Przenośne nagrzewnice powietrza – rodzaje i ich zastosowanie

Opinii 0

Przenośnie nagrzewnice powietrza to niezastąpione urządzenia grzewcze służące do ogrzewania szerokiej gamy obiektów, gdy jest ono pozbawione tradycyjnego źródła ogrzewania. Tego typu nagrzewnice sprawdzają się zarówno przy ogrzewaniu garażu, placu budowy czy terenu robót w otwartym terenie. Urządzenia te zasilane olejem opałowym, gazem płynnym oraz energią elektryczną, zapewniają szybka instalację, prostą obsługę oraz wysoką wydajność grzewczą w trudnych warunkach.

Wstęp

Mobilne urządzenia grzewczo-wentylacje, nazywane popularnie nagrzewnicami są urządzeniami których zadanie polega na szybkim podgrzaniu miejsc i pomieszczeń, gdzie zastosowanie tradycyjnego ogrzewania nie jest możliwe. Posiadają one wbudowane wentylatory, które wymuszają obieg powietrza w  pomieszczeniu – dzięki prostej konstrukcji nagrzewnicy, możliwe jest równomierne rozprowadzanie strumienia ciepłego powietrza, bądź skierowanie go punktowo. Przenośne nagrzewnice możemy wykorzystać zarówno do ogrzewania wnętrz budynków, jak i otwartej przestrzeni. Są nieduże, proste w obsłudze, a efekty ich pracy możemy dostrzec już po chwili. lista ich zastosowań jest bardzo długa, dlatego sięgają po nie zarówno specjaliści z branży budowlanej, instalacyjnej, rolniczej czy przemysłowej – jak i amatorzy domowych remontów.

 

Nagrzewnice olejowe

Do tymczasowego oraz stałego ogrzewania pomieszczeń przemysłowych, rolniczych, budowlanych a także tych będących w trakcie remontu – wykorzystuje się mobilne nagrzewnice olejowe. To sprawdzone rozwiązanie stosowane wszędzie tam, gdzie montaż stałej instalacji grzewczej stanowi barierę techniczną, bądź gdzie nie jest ona uzasadniona ekonomiczne. Przenośne nagrzewnice olejowe możemy podzielić na modele bez kominka odprowadzania spalin i z kominkiem odprowadzaniem spalin. Pierwsze z nich, nadmuchują mieszaninę powietrza zasysanego z pomieszczenia i gorących spalin – ich sprawność ogrzewania jest najwyższa, lecz nie są stosowanie w pomieszczeniach, w których stale przebywają ludzie. Najczęściej znajdują się na zewnątrz, a ciepłoodporny przewód elastyczny wdmuchuje powietrze do pomieszczenia. Do większych nagrzewnic o mocy od 75 kW, można podłączyć rozdzielacz powietrza – dzięki któremu 2 lub 4 przewody elastyczne rozprowadzają ciepłe powietrze do wybranych miejsc. Dzięki zastosowaniu wymiennika ciepła o dużej wydajności, tego typu nagrzewnice wytwarzają w 100 proc. czyste ciepło, które dzięki dużej cyrkulacji powietrza zapewnia równomierne ogrzewanie pomieszczenia.

Z koeli nagrzewnice olejowe z kominkiem odprowadzania spalin, sprawdzają się podczas prac budowlanych, przyspieszając np. procesy wiązania betonu.

Posiadają zamkniętą komorę spalania, izolujące powietrze odgrzewane od spalin – do kominka możemy podłączyć elastyczny przewód wyprowadzający spaliny na zewnątrz pomieszczenia. Nie posiadają one wymiennika ciepła – w związku z tym powinny one ogrzewać dobrze wentylowane pomieszczenia, bądź otwarte przestrzenie.

W zależności od modeli, nagrzewnice olejowe osiągają moc od 10 do 220 kW. Do większości z nich istnieje możliwość podłączenia termostatu regulującego temperaturę. Przenośne nagrzewnice olejowe są wyposażone w wytrzymałe podwozie z mocnymi kołkami transportowymi i wygodny uchwyt ułatwiający transport. Wydajność nagrzewnic olejowych kształtuje się na poziomie 280 do 12 500 m³/h, przy czym zużycie paliwa jest przy tym stosunkowo nieduże, np. dla nagrzewnicy DEDRA DED9953 o wydajności 30 kW wynosi ono 2,5l/h. Po podłączeniu do prądu i napełnieniu zbiornika olejem napędowym, nagrzewnica olejowa jest gotowa do pracy.

Nagrzewnice gazowe

Nagrzewnice gazowe są urządzeniami służącymi do ogrzewania powietrza w pomieszczeniach, przy użyciu paliwa jakim jest gaz propan lub propan-buran.  Zasada działania przenośnej nagrzewnicy powietrza, opiera się na wymuszonym przez wentylator obiegu powietrza które zostaje ogrzane przez dostarczane paliwo przepływające przez nagrzewnice, a następne zostaje rozprowadzone po całym pomieszczeniu. Dostępne na rynku nagrzewnice mogą być dodatkowo wyposażone w przewody odprowadzające spaliny. Nagrzewnice gazowe umożliwiają skierowanie ciepłego powietrza ku dolnym partiom ogrzewanego pomieszczenia – dzięki czemu ogranicza się przegrzewania górnych partii pomieszczeń, co prowadziłoby do dużych strat związanych z przenikaniem ciepła przez strop lub dach.

Jak przystało na urządzenie przenośne – są łatwe w transporcie i w użytkowaniu. Dlatego stosowanie nagrzewnic gazowych jest dość powszechne w obiektach magazynowych, warsztatach, kościołach, halach produkcyjnych czy w czasie remontów w obiektach budowalnych. Ich moc mieści się w zakresie od 9 do ponad 140 kW. Wysoka sprawność cieplna nagrzewnic gazowych jest zasługą odpowiedniego palinka oraz efektywnego wymiennika ciepła. Nagrzewnice gazowe wyposażone w niskoobrotowe wentylatory nadmuchowe charakteryzują się cichą pracą. Udogodnieniem dla nagrzewnic gazowych jest elektryczny zapłon, do których można dodatkowo podłączyć termostat. Po podłączeniu przewodu elektrycznego, wystarczy ustawić włącznik w odpowiedniej pozycji, odczekać kilkanaście sekund zanim nastąpi zapłon – a po uruchomieniu możemy cieszyć się rosnącą temperaturą powietrza.

Nagrzewnice elektryczne

Przenośne nagrzewnice elektryczne nadają się do wszystkich typów pomieszczeń, gdzie konieczne jest stałe utrzymanie wymaganej temperatury powietrza. Szczególnie nadają się w miejscach, gdzie nie ma możliwości zapewnienia odpowiedniej wentylacji pomieszczeń, oraz gdzie nie może istnieć ryzyko zagrożenia wybuchem (sklepy, biblioteki, magazyny papiernicze itp.). Jeżeli w takim pomieszczeniu istotne jest, aby poziom hałasu był niski – nagrzewnie elektryczne spełniają ten warunek. Ich zaletą jest wysoka wydajność - ponadto zajmują stosunkowo mało miejsca. Pomimo iż wyróżnia się wyższymi kosztami eksploatacji od pozostałych nagrzewnic, to prostota obsługi (wystarczy zasilanie elektryczne) wysoka wydajność oraz niewielkie rozmiary urządzenia z pewnością działają na korzyść tego typu nagrzewnic.

 
Dodano: 04-12-2015