Sposoby na tańsze ogrzewanie domu

Opinii 3

Na ogrzewanie domu czy mieszkania co roku przeznaczamy znaczną kwotę z domowego budżetu. Wpływa na to długi okres grzewczy, nierzadko przestarzałe instalacje, oparte na urządzeniach, które nie pracują tak wydajnie, jak byśmy tego oczekiwali czy urządzeniach grzewczych zasilanych drogim paliwem. Aby zmniejszyć wydatki ponoszone na ogrzewanie pomieszczeń warto rozważyć montaż kominka lub kozy. Ograniczenie zużycia paliwa bez pogorszenia komfortu cieplnego zapewni nam również inwestycja w regulatory temperatury.

KOMINEK Z MYŚLĄ O OSZCZĘDZANIU

Decydując się na budowę domu lub jego modernizację, warto rozważyć montaż kominka. To urządzenie grzewcze służy nie tylko do kreowania wyjątkowej atmosfery w pomieszczeniu, w którym jest zainstalowane. Wyposażone w odpowiedni wkład może efektywnie ogrzewać pomieszczenia, a nawet cały dom. Oszczędności na ogrzewaniu wspomaganym przez kominek będą tym większe, im droższym paliwem zasilany jest nasz kocioł. Drewno, którym pali się w kominku to surowiec odnawialny i łatwo dostępny. Wpływa to na jego niewygórowaną cenę. Jest ona nieporównywalnie niższa od ceny gazu czy oleju. Wprawdzie kominek nie może stanowić jedynego źródła ciepła w domu, z powodzeniem za to możemy wykorzystać go do dogrzewania wnętrza. Najlepiej sprawdzi się w okresach przejściowych – późną jesienią i wczesną wiosną – kiedy temperatury powietrza są niskie, jednak nie na tyle, aby opłacalne było uruchamianie kotła. Również zimą, kominek może odciążyć pracę podstawowego urządzenia grzewczego, wpływając tym samym na mniejsze zużycie drogich paliw. Aby stał się on wydajnym źródłem ciepła należy wyposażyć go we wkład kominkowy, dzięki któremu do ogrzewania zużyjemy dwuipółkrotnie mniej paliwa niż w przypadku kominków z otwartym paleniskiem. Aby kominek efektywnie ogrzewał nie tylko pomieszczenie, w którym został zainstalowany, ale również pozostałe wnętrza domu warto wykonać system DGP, czyli dystrybucji gorące powietrza. Składa się on z systemu zaizolowanych rur, którymi ciepło z kominka dystrybuowane jest do poszczególnych pomieszczeń. Montaż takiego systemu nie jest skomplikowany, ani też nazbyt kosztowny (jeśli zostanie wykonany na etapie wykańczania wnętrz), a korzyści z zastosowania DGP mogą okazać się znaczne.

KOZA ZAMIAST KOMINKA

Nie zawsze jednak montaż kominka jest możliwy – na spore utrudnienia mogą natknąć się właściciele istniejących budynków. Wówczas dobrą alternatywą dla kominka będzie montaż wolno stojącego pieca kominkowego, nazywanego potocznie kozą. Jego niewielkie wymiary i ciężar (w porównaniu z kominkiem) sprawią, że sprawdzi się niemal w każdym pomieszczeniu. Piec wolno stojący może być zainstalowany nawet w wykończonym już wnętrzu – jedyne czego potrzebuje, to podłączenie do komina. Piec wolno stojący ogrzewa głównie pomieszczenie, w którym jest zainstalowany. Gdy kondygnacji jest otwarta, dzięki odpowiedniemu doborowi mocy urządzenia, bez problemu dogrzejemy całą jej przestrzeń. Jeśli kondygnacja jest podzielona na pomieszczenia, a ich układ zapewnia swobodny obieg ciepłego powietrza (można przejść przez wszystkie pokoje bez zawracania), ciepłem ze spalania drewna ogrzejemy również sąsiadujące pomieszczenia.

OGRZEWANIE WEDŁUG POTRZEB

Ogrzewanie pomieszczeń powinno być dostosowane do aktualnego zapotrzebowania na ciepło - tylko wówczas nie będziemy narażeni na nadmierne zużycie paliwa i wysokie rachunki za ogrzewanie. Aby zapewnić odpowiednią ilość dostarczanego do wnętrz ciepła na każdym grzejniku należy zainstalować głowicą termostatyczną, która mierzą temperaturę powietrza w ich otoczeniu i na tej podstawie sterują mocą, z jaką grzeje dany grzejnik. Aby odczytywana temperatura nie była przekłamana należy zadbać o to, by głowica nie została zabudowana lub zasłonięta np. wysokim meblem czy grubą zasłoną. Jeszcze większe oszczędności na ogrzewaniu przynieść może montaż regulatora pokojowego, współpracującego z kotłem grzewczym. Mierzy on temperaturę pokojową i uruchamia kocioł, gdy spadnie ona poniżej ustalonej wartości oraz wyłącza go, gdy temperatura we wnętrzu osiągnie wymaganą wartość. Dzięki temu kocioł pracuje tylko wówczas, gdy jest taka potrzeba.

WYDAJNE OGRZEWANIE GRZEJNIKOWE

W przypadku nieocieplonych budynków, o nieodpowiedniej izolacyjności termicznej ścian zewnętrznych, ciepło wytwarzane przez grzejniki zamiast krążyć po pomieszczeniu ucieka przez te przegrody na zewnątrz. Generuje to znaczne straty ciepła oraz wysokie rachunki za ogrzewanie. Domownicy nie odczuwają bowiem wymaganego komfortu cieplnego i grzeją intensywniej. Aby zapobiec takiej sytuacji za grzejnikami powieszonymi na ścianach zewnętrznych domu czy mieszkania warto zainstalować specjalne maty zagrzejnikowe. Wykonane ze styropianu pokrytego folią aluminiową będą odbijać ciepło z grzejnika, dzięki czemu w większym stopniu będzie ono trafiało do wnętrz.

Dodano: 12-11-2014
Uaktualniono: 07-01-2020