Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Piecyki i nagrzewnice przenośne

Piecyki i nagrzewnice przenośne – to sprzęt przeznaczony do dogrzewania różnego typu pomieszczeń. Do mniejszych wnętrz takich jak np. przydomowy garaż czy szopa, w której przyjdzie nam majsterkować, idealnie spisze się piecyk na gaz z butli gazowej. Do większych powierzchni takich jak hale magazynowe, mieszkania w stanie deweloperskim czy biura, przydadzą się większe nagrzewnice gazowe lub olejowe. Pamiętajmy jednak, że są to urządzenia służące do dogrzewania pomieszczeń, nie mogą być stosowane jako stałe źródło ciepła.

Wszystkie produkty(49)

z3
596 zł/ szt.
(5)
496 zł/ szt.
(9)
269 zł/ szt.
(7)
159 zł/ szt.
(2)
1796 zł/ szt.
(2)
1596 zł/ szt.
(5)
449 zł/ szt.
(2)
698 zł/ szt.
(2)
609 zł/ szt.
(2)
189 zł/ szt.
133 zł/ szt.
(2)
349 zł/ szt.
(1)
455 zł/ szt.
(8)
1198 zł/ szt.
(13)
768 zł/ szt.
(21)
349 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Do wyboru mamy kilka typów nagrzewnic, różniących się przede wszystkim źródłem zasilania, mocą, a także sposobem działania. Przekłada się to na szybkość nagrzewania pomieszczeń i umożliwia dobór urządzenia do wielkości ogrzewanej powierzchni.

Nagrzewnica gazowa – jaką wybrać?

Źródłem paliwa dla nagrzewnic gazowych są popularne i szeroko dostępne butle gazowe na propan-butan, dzięki czemu urządzenia są tanie w użytkowaniu. Nagrzewnice wyposażone są w palnik, w którym spalany jest gaz oraz w elektrycznie zasilany wentylator. Wymusza on obieg powietrza w pomieszczeniu, dzięki czemu szybko się ono nagrzewa (wewnątrz urządzenia zimne powietrze jest mieszane z powietrzem ogrzanym przez palnik). Nagrzewnice gazowe z wentylatorem pozwalają szybko nagrzać pomieszczenia o dużej powierzchni ‒ np. garaż, nowo budowany dom, szklarnię, warsztat itp. Zwykle nie mają regulatora obrotów wentylatora, często jednak wyposażone są w zabezpieczenie przed przegrzaniem i przed niekontrolowanym wypływem gazu. Kupuje się je razem z elastycznym wężem i reduktorem, pozwalającymi podłączyć nagrzewnicę gazową do butli z propanem-butanem. Same nagrzewnice gazowe są niewielkie i lekkie, więc znakomicie nadają się do transportu. Trzeba jednak pamiętać, że wymagają dobrej wentylacji, ponieważ do spalania gazu zużywany jest tlen, a produkty spalania są emitowane do pomieszczenia. W procesie spalania powstaje też sporo pary wodnej. Dobierając moc nagrzewnicy, można skorzystać z kalkulatorów dostępnych w internecie. Przyjmuje się, że do ogrzania średnio ocieplonego pomieszczenia o kubaturze 112 m3 (40 m2 powierzchni i 2,8 m wysokości) o 20℃ (od temperatury 0 do 20℃) potrzebna jest nagrzewnica o mocy 3,6 kW. Do ogrzewania większych pomieszczeń warto wykorzystać dostępne w ofercie Leroy Merlin nagrzewnice o mocy 10, 15 czy 30 kW.

Nagrzewnica olejowa – czym się różni od nagrzewnicy gazowej?

Przede wszystkim nagrzewnica olejowa wykorzystuje do spalania olej napędowy lub naftę, poza tym jest większa i dużo cięższa. Nagrzewnice gazowe ważą zwykle ok. 4‒5 kg, natomiast urządzenia zasilane olejem to sprzęty ważące od 10 do ponad 30 kg. Te cięższe wyposażone są w kółka pozwalające na ich wygodne przemieszczanie. Nagrzewnice olejowe zasadą działania przypominają urządzenia gazowe. We wnętrzu „tuby” znajduje się palnik oraz wentylator wymuszający obieg nagrzanego powietrza.

Wielką zaletą nagrzewnic olejowych jest ich duża wydajność. Warto jednak pamiętać, że pracująca nagrzewnica pobiera paliwo w sposób ciągły, więc czas jej pracy zależy od pojemności wbudowanego zbiornika (oferowane przez nas nagrzewnice mają zbiorniki o pojemności od 12 do 50 l). Urządzenia olejowe wyposażone są zazwyczaj w zabezpieczenia przed przegrzaniem i czujniki płomienia.

Nagrzewnice olejowe są najdroższym typem nagrzewnic przenośnych, ale koszt zakupu rekompensują wydajnością i niskimi kosztami użytkowania.

Nagrzewnice gazowe i olejowe ‒ rodzaje

  • Nagrzewnice bez odprowadzania spalin ‒ nagrzewnice o małej mocy. Powietrze przepływa w nich przez otwartą komorę spalania, a spaliny usuwane są bezpośrednio do pomieszczenia i mieszają się z ogrzewanym powietrzem. Stosując takie urządzenia należy pamiętać o zapewnieniu dopływu świeżego powietrza do pomieszczenia i dobrej wentylacji, poprzez np. otwarcie okien.
  • Nagrzewnice z odprowadzeniem spalin ‒ nagrzewnice o dużej mocy. Wyposażone są w zamkniętą komorę spalania oraz króćce do przyłączenia przewodów spalinowych i wentylacyjnych. Powietrze potrzebne do spalania doprowadzane jest z zewnątrz bezpośrednio do komory, a spaliny usuwane są osobnym przewodem na zewnątrz. Ogrzewane powietrze, zasysane przez wentylator z pomieszczenia, doprowadzane jest przewodem wentylacyjnym do nagrzewnicy, opływa komorę spalania ogrzewając się jej ciepłem i wylatuje do pomieszczenia bez mieszania się ze spalinami. Dzięki takiej konstrukcji, urządzenia te są bezpieczniejsze dla ludzi przebywających w ogrzewanych pomieszczeniach i nie zagrażają zatruciem czadem. Trzeba jednak pamiętać, że wymagają również dostarczania powietrza niezbędnego do procesu spalania. Nagrzewnice olejowe najczęściej mogą być zasilane olejem opałowym, a niektóre modele także naftą, co przekłada się na niskie koszty ich użytkowania.

Nagrzewnica elektryczna – bezpieczna, lecz kosztowna w eksploatacji

Kolejnym typem przenośnych urządzeń grzewczych jest nagrzewnica elektryczna. W odróżnieniu od opisanych wyżej urządzeń jej użytkowanie jest w pełni bezpieczne i nie wymaga wydajnego wentylowania pomieszczeń. Zasilana jest z sieci elektrycznej prądem o napięciu 230 V. Nie zachodzi w niej proces spalania paliwa, nie ma więc ryzyka zaczadzenia ani spalin.

Nagrzewnice elektryczne sposobem działania przypominają popularne „farelki”, czyli termowentylatory o niewielkiej mocy używane do dogrzewania mieszkań. Nagrzewnica ma wbudowaną grzałkę i wentylator rozprowadzający ogrzane powietrze. Jej pracą można sterować za pomocą mechanicznego termostatu, który ma kilka ustawień regulujących moc grzałki i prędkość obrotową wentylatora.

Nagrzewnice elektryczne są dość tanie w zakupie i lekkie, co sprawia, że łatwo się je transportuje. Do ich zalet trzeba też zaliczyć sporą wydajność – szybko nagrzewają pomieszczenia. Dostępne w ofercie Leroy Merlin urządzenia tego typu mają moc od 2 do 9 kW. Ich eksploatacja jest dość kosztowna, więc lepiej użytkować je w niewielkich wnętrzach i nie przez cały czas, w przeciwnym razie mogą nas narazić na wysokie rachunki za energię elektryczną.

Piecyk gazowy – wygodny i wydajny

Piecyki gazowe to metalowe urządzenia z elementem grzejnym i miejscem do podłączenia butli z tyłu. Dzięki takiej konstrukcji oraz kółkom i bocznym uchwytom łatwo można je transportować i przestawiać z pomieszczenia do pomieszczenia. Piecyki gazowe różnią się sposobem spalania gazu i zastosowanymi grzałkami.

  • Piecyki gazowe z grzałką ceramiczną ‒ elementem grzejnym są płaskie płytki z ceramiki, podgrzewane podczas spalania gazu. Zazwyczaj montuje się trzy grzałki – można ustawić piec na ogrzewanie jedną, dwoma lub trzema grzałkami jednocześnie. Ceramiczne piecyki gazowe do ogrzewania pomieszczeń wykorzystują konwekcję (naturalny obieg zimnego i ogrzanego powietrza) oraz promieniowanie, dlatego bywają nazywane piecami na podczerwień.
  • Piecyki gazowe z palnikiem „blue” ‒ nazywane także piecami na podbłękit. Mają stalowy palnik listwowy, w którym płomień ma charakterystyczny błękitny kolor. Podobnie jak urządzenia na podczerwień ogrzewają pomieszczenia na dwa sposoby – przez konwekcję i promieniowanie. Bardzo szybko się nagrzewają, są jednak nieco mniej wydajne niż piecyki z grzałką ceramiczną.
  • Piecyki na butlę z katalizatorem ‒ mają nieco inną zasadę działania. Elementem grzejnym jest w nich płyta grzewcza, nagrzewająca się do odpowiedniej temperatury. Katalizator umożliwia całkowite spalenie paliwa, co jest bardzo efektywne. Nie ma też widocznego płomienia (poza płomykiem-pilotem), a spaliny są praktycznie bezwonne. Nie oznacza to jednak, że tego typu piecyki można użytkować w pomieszczeniach pozbawionych dobrej wentylacji – spaliny są nadal wytwarzane przez urządzenie. Zaletą piecyków gazowych jest możliwość ich nieprzerwanej pracy przez długi czas.

Piecyki gazowe są często wyposażone w rozmaite zabezpieczenia. Podstawowym jest czujnik przechyłu, który wyłącza urządzenie w sytuacji, gdy mogłoby się przewrócić i spowodować pożar lub niekontrolowany wyciek gazu. Niektóre piecyki gazowe mają wbudowany ODS, czyli analizator spalin, sprawdzający poziom CO i CO2. Automatycznie wyłącza on piecyk, gdy stężenie spalin w pomieszczeniu jest zbyt wysokie. Kolejnym zabezpieczeniem jest zawór automatycznie odcinający dopływ gazu w sytuacji, gdy zgaśnie płomień, np. w wyniku przeciągu czy zalania cieczą.

Piecyki gazowe mają zwykle trójstopniową regulację mocy. Wyposażone są w bezpieczny zapłon piezoelektryczny – po odkręceniu zaworu butli wystarczy nacisnąć przycisk, by uruchomić palnik. Są też dość oszczędne i wygodne w użytkowaniu, a przy tym wydajne. W pomieszczeniach, które mają być nimi ogrzewane, trzeba zapewnić dobrą wentylację, gdyż nie tylko wytwarzają spaliny, ale też podnoszą poziom wilgotności powietrza (podczas spalania gazu powstaje para wodna).

Piecyk naftowy – alternatywa dla gazu

Urządzenia zasilane naftą mogą służyć do dogrzewania lub czasowego ogrzewania takich pomieszczeń, jak warsztaty, altanki czy domki na działkach. Do wyboru są dwa typu piecyków naftowych – z knotem i z podwójną komorą spalania. Te pierwsze są tańsze, ale spalają naftę mniej wydajnie, a ponadto wytwarzają więcej zanieczyszczeń i zapachu spalanej nafty. Mogą nagrzewać się w trakcie pracy. Piecyki naftowe z podwójną komorą spalania generują mniej spalin i zwykle są lepiej wyposażone w rozmaite zabezpieczenia, takie jak czujniki przechyłu i wysokiego stężenia CO i CO2, które automatycznie wyłączają urządzenie przy przekroczeniu dopuszczalnego poziomu. Dobrym wyborem będzie urządzenie wyposażone w zabezpieczenie przed dziećmi, blokujące możliwość przypadkowego przestawienia parametrów pracy. Warto również wybierać piecyki naftowe z funkcją chłodnej obudowy, która zapobiega oparzeniom. Droższe modele są wyposażone w systemy programowania pracy (prosty timer lub elektroniczny system Fuzzy Logic) i wskaźniki poziomu napełnienia zbiornika na paliwo.

Niezależnie od rodzaju palnika, piecyki naftowe mają wbudowany stalowy odbłyśnik, który kieruje ciepło na zewnątrz urządzenia – najwięcej ciepła tego typu sprzęt przekazuje do pomieszczenia przez promieniowanie. Piecyki naftowe zwykle wyposażone są w termostat, czyli regulator mocy pozwalający sterować ich pracą.

Moc przenośnych piecyków naftowych stosowanych do dogrzewania pomieszczeń nie jest zbyt duża, ale zwykle pozwala na ogrzanie wnętrz o powierzchni 25‒50 m2. Doskonale sprawdzą się więc w garażach, warsztatach, altankach czy innych pomieszczeniach pozbawionych stałej instalacji grzewczej. W mniejszym stopniu nadają się do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, osuszania wnętrz czy użytkowania podczas prac budowlano-remontowych.

Promienniki gazowe

To urządzenia o prostej konstrukcji. Są niewielkie i lekkie, gdyż ich główną część stanowi palnik w otwartej metalowej obudowie. Mogą służyć do ogrzewania niedużych wnętrz (gdy są ustawione w pionie), a niektóre modele także do gotowania (gdy umieścimy je poziomo) ‒ te znakomicie sprawdzą się na biwaku albo podczas tarasowego przyjęcia. W pomieszczeniach (np. garażach) można ich używać pod warunkiem, że będą one odpowiednio wentylowane. Promienniki gazowe nie mają wielu funkcji, zawsze jednak powinny być wyposażone w zabezpieczenia, np. przeciwwypływowe czy przed przegrzaniem.