Panele fotowoltaiczne w pigułce

Opinii 0

 panele fotowoltaiczne w słońcu

 

Coraz większa świadomości ekologiczna sprawia, że znacznie chętniej inwestujemy w odnawialne źródła energii. Jednym z nich są panele fotowoltaiczne, które zamieniają energię słoneczną na elektryczną. Jeżeli więc szukasz najlepszych rozwiązań, przeczytaj nasze porady. Wyjaśniamy w nich, jak działają, ile kosztują, a także pokazujemy, jakie są ich zalety. 

Panele fotowoltaiczne - charakterystyka

Ciepłe, słoneczne dni są niezwykle przyjemne. Warto wtedy spędzać czas na świeżym powietrzu i czerpać z tych chwil pełnymi garściami. Słońce, poza świetnym wpływem na samopoczucie, może również pomóc w obniżeniu lub zlikwidowaniu rachunków za prąd. Do systemów solarnych, które to umożliwiają, zalicza się np. panele fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne. 

 

Fotowoltaika polega na przemianie promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Jest to możliwe dzięki komponentom z krzemu. Każdy panel składa się z wielu ogniw fotowoltaicznych, które pracują skutecznie, nawet wtedy, gdy słońce chowa się za chmurami. 

 

panele fotowoltaiczne na dachu domu

Montaż paneli słonecznych

Panele najlepiej montować na dachu ze względu na jego optymalną ekspozycję na słońce. Korzystne jest kierowanie paneli w stronę południową. Oczywiście przytwierdzone od strony wschodniej czy zachodniej również będą działały, jednak mniej wydajnie. Warto również podkreślić, że nie zaleca się montowania ich od północy. Sam proces instalacji dzieli się na kilka etapów, najlepiej zacząć od przytwierdzenia konstrukcji nośnej - dzięki niej panele zyskują podparcie. Jeżeli jednak będą montowane na ziemi, całość obciąża się specjalnym balastem, aby konstrukcja nie uległa przewróceniu.

 

W kolejnym kroku, kiedy podstawa będzie już gotowa, montuje się same panele. Ich nachylenie powinno wynosić 35-40 stopni. Ważne, aby nie przysłaniały siebie nawzajem. Istnieją dwa sposoby łączenia: szeregowe i równoległe, przy czym w tym pierwszym napięcie jest większe, a drugie stosuje się w sytuacjach, w których z różnych powodów nie może być za wysokie. Kiedy te etapy są już skończone, należy podłączyć inwerter, a następnie całość do sieci. Do procesu montażu, aby mieć pewność, że przebiega poprawnie, warto zatrudnić profesjonalistów. Firmy, które dostarczają produkt specjalizują się również w instalacji.

 

pracownik układa panele fotowoltaiczne na dachu

Panele fotowoltaiczne, czy to się opłaca?

Odpowiedź wydaje się prosta - tak, opłaca się. Na to przekonanie wpływa wiele rzeczy. Przede wszystkim, kiedy panele zaczną pracować, zmniejszą się rachunki za prąd. Fotowoltaika to rozwiązanie dualne, można więc łączyć ją z tradycyjnymi sposobami ogrzewania. Urządzenia domowe w pierwszej kolejność pobierają energię wyprodukowaną z instalacji fotowoltaicznej, a dopiero potem z sieci, jest to ważna cecha - szczególnie zimą. Oczywiście, jeżeli zostanie zamontowana odpowiednia liczba paneli, rachunki za prąd mogą całkowicie zniknąć. Przyjmuje się, że inwestycja zwraca się po ok. 5-7 latach (jednak na długość tego okresu mają wpływ różne wskaźniki, w tym ceny prądu, rodzaj instalacji i dofinansowania). Niewątpliwą zaletą jest też fakt, że wyprodukowane nadwyżki można oddawać do sieci, a następnie pobierać je w okresach mniej wydajnych. 

 

panel fotowoltaiczny - przykładowy produkt

 

Posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej ma również inne zalety. Daje pełną lub częściową niezależność od dostawcy prądu. Wtedy też stawki przestają mieć znaczenie, a co za tym idzie również ich wzrost. Co ważne, tego typu instalacje są wyjątkowo trwałe. Najstarsze pracują od 40 lat i wciąż są sprawne. Innym, niezwykle istotnym argumentem jest dbałość o środowisko - montaż paneli to sposób na ochronę przyrody.  

 

Fotowoltaika a dofinansowanie

Możliwość dofinansowania jest kolejną zaletą tego rozwiązania. Można skorzystać np. z aktualnych dotacji na instalację w gospodarstwie domowym, kredytów lub z ulgi termomodernizacyjnej do ponad 50 tys. zł odliczenia od podstawy opodatkowania, dającej zwrot podatku w zależności od dochodu. Dla przykładu program państwowy “Mój prąd”  dofinansowuje mikroinstalacje. Mogą z niego skorzystać osoby fizyczne, które produkują prąd na własny użytek, a nie w celach komercyjnych. Dotacja obejmuje 50% kosztów kwalifikowanych, ale nie może przekroczyć 5 tys. na jedno przedsięwzięcie. Oczywiście na rynku jest więcej różnych ofert, które polegają na zwrocie określonej kwoty.

 

pracownik z tabletem w dłoni na tle paneli fotowoltaicznych

Co warto wiedzieć przed zakupem?

Przed wyborem paneli fotowoltaicznych trzeba zadać sobie kilka pytań, aby zweryfikować, czy to rozwiązanie się sprawdzi, a także po to, żeby sprawnie wybrać najlepszy model. Warto przeanalizować następujące warunki:

 

1. Czy jest możliwość montażu paneli fotowoltaicznych na nasłonecznionej stronie domu?

 

Jest to ważne, ponieważ idealnym układem jest strona południowa, wtedy panele są najbardziej wydajne. Dach nie musi być pochylony, może być również płaski. W kontekście montażu ważny jest również rodzaj pokrycia dachowego (papa, blachodachówka, dachówka ceramiczna czy inna). 


2. Czy w przyszłości planowane jest zainstalowanie urządzeń zwiększających zużycie prądu?

 

Należy zastanowić się nad wykorzystaniem potencjału płynącego z darmowej energii słonecznej – energia wytworzona przez panele może zasilać również pompę ciepła czy klimatyzacji z możliwością ogrzewania jako zamiennik lub inne dodatkowe źródło ciepła. Planując zakup paneli, warto więc przewidzieć, czy w przyszłości będą musiały zasilać dodatkowe urządzenia. 

 

3. Jaka jest moc przyłączeniowa do domu?

Taką informację można znaleźć w umowie z dostawcą energii. 

 

4.Ile energii zużywa dom?

 

Dokładna wysokość rachunku pomoże w obliczeniu liczby paneli i w wyborze odpowiedniego modelu.

 

panele fotowoltaiczne - przykłady

 
 

Jakie panele wybrać?

Najlepiej wybierać panele od sprawdzonych producentów. Nawet te średniej klasy będą gwarancją odpowiedniej jakości. Oczywiście, im droższe, tym ich wydajność będzie wyższa - jednak podobnie jak cena. Ze względu na to, że w przypadku paneli najważniejsza jest ich prawidłowa instalacja, warto szukać firmy specjalizującej się w tego typu montażu. Pozwoli to cieszyć się panelami przez wiele lat. Dodatkowym atutem będzie również gwarancja, często oddzielna na panele i inwerter. 

 

panel fotowoltaiczny w kolorze białym

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Ile kosztują panele słoneczne?

 

Panele słoneczne to wydatek minimum kilkunastu tysięcy złotych. Oczywiście ostateczna cena będzie uzależniona od wyboru producenta, modelu, a także powierzchni. Dodatkowo w przypadku dofinansowań może okazać się, że koszt w znacznej mierze się zwróci. Więc na tak postawione pytanie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, najlepiej zapoznać się z ofertą producentów paneli fotowoltaicznych

 

Jak myć panele fotowoltaiczne?

 

Najlepsi producenci paneli fotowoltaicznych dostarczają produkty samoczyszczące. Panele pokryte są specjalnymi powłokami, co sprawia, że na ich powierzchni zachodzi proces fotokatalizy, czyli rozkładania się zanieczyszczeń, które następnie zmywane są przez deszcz. Kolejnym atutem są właściwości hydrofilowe, dzięki którym woda rozmywa się na powierzchni, co pozwala uniknąć smug. Więc, jeżeli panele będą zakupione u renomowanych producentów - będą oczyszczać się same. Warto więc zwrócić uwagę na te cechy podczas zakupu produktu. Natomiast w przypadku cięższych zabrudzeń można panele umyć wodą i delikatnym środkiem, jednak trzeba to robić rano lub wieczorem, kiedy powierzchnia nie jest rozgrzana. Oczywiście wykorzystana w tym celu szczotka lub gąbka nie może być szorstka. Producenci podkreślają, że zabrudzone lub przykryte np. liśćmi panele są mniej wydajne, można więc je myć raz lub dwa razy w roku.

 

Czy z paneli fotowoltaicznych trzeba zgarniać śnieg? 

 

Tutaj, podobnie jak w przypadku zanieczyszczeń, wszystko zależy od modelu i producenta. Najczęściej panele mają wysoką odporność na obciążenia mechaniczne, w tym na silny wiatr i właśnie śnieg. Więc jeżeli po obfitych opadach śnieg zalega na ich powierzchni, najrozsądniej poczekać na jego roztopienie. 

 

Dodano: 02-10-2020
Uaktualniono: 15-10-2020