Wymiana grzejników. Kiedy warto się na nią zdecydować?

Opinii 0

Jeśli stary grzejnik przestał działać sprawnie lub nie pasuje do aranżacji wnętrza, oznacza to, że prawdopodobnie przyszedł czas na jego wymianę. Podpowiadamy, czy warto zmienić kaloryfer tylko ze względów estetycznych, czym zastąpić grzejniki żeliwne oraz czy potrzebna jest zgoda na tego typu prace remontowe.

Mężczyzna wymienia grzejnik w domu

Kiedy należy wymienić grzejnik?

Korozja i zły stan techniczny starego grzejnika

Głównym powodem wymiany starych grzejników na nowe jest ich awaria. Jeśli powierzchnia uległa korozji lub całość przecieka, nie ma możliwości tańszej naprawy. Warto sprawdzić też efektywność grzejnika. Jeśli okna są szczelne, dom lub mieszkanie dobrze ocieplone, np. styropianem, to rachunki za ogrzewanie nie powinny rosnąć, a przy uruchomionych grzejnikach w pomieszczeniach ma być ciepło.

 

Należy również ocenić, czy ciepła jest cała powierzchnia grzejnika, czy przypadkiem grzanie nie obejmuje tylko górnej części. W takim wypadku może wystarczyć przepłukanie go wodą, by usunąć zebrane warstwy brudu i kamienia. Pomocne może być także odpowietrzenie grzejnika. Jeśli te dwie metody zadziałają, wymiana nie będzie konieczna.

Wymiana całej instalacji centralnego ogrzewania na nową


Inną sytuacją, w której warto wymienić grzejniki na nowe, jest wymiana całej instalacji grzewczej. Kaloryfery starego typu (w szczególności te żeliwne) mogą nie współpracować dobrze z nowymi, niskotemperaturowymi instalacjami c.o.
Warto pomyśleć o takiej wymianie, jeśli cały system jest niesprawny. W przypadku używania starych kaloryferów, zabrudzenia w ich wnętrzach mogłyby zapchać nowe rury. Nowa instalacja pozwala również na zamontowanie np. grzejników łazienkowych do suszenia ręczników lub niecodziennych grzejników dekoracyjnych.

Termomodernizacja domu lub mieszkania

Jeśli instalacja ciepłownicza w domu jest sprawna, nie warto jej zmieniać. W tej sytuacji, aby zwiększyć a oszczędności na rachunkach za ogrzewanie, warto zastanowić się nad izolacją termiczną całego budynku.

Żeliwny grzejnik w sypialni

Estetyka

Stare grzejniki zazwyczaj nie prezentują się najlepiej, a proste prace konserwacyjne i malowanie nie dają pożądanego efektu. Takie kaloryfery nie pasują do nowoczesnych wnętrz, zajmują dużo miejsca i bardziej rzucają się w oczy (w przeciwieństwie do dyskretnych grzejników aluminiowych). Nie można też ich estetyki porównywać do grzejników dekoracyjnych. Warto pamiętać, że malowanie grzejnika lub ukrycie go za maskownicą może powodować straty ciepła.

Wymiana grzejnika w bloku – czy potrzebne jest pozwolenie?

Wymiana grzejnika w mieszkaniu własnościowym

Instalacja grzewcza w bloku to cały system, który działa na zasadzie naczyń połączonych. Jeśli w jednym mieszkaniu parametry zostaną zmienione, mogą ucierpieć na tym sąsiedzi, od których ciepło przechodzić będzie przez ściany. Dlatego usunięcie lub wymianę grzejników należy zgłosić. Wymagana jest zgoda właściciela budynku, zarządcy oraz wspólnoty. Zasada jest taka, że zapotrzebowanie na ciepło w mieszkaniu, w którym dochodzi do modernizacji, nie może się zmienić i odbiegać od tej, która dotyczy pozostałych lokali. Warunki powinny zostać ustalone w regulaminie wspólnoty mieszkaniowej.

 

Dodatkowo grzejniki mogą zostać wymienione lub zlikwidowane tylko przez wyznaczonego konserwatora (lub tylko pod jego nadzorem). Wszelkie ekspertyzy, obliczenia hydrauliczne i cieplne powinny zostać przeprowadzone wcześniej. Niezastosowanie się do zasad może skutkować karą finansową.

Wymiana grzejnika w mieszkaniu deweloperskim

W zupełnie innym położeniu znajdują się kupujący mieszkanie z rynku pierwotnego w tzw. stanie deweloperskim. Grzejniki, które najczęściej są częścią tzw. stanu deweloperskiego, można zwykle wymienić na inne, bardziej odpowiadające naszemu gustowi. Czasami jednak firmy budujące mieszkania zabezpieczają się przed taką możliwością, uzależniając gwarancję na dane pomieszczenia od tego typu prac. Warto więc ustalić to przed podjęciem decyzji o wymianie grzejników. Przy wyborze nowych warto pamiętać, aby miały taką samą moc jak poprzednie. Grzejniki w mieszkaniach deweloperskich zwykle montowane są w optymalnym miejscu, czyli pod oknami. Rzadko trzeba będzie więc przebudowywać instalację cieplną.

Urządzony salon w mieszkaniu

Żeliwny grzejnik – czym go zastąpić?

Gdy zapadnie decyzja o wymianie kaloryferów w domu, do wyboru są dwie najbardziej popularne możliwości: grzejniki stalowe lub aluminiowe.
Kaloryfery wykonane ze stali są bardzo popularne. Cechuje je wytrzymałość na przypadkowe uderzenia. Nadają się jednak tylko do instalacji wodnych zamkniętych, ponieważ ich wnętrza korodują.

 


Drugą opcją są grzejniki aluminiowe. W odróżnieniu od stalowych, nadają się również do instalacji otwartych, bo materiał, z którego są wykonane jest odporny na rdzewienie. Są jednak mniej wytrzymałe i mogą korodować na styku z miedzianymi rurami. Ich cena jest zwykle niższa niż stalowych. Ze względu na mniejszy ciężar, są też łatwiejsze do montażu.
Choć miedź jest idealnym surowcem do instalacji, które mają dobrze przewodzić temperaturę, nie jest ona popularnym materiałem na grzejniki ze względu na koszty. Instalacje z miedzi mają jednak dużą tolerancję na wahania ciśnienia wody, więc w niektórych sytuacjach mogą być opłacalne. W tym wypadku warto skonsultować się ze specjalistą.

 


Ciekawym rozwiązaniem mogą być grzejniki dekoracyjne. W odróżnieniu od konwencjonalnych kaloryferów, które mają nie rzucać się w oczy, grzejniki dekoracyjne podkreślają charakter wnętrza. Dostępne są w różnych kolorach i kształtach. Dobrze wpisują się w charakter aranżacji, np. w stylu loftowym.

Nowoczesna łazienka urządzona w czarnym kolorze

Jakie parametry powinien mieć nowy grzejnik?

Zwykle przyjmuje się, że nowy grzejnik powinien mieć takie same parametry jak stary, jeśli nie nastąpiła przy okazji wymiana instalacji cieplnej. Dane techniczne można uzyskać od konserwatora wyznaczonego przez spółdzielnię lub dewelopera.

Jak wymienić grzejnik? Instrukcja krok po kroku

Odkręcenie starego grzejnika od rury przyłączeniowej nie jest trudną operacją, ale problemem może być zabezpieczenie samej instalacji przed wylaniem się z niej wody. W przypadku zasilania kaloryfera z rur poprowadzonych w podłodze, zwykle wystarczy zakręcić zawory przyłączeniowe (znajdują się one na spodzie grzejnika). Takie rozwiązanie umożliwia wymianę grzejnika bez spuszczania wody z instalacji.

 

Jeśli ciepła woda jest dostarczana do kaloryfera dwiema rurami poziomymi poprowadzonymi od pionów, które przechodzą przez wszystkie piętra bloku, wymiana kaloryfera będzie trudniejsza. W zależności od tego, czy przy grzejnikach zamontowano termostat (na rurze zasilającej) i zawór (na rurze powrotnej), możliwa jest wymiana grzejnika bez spuszczania wody z instalacji centralnego ogrzewania. Inne rozwiązania nie pozwalają na wymianę grzejnika w sezonie grzewczym bez opróżnienia instalacji wodnej.

 

W innych przypadkach niezbędne będzie spuszczenie wody co najmniej do poziomu podłogi w danym pomieszczeniu. Wodę z instalacji można wypuścić poprzez otwarcie zaworu spustowego (zwykle znajduje się w okolicach kotła grzewczego) lub poprzez poluzowanie jakiegokolwiek śrubunku w dolnej części instalacji i zbieranie wody np. do podstawionego wiadra.

 

Następnie grzejnik należy odkręcić od rur. W tym celu należy rozkręcić oba śrubunki (zasilający i powrotny). Jeśli nie uda się rozkręcenie śrubunków za pomocą pary kluczy nastawnych i np. młotka, niezbędne będzie przecięcie rur szlifierką kątową. Warto pamiętać, że nawet po opróżnieniu instalacji grzewczej, w kaloryferze znajduje się woda.

 

Nowy grzejnik należy dopasować mocą, rozmiarem i rozstawem rur przyłączeniowych do instalacji centralnego ogrzewania. Niezbędne może się okazać zastosowanie wieszaków do kaloryfera oraz pomalowanie ściany we wnęce. Nowy grzejnik warto przymocować za pomocą nowych śrubunków (by przykręcić je na rozciętych rurach, trzeba ponownie nagwintować rury za pomocą gwintownicy). Jeśli wcześniej ich nie było, najlepiej wyposażyć instalację w termostat i zawór powrotny.

Wymiana grzejników na ogrzewanie podłogowe

Podczas remontu instalacji grzewczej, można zrezygnować z kaloryferów i zastosować ogrzewanie podłogowe. Warto jednak pamiętać, że takie prace będą wymagać kucia posadzki, w której zamontowane zostaną rurki rozprowadzające ciepło po pomieszczeniu. Może to nadwyrężyć obciążalność stropu. By tego uniknąć, można zastosować system suchej zabudowy ogrzewania podłogowego (warto pamiętać, że podnosi on poziom podłogi o 4-5 cm) lub elektryczne maty grzejne. Takie rozwiązanie będzie ekonomiczne, jeśli planowana jest instalacja pieca niskotemperaturowego lub pompy ciepła (te dwa sposoby na ogrzanie domu są mało wydajne w zastosowaniu z tradycyjnymi kaloryferami.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Ile kosztuje wymiana grzejnika na nowy?

- Koszt wymiany grzejników zależy od wielu czynników, w tym od wielkości i typów kaloryferów. Można założyć, że koszt prac roboczych to ok. 300-400 zł za każdy kaloryfer. W przypadku większej ilości możemy spodziewać się rabatów. Ceny urządzeń zaczynają się od 100-300 zł, a w przypadku grzejników dekoracyjnych nie mają górnej granicy. Można więc założyć, że wymiana grzejników w mieszkaniu 3-pokojowym będzie kosztować ok. 2-3 tys. zł (bez kosztów wymiany instalacji).

 

Ile trwa wymiana grzejnika?

- Wymiana grzejnika zależy od umiejętności. W przypadku zawodowej ekipy remontowej prace powinny być wykonane nawet w ciągu jednego dnia.

 

Czy wymiana grzejników zalicza się do termomodernizacji?

- Wymiana grzejników zalicza się do termomodernizacji w znaczeniu ulgi termomodernizacyjnej i umożliwia odliczenie poniesionych na nią wydatków od podatku dochodowego.

 

Czy wymiana grzejników wymaga zgłoszenia?

- Wymiana kaloryferów w budynku jednorodzinnym nie wymaga zgłoszenia ani pozwolenia na budowę. Wymiana ich w budynku wielorodzinnym wymaga zgody jego właściciela i administratora.

 

Czy możliwa jest wymiana grzejnika na ostatnim piętrze?

- Wymiana grzejnika na ostatnim piętrze w bloku jest możliwa, ale utrudniona, ponieważ zamontowane tam kaloryfery składają się z układów, które odpowietrzają całą instalację. Niezbędne jest ustalenie warunków i uzyskanie zgody od administracji budynku.

 

Dodano: 07-04-2021
Uaktualniono: 13-04-2021