Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Ościeżnice do drzwi wewnętrznych

Ościeżnica jest niezbędnym elementem potrzebnym do montażu drzwi, decydującym o funkcjonalności jak i o atrakcyjnym wyglądzie. Wyróżniamy dwa rodzaje ościeżnic: stałą oraz regulowaną. Montując ościeżnicę nie zapomnij o dodatkach jak niskoprężna pianka poliuretanowa, zestaw do montażu futryn, kliny dylatacyjne i silikon w kolorze ościeżnicy którym dokończymy montaż.

Wszystkie produkty(2575)

z50

Dowiedz się więcej

Ościeżnica stabilizuje drzwi, estetycznie wygląda i decyduje o funkcjonalności wejścia. Zależnie od preferencji, można zamontować ościeżnicę stałą lub regulowaną. Niezbędne do tego są dodatkowe akcesoria: kliny dylatacyjne, silikon w kolorze ościeżnicy oraz pianka wysokoprężna, która spaja całość.

Rodzaje ościeżnic

Każda ościeżnica składa się z nieruchomej ramy (futryny), wyposażonej w określoną liczbę zawiasów i uszczelki, do których ściśle przylega skrzydło drzwiowe. Wyróżnia się dwa podstawowe typy ościeżnic: stałe i regulowane, przeznaczone do drzwi wewnętrznych.

  • Ościeżnice stałe – mają niezmienną szerokość, montuje się je w ścianie o określonej grubości. Montaż ościeżnic tego typu jest nieco trudniejszy. Można je jednak zastosować w każdym miejscu, ponieważ nie muszą swoim zasięgiem obejmować muru. Po zamontowaniu takiej ościeżnicy konieczne może okazać się dokupienie dodatkowych listew, służących do maskowania widocznych niedoskonałości.
  • Ościeżnice regulowane – można zamontować je we wnękach o różnej szerokości, w zakresie wyznaczonym przez producenta danej ościeżnicy. Modele tego typu są wyposażone w maskujące opaski kątowe, które pozwalają zakryć otwór w ścianie. Ościeżnice regulowane można dostosować do ścian o określonej grubości, co przydaje się wówczas, gdy jest ona niestandardowa. Ościeżnice tego typu dobrze sprawdzają się też w budynkach, w których ściany mają różną grubość.

Co więcej, ościeżnice regulowane dzielą się na przylgowe i bezprzylgowe. Ościeżnice z przylgą są powszechnie stosowane. Można rozpoznać je po tym, że skrzydło drzwiowe ma charakterystyczne wycięcie, zachodzące na ościeżnicę. Przylga po prostu maskuje zamek. Zaletami takich ościeżnic są: prosta budowa, nieskomplikowany montaż oraz możliwość łatwego wyregulowania zawiasów. Modele tego typu są również tańsze i uniwersalne pod względem stylistycznym – wygląd drzwi zależy głównie od formy skrzydła oraz jego kolorystyki.

Ościeżnica bezprzylgowa i skrzydło drzwiowe stanowią komplet. Po zamontowaniu powierzchnia obu elementów jest jednolita (skrzydło zostaje zlicowane z ościeżnicą). Zawiasy są ukryte w ścianie, a magnetyczny zamek cechuje się minimalistycznym wyglądem. To bardzo estetyczne, ale na ogół dość drogie rozwiązanie. Idealnie sprawdza się w pomieszczeniach w stylu nowoczesnym.

Jak dobrać ościeżnicę do drzwi wewnętrznych?

Przede wszystkim należy wybrać ościeżnicę odpowiedniego rodzaju. W przypadku modeli stałych ościeżnica musi mieć taką samą szerokość jak skrzydło drzwiowe (60 cm, 80 cm itp.). Ościeżnice regulowane trzeba z kolei odpowiednio wyregulować. Najpierw warto jednak zmierzyć szerokość muru (w najszerszym miejscu), aby mieć pewność, że wybrany model będzie pasował. Szerokość ościeżnicy zwykle można regulować w dość dużym zakresie, więc bez trudu da się znaleźć odpowiednią wartość. Warto pamiętać, że ościeżnica regulowana nie musi być idealnie dopasowana do grubości ściany. Jeżeli jednak wartości odbiegają od rzeczywistych wymiarów, lepiej kupić zbyt szeroką ościeżnicę. Powstałe szczeliny można wypełnić silikonem, który dodatkowo uszczelni całość. Jeżeli ościeżnica jest zbyt wąska, zeszlifowanie muru jest możliwe, jednak znacznie bardziej praco- i czasochłonne. Ościeżnice regulowane można montować w ścianach mających od ok. 7 cm do ponad 50 cm grubości.

Dobierając odpowiednią ościeżnicę, warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonana. Nie powinien on zbytnio odbiegać (jakością, wytrzymałością, wyglądem) od materiału, z którego zrobiono skrzydło drzwiowe.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.