Dowiedz się więcej
Okna to jeden z najważniejszych elementów mieszkań i domów. Niektóre okna spełniają dodatkowo funkcje drzwi (np. okna balkonowe, tarasowe czy okna wielkoformatowe wychodzące na ogród). Aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza, trzeba nie tylko je zamontować, lecz także zastosować niezbędne akcesoria do okien. Dowiedz się, jakie elementy wydłużą trwałość okien w twoim domu i na co się zdecydować, gdy okna nie są wystarczająco szczelne lub wpuszczają zbyt mało powietrza do domu.
Akcesoria do okien
Akcesoria do okien pozwalają zabezpieczyć stolarkę okienną przed zróżnicowanymi czynnikami atmosferycznymi oraz zachować dobrą izolację termiczną i akustyczną. Niektóre zwiększają też bezpieczeństwo lub poprawiają wentylację w pomieszczeniach. To również świetny zamiennik dla zniszczonych elementów okien. Dzięki nim nie jest konieczny montaż i demontaż całej ościeżnicy i skrzydeł okiennych, a wystarczy jedynie metamorfoza i modernizacja istniejącego okna.
Akcesoria do okien to także elementy do montażu, które pomagają ustabilizować ościeżnice i skrzydła okienne. Należą do nich kliny montażowe, zatrzaski do drzwi czy kotwy do montażu okien.
Ograniczniki do okien
Ogranicznik otwarcia okna stosuje się w celu utrzymania otwartego lub uchylonego skrzydła okiennego w stałym rozwarciu. Ogranicza maksymalny kąt otwarcia okna do żądanej wielkości, zapewnia stabilność przy otwieraniu okna, chroni zablokowane skrzydło przed przeciągiem i jego skutkami. Dzięki zastosowaniu ogranicznika, szyba i zawiasy będą chronione przed uszkodzeniem, spowodowanym przez trzaśnięcie lub zbyt intensywne otwarcie.
W naszej ofercie dostępne są ograniczniki okienne grzebieniowe pozwalające na kilkustopniową regulację otwarcia okna oraz ogranicznik uniwersalny z jednym miejscem stabilizującym. Oba rodzaje można zakupić w kolorze białym.
Ograniczniki przeznaczone są do klasycznego otwierania skrzydeł okiennych. Dłuższą część ogranicznika montuje się na ościeżnicy, a haczyk na ramie okiennej.
Klamki okienne
Klamka do okna i uchwyt balkonowy pomagają w bezpieczny i nieinwazyjny dla okien sposób otwierać i zamykać skrzydła okien lub drzwi balkonowych. Dzięki uchwytom na drzwiach balkonowych można zamknąć drzwi od zewnątrz i wejść do środka bez konieczności używania klamki zewnętrznej (nie trzeba jej zatem montować). Z kolei w celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa można zamontować klamkę do okna z zamkiem. Zamek znajduje się na klamce wewnątrz pomieszczenia i uniemożliwia otwarcie drzwi przez niepowołane osoby od zewnątrz. Model ten chętnie wybierany jest do domów jednorodzinnych, mieszkań znajdujących się na parterze lub witryn sklepowych, gdzie drzwi balkonowe mogą pełnić również rolę drzwi wejściowych.
Klienci poszukujący niestandardowego modelu klamki, mają do wyboru klamkę okienną dwuramienną. Mosiężny akcent tego typu nie tylko będzie funkcjonalny, ale też ozdobi skrzydło. Prawidłowe zamknięcie okna klamką uszczelnia je, dzięki czemu zapobiega wydostawaniu się ciepła na zewnątrz. Klamki umożliwiają też wentylację pomieszczeń bez pełnego otwarcia okna. Można to zrobić, ustawiając klamkę w pozycji rozszczelnienia (na skos).
Klamki do okien w naszym asortymencie dostępne są w kolorach białym, brązowym, mosiężnym i srebrnym. Z kolei uchwyty do drzwi balkonowych występują w kolorach białym, czarnym i brązowym.
Uszczelki do drzwi i okien
Uszczelki do okien i uszczelki do drzwi to ważne akcesoria – dzięki nim można zachować odpowiednią izolacyjność termiczną, ograniczając ucieczkę ciepłego powietrza przez nieszczelne okna czy drzwi na zewnątrz. Uszczelki cieszą się największą popularnością w okresie jesienno-zimowym. Kiedy na zewnątrz robi się chłodniej, warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu domu przed stratami cieplnymi. W naszej ofercie dostępne są uszczelki izolacyjne w różnych kolorach i formach, od bieli, po brązy i czerń.
Przy wyborze uszczelek należy kierować się ich grubością. Dostępne w naszym asortymencie uszczelki mają grubość 6 lub 8 mm i nadają się na obszar uszczelnienia od 4 do 8 mm lub od 3 do 7 mm. Prosty montaż (dzięki taśmie samoprzylepnej) pozwala ułożyć uszczelkę samodzielnie. Uszczelkę najlepiej montować wzdłuż jednego boku ściany lub okna. Największa ilość ciepła ucieka na rogach, w zagięciach ościeżnic, więc każde narożne cięcie lub łączenie uszczelki w miejscu zgięcia powoduje niepotrzebne straty ciepła.
Uszczelki sprzedawane są w określonej długości (najczęściej 5,5 metra), tak aby jedno okno można było uszczelnić jednym odcinkiem uszczelki. Kiedy jedno opakowanie będzie niewystarczające, należy tak rozpocząć układanie, aby połączenie dwóch odcinków nie zetknęło się w skrajnych, narożnych punktach.
Uszczelka do drzwi różni się od uszczelki do okien PVC (potocznie błędnie nazywanych PCV) nie tylko szerokością, ale też przekrojem. Aby dobrać odpowiednią uszczelkę do okna, przed zakupem należy sprawdzić przekrój uszczelki, która obecnie znajduje się w oknie.
Uszczelka montowana na skrzydle okiennym w miejscu zetknięcia z ościeżnicą wymaga dokładnego dostosowania jej do szczeliny w oknie, czyli części progowej okna.
Wyróżnić można kilka uszczelek do okien z PVC lub drewna:
- uszczelka przylgowa wewnętrzna,
- uszczelka przylgowa zewnętrzna,
- uszczelka przyszybowa wewnętrzna,
- uszczelka przyszybowa zewnętrzna,
- uszczelka przylgowa środkowa.
Na rynku znaleźć można wiele rodzajów przekrojów uszczelek przylgowych. Posiadają one specyficzne oznaczenia zależne od ich kształtu. Można więc spotkać takie oznaczenia jak np.: profil D, O, I, E. Producenci podają też szerokość i długość uszczelek oraz materiały, do których można je stosować. Ważne jest, aby wybrać taki sam model, jak ten, który chcemy wymienić. Jak to sprawdzić? Najlepiej odgiąć kawałek uszczelki znajdującej się w oknie i wykonać rysunek jej przekroju lub zrobić jej zdjęcie, a następnie, już w sklepie, wybrać uszczelkę o takim samym przekroju. Dzięki temu zyskamy pewność, że wybraliśmy odpowiedni model uszczelki. Kiedy nie możemy dobrać uszczelek do przekrojów profili, rozwiązaniem będą uszczelki uniwersalne do okien PVC i okien drewnianych.
Uszczelki do okien drewnianych dobiera się w podobny sposób jak do okien PVC. Nieszczelne okna z drewna stają się problematyczne szczególnie w okresie grzewczym, kiedy drewno narażone jest na działanie dwóch sił termicznych. Pierwsza to dość wysoka temperatura wewnątrz domu, a druga to niska temperatura na zewnątrz. Każda z nich w jednakowym stopniu wpływa na pracę naturalnego materiału, jakim jest drewno. Najczęściej uszczelnieniu okien drewnianych poddaje się okna wieloletnie, które zdążyły już się wypaczyć, pojawiły się na nich niewielkie szczeliny czy ubytki.
Przy uszczelnianiu szyb w oknie nie ma już tak dużych różnic, jeśli chodzi o wybór uszczelek, jak w przypadku uszczelek wewnętrznych. Jednak są to na tyle ważne uszczelki, że przy wymianie jednych warto zmienić też te drugie. Uszczelki przy szybach są odporniejsze na działanie czynników mechanicznych (jak otwieranie i zamykanie okna), ale są bardziej narażone na wilgoć i skraplającą się parę wodną, która może osiadać na szybie. Wilgoć i detergenty do czyszczenia szyb osłabiają ich trwałość szybciej niż uszczelek wewnętrznych.
W naszym asortymencie znajdziesz również uszczelki okienne do okien przesuwnych. Elastyczną uszczelkę montuje się wzdłuż dolnej krawędzi okien do przesuwania, dzięki czemu zatrzymuje się ciepło w domu. Dodatkowo mamy uszczelki do drzwi i bram garażowych oraz uszczelki szczotkowe do drzwi zewnętrznych i wewnętrznych. Ich głównym zadaniem jest ochrona przed kurzem i przeciągami.
Akcesoria montażowe do okien
Akcesoria montażowe do okien pozwalają nie tylko prawidłowo uszczelnić okna i zabezpieczyć je przed wilgocią. Pomagają także dokładnie wykończyć elementy budowlane w trakcie montażu okna.
Do akcesoriów do okien zaliczają się między innymi:
- listwa przyokienna do ościeżnic okiennych ‒ zabezpiecza przed wiatrem i izoluje zamontowaną ościeżnicę, gwarantując komfort cieplny. Jest stosowana do wewnątrz, a wykonuje się ją z PVC;
- listwa przyokienna z siatką montowana (wszywana) ‒ stanowi równe, czyste i estetyczne wykończenie tynku wokół ościeżnicy okna wewnątrz pomieszczenia. Układa się ją przed tynkowaniem. W ofercie Leroy Merlin dostępne są też listwy przyokienne z siatką zewnętrzne, do wykańczania ościeżnicy i poprawy komfortu cieplnego wokół okna;
zatrzask do drzwi balkonowych ‒ pozwala korzystać z balkonu czy tarasu przy zamkniętych drzwiach okiennych. Warto montować go łącznie z uchwytem, dzięki któremu zamyka się lub otwiera drzwi z zewnątrz.
Dostępne są dwa rodzaje zatrzasków balkonowych:- ze słupkiem stałym,
- ze słupkiem ruchomym, który wymaga otwierania podwójnych skrzydeł okiennych za pomocą klamki
Zatrzaski montowane są w ościeżnicy w celu zapobiegania otwieraniu się i trzaskaniu drzwi w trakcie przeciągów, co mogłoby spowodować uszkodzenie szyby, zawiasów czy ościeżnicy. Zatrzask dostosowany jest do większości drzwi balkonowych. Zatrzaski składają się z dwóch części. Pierwsza to montowana na ramie okna tzw. część ramowa, a drugą (rolkę) montuje się na części skrzydłowej. Rolkę zatrzasku montuje się za pomocą wkrętów na zasuwnicy skrzydła okiennego, która współpracuje z klamką. Ramę zaś montuje się na tej samej wysokości co rolka, aby oba elementy połączyły się ze sobą w trakcie zamykania. Po zamontowaniu ramy na ościeżnicy należy sprawdzić mechanizm, czy współgra z rolką, aby oba elementy dobrze się ze sobą klinowały;
- kit szklarski ‒ pozwala zabezpieczyć i zaizolować szybę w ramie okna, tak aby pomiędzy szybami nie skraplała się para wodna ani nie powstawały plamy czy zacieki;
- kliny ‒ pomagają wypoziomować i ustabilizować okna w świetle okiennym. Zastosowanie klinów umożliwia łatwiejszy montaż, a przede wszystkim poprawne jego wykonanie. Dzięki temu szyby zamontowane na skrzydłach okiennych w ościeżnicy nie będą miały nieprawidłowych przeciążeń, które mogą wpłynąć na pękanie szyb;
- kotwy do okien ‒ stalowe płaskowniki z wypustkami i otworami, za pomocą których mocuje się ościeżnicę okienną do muru. Przykręca się je zarówno do ościeżnicy, jak i do muru;
- nawiewniki do okien ‒ montuje się je w skrzydle okna (zazwyczaj w górnej ramie), aby poprawić kontrolowaną wentylację w pomieszczeniach przy zamkniętych oknach.