelność okna na przenikanie powietrza) – szczelność okien jest niezwykle istotna, zwłaszcza kiedy na zewnątrz wieje silny wiatr, co może powodować znaczącą utratę energii. Aby jej zapobiec, trzeba wybierać okna o wysokiej klasie szczelności (zgodnie z normą obowiązują cztery podstawowe klasy szczelności od 1 do 4, gdzie klasa 4 oznacza najlepszą szczelność);
  • ochrona przed hałasem – jest wyrażana w decybelach. Im wartość jest wyższa, tym ochrona przed hałasem dobiegającym z zewnątrz jest lepsza. Na ten parametr szczególną uwagę powinny zwrócić osoby, których mieszkania czy domy znajdują się w pobliżu ruchliwych ulic, wjazdów do garażu w przypadku zamkniętych osiedli bądź niedaleko miejsc generujących wysoki poziom hałasu.

Okna PVC – cena, charakterystyka oraz zalety i wady

Okna PVC (czyli tzw. okna plastikowe) kilkanaście lat temu zrewolucjonizowały rynek i na dobre pozostawiły inne rozwiązania w tyle. Stosunek jakości do ceny oraz duże możliwości aranżacyjne sprawiły, że jest to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie wykorzystywane w domach i mieszkaniach. Ponadto okna z PVC od renomowanych producentów cieszą się dużą wytrzymałością i mogą służyć przez długie lata. To istotny argument przemawiający za wyborem tego rozwiązania. Nawet okna drewniane pod tym względem znacznie im ustępują.

Niewątpliwą zaletą okien z PVC jest również kwestia ich pielęgnacji. Może się ona ograniczać wyłącznie do mycia ram przy użyciu płynu do mycia naczyń lub specjalnego środka do czyszczenia okien. Raz na jakiś czas warto też zadbać o konserwację okuć. Jest to wskazane, ponieważ uszkodzenia okna PVC często wiążą się z koniecznością wymiany (ewentualna naprawa może nie być opłacalna). To jeden z niewielu minusów tego rodzaju okien.

Jeśli chodzi o kolor wykończenia okien PVC, to klienci mają bardzo dużo możliwości. Największą popularnością cieszą się wersje w białej kolorystyce, ale dostępne są również mniej standardowe rozwiązania. Dzięki temu możliwość dopasowania kolorystyki do różnych elewacji nie stanowi problemu. Poza bielą klienci mogą wybierać spośród wykończeń okien w takich kolorach jak m.in. antracyt, brąz, orzech i złoty dąb.

Jedną z najważniejszych kwestii, na którą trzeba zwrócić uwagę, wybierając okna PVC do domu czy mieszkania, jest sposób ich otwierania. Pod tym względem klienci mogą wybierać spośród okien rozwiernych, uchylnych, rozwierno-uchylnych, przesuwnych i nieotwieranych (tzw. fix).

Czym jest i do czego służy wyłaz dachowy?

Wyłazy dachowe wyglądem przypominają zwykłe okna dachowe, dlatego wiele osób właśnie z nimi je myli. Mają jednak zupełnie inne zastosowanie. Ich podstawową funkcją jest umożliwienie nieskomplikowanego wyjścia na dach, aby pozwolić na przeprowadzenie prac konserwacyjnych, instalacyjnych czy kominiarskich, a w sytuacjach zagrożenia na wydostanie się z wnętrza budynku. Wyłaz na dach powinien być dostosowany do rodzaju pokrycia dachowego i kąta nachylenia dachu. Kierując się wyborem, trzeba też mieć na uwadze bezpieczeństwo domowników.

Określenie rodzaju pomieszczenia na poddaszu również stanowi ważną kwestię, która pomaga wybrać odpowiedni wyłaz dachowy. Cena produktów przeznaczonych do nieogrzewanych poddaszy jest zdecydowanie niższa od wyłazów dachowych, które są dostosowane do potrzeb poddaszy użytkowych ogrzewanych. Podczas gdy te pierwsze można kupić za kilkaset złotych, drugie mogą już kosztować znacznie więcej. Poza ceną główną różnicą obu rozwiązań są parametry cieplne. W przypadku poddaszy nieużytkowych wymagania są zazwyczaj niewielkie, ale jeśli w grę wchodzą zagospodarowane i użytkowane wnętrza, wyłazy dachowe powinny wówczas mieć parametry podobne do okien połaciowych.

W sprzedaży dostępne są wyłazy dachowe, które różnią się od siebie sposobem otwierania. Pod tym względem rozróżniamy wyłazy dachowe otwierane w sposób boczny lub uchylny, ręczny lub elektryczny.

Okna dachowe – rodzaje i najważniejsze informacje

Okna dachowe od tradycyjnych okien fasadowych różnią się pod wieloma względami. Niemniej ich główne zastosowanie jest podobne. Chodzi o doświetlenie pomieszczenia światłem naturalnym. Co ciekawe, w porównaniu z oknami pionowymi okna połaciowe o takiej samej powierzchni mogą wpuszczać do wnętrza nawet 50 procent więcej światła. Jednak, aby było to możliwe, należy nie tylko wybrać odpowiedni rodzaj okien, ale też właściwie je zamontować. Należy również stosować się do warunków technicznych, według których w pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8.

Na etapie wybierania okien dachowych bardzo ważne jest określenie rodzaju pomieszczenia. Inne okna będą bowiem dedykowane do kuchni czy łazienki, a inne do sypialni czy pokoju dziecięcego. Kluczowa różnica w tym przypadku polega na poziomie wilgotności w danym pomieszczeniu. Dlatego w sprzedaży znajdują się okna dostosowane do potrzeb wnętrz suchych lub wilgotnych.

Okno dachowe może być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej wewnętrzne ramy są wykonane z drewna, a zewnętrzne z aluminium. Tak jak w przypadku tradycyjnych okien fasadowych, dużą popularnością cieszą się okna PVC. Polecane są do wnętrz o dużej wilgotności (kuchnia czy łazienka), ponieważ najlepiej radzą sobie z odpowiednią wentylacją. Standardowe wersje okien posiadają dwie szyby, ale w razie potrzeb można wybrać okna z trzema szybami, zapewniającymi lepszą izolację cieplną i akustyczną. Tego typu rozwiązania są jednak droższe.

Przed wyborem okien dachowych warto też mieć na uwadze sposób ich otwierania. Z tego względu można rozróżnić cztery typy okien dachowych:

  • okna dachowe uchylne – ich oś obrotu znajduje się w górnej krawędzi ramy;
  • okna dachowe obrotowe – bardzo popularne rozwiązanie w dachach o kącie nachylenia w przedziale 15–90 stopni. W tym przypadku oś obrotu skrzydła jest w połowie wysokości okna;
  • okna dachowe uchylno-obrotowe – najbardziej funkcjonalne, ponieważ posiadają dwie osie obrotu. Są przeznaczone do montażu na dachach o kącie nachylenia w przedziale 15–55 stopni;
  • okna dachowe wysokoosiowe – oś obrotu znajduje się w ¾ wysokości ramy. Są przeznaczone do dachów o kącie nachylenia od 20 do 60 stopni.

Kołnierze do okien dachowych – rodzaje i podstawowe funkcje

Kołnierze stanowią niezbędny element montażu okien dachowych. Służą do osadzania ram okiennych w konstrukcji dachu. Ich podstawową funkcją jest zapewnienie szczelności poprzez odprowadzanie wody opadowej poza obręb okna. Kołnierze do okien dachowych powinny być dobierane z uwzględnieniem wymiarów okna oraz rodzaju pokrycia dachowego. Z tego względu rozróżnia się trzy podstawowe typy kołnierzy dachowych:

  • kołnierze dachowe do dachów falistych;
  • kołnierze falowe do dachów płaskich;
  • kołnierze falowe do dachów pokrytych dachówką falistą.

Kołnierze do okien dachowych dzieli się także z uwzględnieniem rodzaju okna, jakie będzie montowane. W przypadku okien pojedynczych stosuje się tzw. kołnierze uniwersalne, natomiast do okien podwójnych przeznaczone są tzw. kołnierze bliźniacze.

Rolety i markizy do okien dachowych – jakie wybrać?

Decydując się na montaż nowych okien dachowych, warto zadbać o to, aby poddasze zbyt mocno się nie nagrzewało. W tym celu najlepiej wybrać rolety lub markizy do okien dachowych, które dobrze spełniają swoje funkcje i są wygodne w użytkowaniu. W sklepach Leroy Merlin można kupić zarówno zewnętrzne markizy, jak i rolety zewnętrzne i wewnętrzne. Czym się różnią i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Rolety okienne dachowe wewnętrzne

Na początku wyjaśnijmy, dlaczego tradycyjne i najbardziej popularne wersje rolet nie mogą być używane do okien dachowych. Kluczową kwestią w tym przypadku jest kąt nachylenia. Wewnętrzne rolety do okien dachowych powinny bezpośrednio przylegać do szyby, co w przypadku tradycyjnych rolet używanych do okien fasadowych nie jest możliwe. Z tego względu w zestawach do okien dachowych znajdują się zupełnie inne mechanizmy, które pozwalają na właściwy montaż elementu osłaniającego.

Rolety do okien dachowych są dostępne w różnych rozmiarach, w wielu wersjach kolorystycznych. Są wykonane z materiałów o różnej fakturze. Poszukując rozwiązań, których główną funkcją ma być kontrola światła wpadającego do pomieszczenia, warto wybierać rolety z tkanin poliestrowych z aluminiowymi ramami. Aby prawidłowo dobrać roletę wewnętrzną, należy zwrócić uwagę na wymiary okna. Cały czas najpopularniejszymi rozwiązaniami są rolety z ręcznym mechanizmem zwijania i rozwijania, ale niektórzy decydują się na różnego rodzaju czujniki i zegary sterujące, które zapewniają większą wygodę użytkowania.

Rolety dachowe zewnętrzne

Jeśli chodzi o rolety dachowe zewnętrzne, to ich zadaniem – podobnie jak ich wewnętrznych odpowiedników – jest ochrona przed upałem oraz możliwość zaciemnienia pomieszczenia. Ponadto redukują hałas powodowany m.in. padającym deszczem czy gradem. Kolejny plus to fakt, że tego typu rolety mogą stanowić dodatkowe zabezpieczenie domu przed włamaniem. Rolety są montowane po zewnętrznej stronie okna. Najpopularniejsze i najlepsze są rolety wykonane z aluminium dostępnego w różnych kolorach. W celu ułatwienia korzystania z tego typu rozwiązania producenci stawiają na możliwość rozwijania i zwijania rolety przy pomocy dołączonego do zestawu pilota.

Markizy do okien dachowych

Markizy do okien dachowych mają przede wszystkim chronić przed nagrzewaniem się pomieszczenia. Markizy montuje się po zewnętrznej części okna, co pozwala na ochronę całej szyby. Są wykonane z półprzezroczystej siateczki, która nie przylega bezpośrednio do szyby, co pozwala na cyrkulację powietrza. Dzięki temu, że markizy nie zasłaniają całkowicie dostępu do światła dziennego, nie wymagają codziennego rozwijania i zwijania, jak w przypadku rolet wewnętrznych czy zewnętrznych.

Świetliki dachowe – czym są i kiedy warto postawić na to rozwiązanie?

Zdarza się, że w niektórych miejscach dachu montaż okna jest niemożliwy, a w związku z tym dostęp światła dziennego w pomieszczeniu staje się ograniczony. Jednym z rozwiązań, które pozwala na rozjaśnienie wnętrza światłem dziennym, jest świetlik dachowy. W sklepach Leroy Merlin można znaleźć świetliki kopułowe w wersjach przezroczystej i matowej. Są to produkty wykonane z poliwęglanu, który gwarantuje ochronę przeciwpożarową i odporność na uderzenia.